REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Niecodzienne wyróżnienie dla Białego Wilka. Geralt z Rivii zostanie patronem skweru w Łodzi

Miasto Łódź znalazło ciekawy sposób, by uhonorować jednego ze swoich zasłużonych obywateli. Andrzej Sapkowski nie zostanie jednak patronem ulicy czy parku. Za to własny skwer dostanie najsłynniejszy bohater twórczości pisarza, czyli Geralt z Rivii.

22.06.2018
11:28
Geralt z Rivii skwer
REKLAMA
REKLAMA

Walczył z wilkołakami, najemnikami i monstrami, o których nie pisano w żadnych znanych księgach. Mierzył się z potężnym Vilgefortzem, dla którego nawet tak wytrawny przeciwnik nie był wyzwaniem. Zebrał dość cudaczną, a jednak doborową kompanię druhów, którzy bez wahania oddaliby za siebie życie. A to wszystko dla ratowania przybranej córki, dla której przemierzył pół świata. Teraz spotka go dość niecodzienne wyróżnienie.

Geralt z Rivii zostanie patronem skweru w Łodzi.

W ten sposób władze miasta chcą uhonorować Andrzeja Sapkowskiego, twórcę postaci wiedźmina. Urodzony i mieszkający w Łodzi pisarz wczoraj obchodził swoje 70. urodziny. Wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski w rozmowie z Expressem Ilustrowanym przyznał:

„(…)Andrzej Sapkowski 10 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Jest najczęściej wydawanym polskim pisarzem po Lemie. Postać wiedźmina, którą stworzył, jest już ikoną popkultury. Doczekał się wielu wydań powieści, serialu, filmu i trzech gier komputerowych. Możemy być dumni, że jest łodzianinem, który tu się urodził i tu mieszka. (…)”

 class="wp-image-174928"

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi Tomasz Kacprzak nie ukrywa, że władze miasta mają nadzieję, że skwer stanie się miejscem spotkań fanów fantastyki. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy postać literacka zostaje patronem jakiegoś miejsca. Swoich ulic doczekali się już choćby Pan Tadeusz, Janko Muzykant czy Kubuś Puchatek.

Geralt z Rivii to jedna z najważniejszych postaci polskiej fantastyki, a także niezwykle nośny temat eksportowy.

REKLAMA

Wiedźmin był nie tylko bohaterem kilku książek Sapkowskiego, ale także szalenie popularnej serii gier wideo. Netflix pracuje także nad serialową adaptacją prozy łódzkiego pisarza, która ma trafić do katalogu platformy w 2020 r.

Skwer ma zostać wyodrębniony z powierzchni placu Komuny Paryskiej. Władze miasta przygotowały już stosowny projekt uchwały, który zostanie przyjęty 4 lipca. Uroczyste nadanie imienia nastąpi w sierpniu. Kilka lat temu pojawił się pomysł nadania skwerowi imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale projekt nie doszedł od skutku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA