REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Poznaliśmy wczesny plan na przemianę Skywalkera w Dartha Vadera. Lucas wymyślił go podczas prac nad „Powrotem Jedi”

Czemu Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i w jakich okolicznościach „narodził się” Darth Vader? Nad tą sprawą zastanawiali się nie tylko pierwsi fani fani oryginalnej trylogii „Star Wars”, ale też jej twórcy. Dlatego George Lucas zorganizował w trakcie prac nad filmem „Powrót Jedi” specjalną konferencję o przeszłości Rycerza Jedi. Właśnie poznaliśmy jej przebieg.

03.12.2020
18:49
gwiezdne wojny darth vader
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Wielbiciele „Gwiezdnych wojen” na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali swoje podejście do George'a Lucasa i jego pomysłów. W wyniku nieszczególnie udanej trylogii Disneya obecnie mamy do czynienia z okresem pozytywnego nastawienia i wzmożonego zainteresowania kulisami powstawania oryginalnej sagi stworzonej przez amerykańskiego reżysera. Naprzeciw oczekiwaniom fanów wyszedł Paul Duncan, autor albumu „The Star Wars Archives: 1999-2005”.

To drugi tom serii skupiony na trylogii prequeli („Mroczne widmo”, „Atak klonów”, „Zemsta Sithów”). Co nie oznacza jednak, że nie znalazły się w nim żadne informacje pochodzące sprzed tego okresu. Duncan dowiedział się, że w dniach 13-17 lipca 1981 roku odbyła się specjalna konferencja dotycząca opracowywanej wówczas fabuły filmu „Powrót Jedi”. Udział wzięli w niej Lucas, reżyser Richard Marquand, producent Howard Kazanjian i scenarzysta Lawrence Kasdan.

George Lucas ujawnił w trakcie kilkudniowego spotkania, w jaki sposób Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną Stronę Mocy.

Okazuje się, że już wtedy, na ponad 20 lat przed premierą „Zemsty Sithów” twórca gwiezdnej sagi miał stosunkowo klarowny pomysł na historię upadku Anakina. Lucas opowiedział pozostałym członkom ekipy o rosnącej przyjaźni między młodym Jedi a pełniącym obowiązki publiczne Palpatinem. Gdy polityk odsłania swoje prawdziwe oblicze i przejmuje władzę nad Senatem, Skywalker staje po jego stronie i zabija po kryjomu wielu Jedi. Zmianę w jego zachowaniu dostrzega jednak zawczasu jego (wtedy jeszcze bezimienna) żona, która informuje o wszystkim Obi-Wana Kenobiego.

Między dawnymi przyjaciółmi dochodzi do pojedynku wygranego przez Mistrza Jedi. Skywalker wpada do wulkanu, ale zostaje uratowany przed śmiercią przez Imperatora. Obi-Wan postanawia chronić bliźnięta urodzone przez żonę zdradzieckiego padawana, ponieważ Moc jest w nich silna. Sam udaje się z Lukiem na Tatooine, gdzie zadręcza się myślą, że Darth Vader to efekt jego pychy i złego szkolenia. Matka dzieci zostaje przyjęta na Aldearaanie przez tamtejszego króla i po kilku latach umiera.

Podobieństwa do ostatecznej wersji przedstawionej w „Zemście Sithów” są więc uderzające. Właściwie tylko jeden wątek mocno odróżnia plany z 1981 roku, czyli los żony Anakina Skywalkera. Ma to zresztą swoje odzwierciedlenie w słynnej rozmowie Luke'a i Leii o tym, czy księżniczka pamięta swoją matkę. W oryginalnym zamyśle faktycznie chodziło o biologiczną matkę, ale w prequelach Lucas dokonał swoistej podmianki i wytłumaczył, że Leia Organa pamiętała swoich adopcyjnych rodziców. Bo Padme Amidala, jak wszystkim wiadomo, umarła niedługo po narodzinach swoich dzieci.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA