REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Trudne dzieciństwo i surowy Neapol lat 50. Recenzujemy dwa pierwsze odcinki serialu Genialna przyjaciółka od HBO

Serial Genialna przyjaciółka od HBO opowiada o wieloletniej przyjaźni dwóch kobiet, trwającej od czasów szkolnych. To także mocny obraz Neapolu lat 50.

12.11.2018
13:21
genialna przyjaciolka
REKLAMA
REKLAMA

Obraz surowy i niejednokrotnie brutalny. Pierwsze dwa odcinki serialu Genialna przyjaciółka skupiają się na narodzinach przyjaźni pomiędzy dwiema dziewczynkami - Eleną Greco i Raffaellą Cerullo, zwaną Lilą. Elena to grzeczna, pilna uczennica. Lila jest zaś niepokorną, ponadprzeciętnie inteligentną i zdolna dziewczynką. Inne dzieci raczej jej unikają, traktując ją jak dziwaczkę. Aż do momentu, w którym zafascynowana nieprzeciętną koleżanką Elena postanawia się z nią zaprzyjaźnić.

Dziewczynki mieszkają na osiedlu bloków 4-piętrowych. Korytarzem łączącym miejsce z resztą świata jest tunel, a za nim droga, którą codziennie przejeżdżają setki samochodów. Nasze młode bohaterki nie były nigdy poza granicami swojego osiedla, ich cały świat ogranicza się do kilku budynków, placów, stoisk targowych. Bogata wyobraźnia coraz bardziej daje o sobie znać i pozwala młodym przekraczać sztywne granice. Za chwilę nie tylko w sferze marzeń.

W role głównych młodych bohaterek wcieliły się debiutantki, Elisa Del Genio i Ludovica Nasti, naturalne i zachwycające.

Ten etap życia Lili i Eleny, tzn. lata szkolne, nie należy do sielankowych. Dziewczynki pochodzą z niezbyt zamożnych robotniczych rodzin. Gdy kończą szkołę podstawową, ich rodzice muszą podjąć decyzję dotyczącą dalszej edukacji córek w gimnazjum. W tamtym czasach nie była to tak oczywista decyzja - wieloletnie rodziny, utrzymywane wyłącznie przez ojca, nie radziły sobie najlepiej. Rodzice Lili i Eleny widzą przyszłość córek inaczej - chcą, aby zaczęły one dorabiać drobnymi pracami, by wspomóc finansowo dom, przy okazji przyuczając się już do przyszłych fachów. Upór dziewczynek i ich nauczycielki na szczęście pomaga w przekonaniu rodziców do posłania dzieci do szkoły.

Miejsce, w którym wychowują się główne bohaterki serialu, jest tak samo kolorowe i gwarne, co bezwzględne i brutalne.

Okolicą trzęsie niejaki Don Achille. Przedsiębiorca i jego mafia niemalże zdominowali lokalny biznes. Natomiast wśród dzieci krążą legendy na temat jego tajemniczej czarnej torby, w której ukrywa skarby. W niewielkiej społeczności dochodzi do przestępstw, pobić, czego świadkami są niewinne dzieci. Wychowywane przez surowych, stosujących przemoc rodziców, przyswajają najgorsze z możliwych przykładów. Życie na osiedlu wystawione jest na nieustanny sąsiedzki pokaz, każdy romans, zdrada czy kłótnia jest odpowiednio przedyskutowywany przez lokalne plotkary. Tu nic się nie ukryje, wszyscy dookoła wiedzą o każdym większym lub mniejszym dramacie.

Lila i Elena nie mają łatwego startu. Pęd do poszerzania horyzontów i chęć nauki spotykają się z pragmatyczną postawą rodziców. Dziewczynki walczą jednak o możliwość rozwijania swoich umiejętności i wyobraźni. W tym momencie historia się ucina, a jej dalszy ciąg zostanie opowiedziany w kolejnych odcinkach. Bardzo przeze mnie oczekiwanych.

REKLAMA

Genialna przyjaciółka - premiera

Premiera pierwszego odcinka serialu HBO Genialna przyjaciółka zaplanowana jest na 19 listopada o godzinie 20.10 w HBO. Od rana tego samego dnia będzie on także dostępny w serwisie HBO GO. Drugi odcinek będzie miał swoją premierę już dzień później – od rana w HBO GO oraz o godzinie 20.10 na antenie HBO. Premiery kolejnych odcinków odbywać się będą według takiego samego harmonogramu – w poniedziałki i wtorki o tej samej porze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA