REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Rasistowskie dzbany sprawdzają, jak się dusi kolanem. Ruszył George Floyd Challenge

Cała Ameryka żyje w ostatnich dniach tragiczną śmiercią George'a Floyda i zamieszkami, które wybuchły na terenie USA po tym wydarzeniu. Wsparcie dla czarnoskórej społeczności deklarują wielkie hollywoodzkie firmy oraz artyści z całego świata. Niestety, część internautów postanowiła zakpić ze sprawy za pomocą viralowego George Floyd Challenge.

04.06.2020
11:27
george floyd challenge
REKLAMA
REKLAMA

Historia George'a Floyda duszonego przez ponad osiem minut kolanem przez funkcjonariusza policji niestety nie jest niczym nowym w życiu czarnoskórych Amerykanów. Podobnych spraw było w przeszłości więcej, stąd tak olbrzymi gniew wielu obywateli USA wychodzących od kilku dni na ulice największych miast w ramach protestu i solidarności z hasłem Black Lives Matter.

Nie brakuje wśród nich gwiazd największego formatu, które apelują do swoich fanów o zaangażowanie w akcję. I wykorzystują do tego w znacznej większości media społecznościowe, idealne przecież do propagowania właściwych postaw na szeroką skalę. Dobrze świadczy o tym choćby charytatywna akcja Hot16Challenge, która w ostatnich tygodniach opanowała polski internet. Niestety, nie wszyscy postanawiają korzystać z dobrodziejstw sieci w tak pozytywny sposób.

W ostatnich dniach popularność zaczął zdobywać George Floyd Challenge polegający na kpiącym powtórzeniu okoliczności śmierci mężczyzny.

Cała sprawa zaczęła się od zdjęć publikowanych przez pojedynczych „żartownisiów”. W internecie łatwo znaleźć powyższe fotografie czterech przypadków, a jak podaje portal Daily Beast co najmniej pięć kolejnych zostało udokumentowanych. W większości nie zostały one jednak podpisane hasłem George Floyd Challenge czy hashtagiem #georgefloydchallenge, bo trafiły do sieci zanim pomysł viralowego wyzwania został rozpropagowany w serwisie 4chan.

Według informacji mediów jako pierwszy na powtórzenie okoliczności śmierci Floyda zdecydował się mieszkający w stanie Waszyngton trener wrestlingu Dave Hollenbeck. Mężczyzna następnego dnia po publikacji zdjęć został zwolniony. Podobnie jak dwóch pracowników budowy (zdjęcie w prawym dolnym rogu) z Minnesoty. Po nich swoją fotografię do sieci wrzucili nastolatkowie pochodzący prawdopodobnie z Chicago oraz trójka młodych Brytyjczyków. Wspomniane zdarzenia miały miejsce w dniach 27-29 maja. W tym ostatnim przypadku doszło już do aresztowania pod zarzutem przestępstwa popełnionego z nienawiści. Angielskie media informują także o przypadku mężczyzny podduszającego w ten sposób krowę i dwóch nastolatkach, które nagrały wideo ze swojego wyzwania.

George Floyd Challenge nie ma wielkiego zasięgu, a olbrzymia większość komentujących wyraża swoje oburzenie. Ale o tej sprawie i tak trzeba mówić głośno.

Zasięgi George Floyd Challenge nie były oczywiście porównywalne z Ice Bucket Challenge czy polskich Hot16Challenge. Ale czy jest się z czego cieszyć? I czy możemy mieć stuprocentową pewność, że bez interwencji mediów nie doszłoby do eskalacji tego szokującego zachowania? Nawet garstka osób biorących udział w viralowym memie szydzącym z czyjejś śmierci i cierpienia to o kilka za dużo.

Wolność internetu to istotna wartość, ale nie możemy na jej ołtarzu poświęcać odpowiedzialności i przyzwoitości.

REKLAMA

Bez względu na to, co wyobrażają sobie użytkownicy 4chana kpiący z liberalnych mediów i ich reakcji na śmierć George'a Floyda. Musimy wszyscy głośno protestować przeciw takim zachowaniom. Jeżeli powstrzyma to choć jedną osobę przed zrobieniem największej głupoty w swoim życiu, to znaczy, że było warto.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA