REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Genialna przyjaciółka już dziś w HBO GO. Są co najmniej 3 powody, dla których warto obejrzeć ten serial

Miniserial Genialna przyjaciółka od HBO może skraść wasze serca. Budowana skrupulatnie i powoli historia, przeniesiona na język serialowy, urzeka prostotą i charakterem głównych bohaterek. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto czekać na kolejne odcinki produkcji. Już dziś w HBO GO pierwszy epizod produkcji.

19.11.2018
15:00
genialna przyjaciółka opinie
REKLAMA
REKLAMA

Genialna przyjaciółka to ośmioodcinkowa opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, trwającej od czasów szkoły podstawowej przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, gdy jedna z kobiet, Elena Greco, dowiaduje się o zniknięciu przyjaciółki Raffaelli Cerullo. Elena rozpoczyna swoją opowieść, wracając do czasu, w którym narodziła się ich przyjaźń. Pierwsze dwa odcinki, które miałam okazję obejrzeć, skupiają się właśnie na tym fragmencie ich życiorysu - czasach szkolnych i początkach znajomości dziewczynek. Po obejrzeniu tych dwóch odcinków widzę kilka powodów, dla których warto zainteresować się najnowszą produkcją HBO.

Genialna przyjaciółka - dlaczego warto obejrzeć nowy serial HBO?

Genialna autorka Elena Ferrante.

Do tej pory nie wiadomo, kto tak naprawdę kryje się pod pseudonimem Elena Ferrante. Autorka lub autor od początku swojej pisarskiej działalności bardzo pilnuje anonimowości. Istnieje teoria, wedle której Ferrante to nie jedna osoba, a grupa kilku pisarzy. To właśnie Ferrante odpowiada za cztery powieści z cyklu Genialna przyjaciółka. Pierwszy tom swoją premierę miał w 2011 roku. Książki stały się bestsellerami, a Ferrante trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2016 roku wg magazynu Time. Ferrante buduje swoje historie na dość powolnej narracji, akcja rozwija się nieśpiesznie, tworząc specyficzny, nieco nostalgiczny klimat. Twórcom udało się to oddać w serialu HBO.

Młode gwiazdy Elisa Del Genio i Ludovica Nasti.

genialna przyjaciolka class="wp-image-223589"

Historia napisana przez Ferrante opiera się na życiu dwóch wspomnianych bohaterek - Eleny "Lenu" Greco i córki szewca, Lili Cerullo. Aktorki do roli dziewczynek wybrano z prawie prawie dziewięciu tysięcy kandydatek. Padło na Elisę Del Genio i Ludovicę Nasti, które są zjawiskowe. Młode aktorki, wcielające się w bardzo charakterne osoby, zagrały naturalnie i z wielkim urokiem. Pozostawiając wszelkie inne postacie daleko w tle, zachwycają swoją bezpretensjonalnością i charyzmą. To takie młode aktorskie perełki, będące połączeniem inteligencji Kevina McCallistera i uroku Dorotki Gale.

Kontekst historyczny i społeczny.

Miejsce i czas, w których przyszło naszym młodym bohaterkom dorastać, są dla nich trudne i niesprawiedliwe. Dziewczynki nie pasują do biednej dzielnicy Neapolu lat 50. Są na to za sprytne i przede wszystkim zbyt ambitne. Obraz ubogiego włoskiego osiedla, pełnego awantur i zazdrości, zestawiony jest z wyobraźnią i pragnieniami młodych osób, zaczytujących się w powieści Małe kobietki Louisy May Alcott. Elena i Lila sięgają wyobraźnia daleko poza ograniczające znane im osiedle tory. System patriarchalny podskórnie koliduje z ich wyobrażeniem dotyczącym przyszłości. One jeszcze nie wiedzą, jakie chcą być. Na pewno nie chcą być jak ich matki, które prowadzą dom, wychowują dzieci i oczekują na powrót męża z pracy. Dziewczęta radzą sobie jak moga z brutalnością i surowością zastanego świata.

genialna przyjaciolka class="wp-image-223592"
REKLAMA

Genialna przyjaciółka - gdzie obejrzeć?

Pierwszy odcinek serialu Genialna przyjaciółka obejrzycie dziś o godzinie 20:10 w HBO. Od rana jest on także dostępny w serwisie HBO GO. Drugi odcinek będzie miał swoją premierę już jutro – od rana w HBO GO oraz o godzinie 20:10 na antenie HBO. Premiery kolejnych odcinków odbywać się będą według takiego samego harmonogramu – w poniedziałki i wtorki o tej samej porze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA