REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze z najlepszych. Te seriale umilą ci oczekiwanie na ostatni sezon Gry o tron

Zaledwie wczoraj pojawiła się informacja, że Gra o tron od HBO wróci z ostatnim sezonem już za kilka miesięcy. Przygotowaliśmy listę seriali, które osłodzą wam czas oczekiwania na tę superprodukcję. 

14.11.2018
21:07
gra o tron od HBO
REKLAMA
REKLAMA

Poniższa lista powstała na zasadzie różnych skojarzeń z Grą o tron. Niekoniecznie są to seriale, w których smoki dominują bitewne pola, albo takie, gdzie zdrada i kłamstwo bywają najostrzejszą bronią. Każdy z nich jest jednak na tyle dobry, że może umilić wam czas, zanim najważniejsza produkcja serialowa przyszłego roku, trafi na ekrany.

Gra o tron od HBO - te seriale umilą ci oczekiwanie na ostatni sezon

Piotr Grabiec

Westworld

Nie ma wątpliwości, że opowieść o futurystycznym parku rozrywki nie jest drugą Grą o tron, ale to jedna z najbardziej ambitnych produkcji HBO wszech czasów. Wspaniała gra aktorska i piękne scenografie są tłem dla przerażającej historii o buncie maszyn w świecie, który traktuje sztuczną inteligencję jak zabawki. Widzowie mogą śledzą perypetie hostów, gości i obsługi parku w kilku liniach czasowych, a Westworld stara się znaleźć odpowiedź na to, czym jest tak naprawdę człowieczeństwo.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Brytania

W ofercie stacji HBO można znaleźć wiele seriali, które łączą realia historyczne ze szczyptą magii. Jednym z nich jest wykupiona na wyłączność Brytania. To opowieść o inwazji Rzymian na tytułową krainę. Legion pod przewodnictwem ambitnego generała napotyka na silny opór lokalnej ludności, w tym tajemniczych i przerażających druidów. Brytania podobnie jak Gra o tron pełna jest wyrazistych postaci z różnych grup społecznych, rozgrywek o władzę na najwyższym szczeblu, zdrad, miłości i mistycyzmu.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Konrad Chwast

Sukcesja

Ten serial to trochę taka Gra o tron w realnym świecie. Bohaterowie to członkowie rodziny, której nestor jest właścicielem wielkiej korporacji zajmującej się mediami i rozrywką. Mężczyzna sugeruje, że przejdzie na emeryturę, co powoduje poruszenie wśród jego dzieci. Szybko okazuje się jednak, że zapowiedź odpoczynku jest przedwczesna, a Logan Roy - bo tak się nazywa - ma inne plany. To też doskonały przykład na to, jak doskonale sprawdza się znany schemat fabularny, który opisuje to, co dzieje się z królestwem, gdy władca zachoruje. To naprawdę świetna i pełna nieoczywistych zwrotów akcji opowieść. Bardzo, bardzo polecam. Nie tylko fanom smoków i skrytobójstw.

Sukcesję możecie obejrzeć w HBO GO.

Rzym

To prawdziwe cudo. Serial, który w zasadzie jest Grą o tron, tyle że bez smoków i z postaciami historycznymi zamiast tych wymyślonych. Mamy tu wszystko: intrygi, pojedynki, zdradę, seks, przemoc, czyli to, czym epatowała Gra o tron od lat, co było jej znakiem rozpoznawczym. Świetnym zagraniem fabularnym jest przedstawianie tamtych czasów poprzez losy ludzi bardzo bogatych i wpływowych (poznajemy bowiem schyłek rządów Juliusza Cezara), ale tytułowy Rzym oglądamy też z perspektywy biednych mieszkańców, którzy swoje codzienne życia spędzają, pracując w trudzie i znoju, aby zdobyć chleb. Wspaniały serial.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Jędrek Rakoczy

The Crown

Tematyka królestwa, polityki i koligacji rodzinnych, choć bez smoków i trupów na każdym kroku. The Crown uznawany jest za jeden z najlepszych seriali Netfliksa. Osobiście przypomina mi produkcje HBO, gdyż fabułą, bogactwem scenerii i dbałością o szczegóły dorównuje najdroższym serialom konkurencji. Tutaj poznajemy fabularyzowane kulisy życia Elżbiety II, od momentu ślubu z Filipem aż do wydarzeń z lat 60. Serial świetnie pokazuje mechanizmy władzy - zarówno na szczeblu parlamentarnym i rządowym, jak i w samej rodzinie królewskiej, której członkowie nie zawsze stoją po tej samej stronie barykady.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix

Więzienie Oz

Tym serialem HBO przetarło szlak dla Gry o tron i wszystkich godzinnych seriali w swojej ramówce. Ten tytuł przybliża losy więźniów i pracowników eksperymentalnego bloku więziennego. Nowo przybyli szybko orientują się, że panują tu żelazne zasady, a pozycja osadzonego jest bezpośrednio związana z jego wpływami w środowisku przestępczym albo siłą fizyczną. Nie oznacza to jednak, że w tej hierarchii nie można awansować; wszystko zależy od działań bohaterów. Oprócz gry o umocnienie swojej pozycji adaptację prozy Martina przypominać mogą także brutalne sceny rozprawiania się z wrogami.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Tomasz Gardziński

Zakazane imperium

Zanim ktokolwiek usłyszał o George’u R.R. Martinie, a tym bardziej parku rozrywki Westworld, HBO miało inny wielki hit. Zakazane imperium to obecnie trochę zapomniany serial nadawany przez stację w latach 2010-14. Akcja produkcji toczy się w erze prohibicji i opowiada o grzechach Ameryki z perspektywy Nucky’ego Thompsona, skorumpowanego polityka i szefa gangu w jednym. Pierwsze sezony Zakazanego imperium były zgodnie uważane przez krytykę za najlepszy nadawany wówczas serial. Nie bez powodu - ta fascynująca opowieść o świecie polityki, to HBO w najlepszym wydaniu.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Unsolved

Wbrew pozorom światy Gry o tron i gangsta rapu lat 90. łączy bardzo wiele. W obu historiach nie brakuje walczących ze sobą o władzę frakcji, spektakularnych morderstw i zdrad przyjaciół. Serial Unsolved, który opowiada szczegóły zabójstw największych raperów tamtych lat, czyli Tupaca Shakura i Biggiego Smallsa. To fascynujący wgląd w konflikt między dwoma wybrzeżami, a zarazem jeden z najlepszych seriali Netfliksa w ostatnich miesiącach. Jeśli Gra o tron jest odbiciem okrucieństwa rzeczywistości w fantastycznym otoczeniu, to Unsloved można nazwać potwierdzeniem tej zasady w prawdziwym świecie.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix

Maciej Gajewski

The 100

The 100 to dość kuriozalny twór. By móc zacząć z nim przygodę, należy najpierw przebrnąć przez kilka pierwszych odcinków, które naiwnością i infantylnością dorównują czemuś pokroju Jeziora marzeń czy też Zmierzchowi. Jednak jak w końcu nam się uda, to okaże się, że mamy tu do czynienia z bardzo dobrym postapokaliptycznym sci-fi, którego producenci nie żałują pieniędzy nawet na epickie sceny batalistyczne. Nie brakuje tu intryg czy walk o władzę i choć scenariusz poziomem i zagmatwaniem jednak odstaje od Gry o tron, to i tak zapewnia całą moc emocji w dość pokrewnym – mimo zupełnie innego settingu – klimacie.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix

Wikingowie

Wikingowie to bardziej saga historyczna niż pełen zwrotów akcji serial fantasy. Kto jednak powiedział, że historia nie może być emocjonująca? Zwłaszcza w kontekście tak wojowniczego i żądnego przygód ludu? W serialu nie brakuje nagłych zwrotów akcji, intryg u władzy czy epickich scen batalistycznych. To brutalna i pouczająca produkcja, pełna ciekawych postaci, a inspiracja prawdą historyczną jest tu tylko wisienką na torcie.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix

Ania Nicz

Luther

REKLAMA

Historia oczywiście zupełnie inna, ba, dziejąca się w zupełnie innym stuleciu i uniwersum, jednak wywołująca podobne emocje. Bowiem Luther, zupełnie jak Gra o tron, skutecznie przykuł moją uwagę zawiłymi intrygami i grą psychologiczną pomiędzy postaciami. W obu produkcjach skorumpowany, postępujący nieuczciwie bohater, okazuje się być tym dobrym. Natomiast ten prawy i szlachetny niejednokrotnie przechodzi na drugą, ciemną stronę mocy. Nieoczywistość i dynamizm to cechy łączące te obie, tak zupełnie od siebie różne, produkcje.

Serial Luther można obejrzeć w serwisie Netflix

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA