REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Dobrzy Jedi i złe zamaskowane typy. O czym opowiada saga "Star Wars"? Przeżyjmy jeszcze raz "Gwiezdne wojny"

Na sagę "Gwiezdne wojny" autorstwa George'a Lucasa składają się dwie trylogie, które trafiały do kin w latach 1977-1983 i 1999-2005. Chcecie sobie przypomnieć ich fabułę, zanim weźmiecie się za trylogię sequeli, seriale, książki, komiksy i gry? Z okazji May the 4th, czyli Dnia Star Wars, streszczamy wszystkie epizody.

04.05.2023
7:38
gwiezdne wojny 0 saga star wars may the fourth
REKLAMA

Uniwersum wykreowane przez George'a Lucasa rozrasta się za sprawą książek, komiksów, gier oraz seriali, ale w centrum cały czas są filmy składające się na sagę "Star Wars". Jeśli z okazji May the 4th chcecie sobie przypomnieć fabułę wszystkich sześciu epizodów bez siedzenia pół dnia przez ekranem, to zapraszamy na lekcję historii odległej galaktyki w ramach streszczenia "Gwiezdnych wojen".

Czytaj też:

REKLAMA

Zanim przejdziemy do omawiania fabuły, warto przypomnieć, że saga zapoczątkowana przez George'a Lucasa przedstawia wydarzenia w fikcyjnym uniwersum rozgrywające się na przestrzeni ponad 60 lat. Reżyser zaczął w dodatku od czwartej części, a pokazaną w IV epizodzie o tytule "Nowa nadzieja" Bitwę o Yavin przyjęto za "rok zero" w galaktycznym kalendarzu.

Jak oglądać "Gwiezdne wojny"?

Zniszczenie stacji bojowej nazywanej Gwiazdą Śmierci przez Luke'a Skywalkera punktem zwrotnym w wojnie pomiędzy Sojuszem Rebeliantów i Imperium Galaktycznym pod opresyjnym reżimem Sheeva Palpatine'a. Tak jak u nas kalendarz przewiduje zapis p.n.e (przed naszą erą) i n.e. (naszej ery), tak w uniwersum stworzonym przez Lucasa daty zapisywane są jako BBY i ABY (Before/After Battle of Yavin).

Trylogia prequeli George'a Lucasa:

 • 32 BBY Epizod I: Mroczne Widmo (1999)
 • 22 BBY Epizod II: Atak Klonów (2002)
 • 19 BBY Epizod III: Zemsta Sithów (2005)

Oryginalna trylogia George'a Lucasa

 • 0 ABY Epizod IV: Nowa Nadzieja (1977)
 • 3 ABY Epizod V: Imperium Kontratakuje (1980)
 • 4 ABY Epizod VI: Powrót Jedi (1983)

Trylogia sequeli Disneya

 • 34 ABY Epizod VII: Przebudzenie Mocy (2015)
 • 34 ABY Epizod VII: Ostatni Jedi (2017)
 • 35 ABY Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oglądać filmy w takiej kolejności, w jakiej trafiały do kin, ale równie dobrze można oglądać je w kolejności chronologicznej. Popularny jest też tzw. machete order, który zakłada oglądanie kolejno "Nowej nadziei", "Imperium kontratakuje", "Ataku klonów", "Zemsty Sithów" i "Powrotu Jedi" z pominięciem "Mrocznego Widma" i sequeli.

Niestety aby zapoznać się z pełną sagą "Star Wars" trzeba byłoby mieć kilkanaście godzin wolnego czasu. Jeśli nie macie w planach nadrabiania pierwszych dwóch trylogii George'a Lucasa, a chcielibyście sobie je przypomnieć, to zapraszam do lektury streszczenia wszystkich sześciu filmów składających się na oryginalną trylogię oraz trylogię prequeli.

Gwiezdne wojny: Mroczne Widmo (plakat)
Gwiezdne wojny: Mroczne Widmo (plakat)

Mroczne Widmo (32 lata BBY)

Na 32 lata przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci przez Luke'a Skywalkera w Galaktyce rządzi Republika. Na senat składają się przedstawiciele rządów najważniejszych planet i pangalaktycznych korporacji. Porządku strzegą, prócz typowej policji, Rycerze Jedi, czyli broniący pokoju mistyczni wojownicy i dyplomaci władający tajemniczą Mocą.

Od tysiąca lat mieszkańcy Republiki nie byli świadkami żadnego większego konfliktu i nie dysponują regularnych wojskiem, a małe armie mają tylko niektóre z planet. Senat trawi postępująca korupcja. Na orbicie planety Naboo wybucha kryzys: Federacja Handlowa blokuje układ, który kończy się okupacją pokojowo nastawionej planety.

Rycerze Jedi zostali wysłani przez Senat na Naboo celem załagodzenia konfliktu.

Misja Obi-Wana Kenobiego i jego mistrza Qui-Gon Jinna zakończyła się niepowodzeniem. Federacja, sterowana potajemnie przez Lorda Sithów Dartha Sidiousa, rozpoczyna inwazję. Jedi uwalniają królową i uciekają z nią z okupowanej planety. Ich statek kosmiczny zostaje uszkodzony i lądują na Tatooine, czyli piaszczystej planecie na obrzeżach Galaktyki.

Za uciekinierami podąża uczeń Sidiousa, Darth Maul będący adeptem Sithów. To mroczny wojownik władający Mocą, którego Zakon przez millenium planował obalenie Republiki. Jedi udaje się naprawić statek i zabierają ze sobą na pokład mającego niesamowity potencjał młodego chłopca: Anakina Skywalkera. Qui-Gon toczy nierozstrzygnięty pojedynek z Maulem.

Bohaterowie udają się na Coruscant, czyli planetę będącą centrum Galaktyki.

Mimo starań Qui-Gona, Rada Jedi nie chce przyjąć Anakina w szeregi Jedi. Widzi jego potencjał, ale chłopiec jest zbyt stary na rozpoczęcie szkolenia. Senat zaś wysłuchuje królowej Naboo, ale nie jest w stanie pomóc okupowanej planecie. Zgłoszone zostaje wotum nieufności dla Kanclerza, który zostaje odwołany ze swojego stanowiska.

Królowa Amidala w towarzystwie Obi-Wana, Qui-Gona i młodego Anakina wraca na Naboo, by odbić swoją planetę z rąk Federacji. Po długiej bitwie, w którą zaangażowana została rasa Gungan - istot mieszkających obok ludzi na Naboo - udaje się pokonać Federację. Obi-Wan i Qui-Gon toczą walkę z Darthem Maulem. Pokonanie Sitha okupione jest śmiercią starszego Jedi.

Armia robotów Federacji Handlowej zostaje pokonana, a Naboo wyzwolone. Senator z tej planety - Palpatine - zostaje w międzyczasie wybrany w stolicy nowym kanclerzem. Mistrz Yoda, który przewodzi Radzie Jedi, godzi się, by Obi-Wan spełnił obietnicę umierającego Qui-Gona - tak zaczyna się wprowadzanie młodego Anakina w arkana Zakonu Jedi.

Gwiezdne wojny: Atak klonów (plakat)
Gwiezdne wojny: Atak klonów (plakat)

Atak Klonów (22 lata BBY)

Po dekadzie od oblężenia Naboo, Republice grozi rozłam. Część systemów gwiezdnych ogłosiła niepodległość, łącząc się w Konfederację Niezależnych Systemów. Separatystom przewodzi były rycerz Jedi, hrabia Dooku. Galaktyka znajduje się na skraju wojny, a Amidala, teraz senator Naboo, nieomal padła ofiarą zamachu.

Obi-Wan i szkolony przez niego Anakin zostają przydzieleni przez Palpatine'a do ochrony młodej senator. Tropiąc niedoszłych zabójców Amidali, Jedi trafiają na trop, który doprowadza Kenobiego na Kamino - planetę, gdzie humanoidalni obcy od dekady hodują armię klonów. Obi-Wan, szukając winnych, podąża dalej i wpada w sidła Dooku; Sitha znanego jako Darth Tyranus.

Anakin Skywalker i Padme Amidala udają się na Naboo, gdzie rodzi się między nimi zakazane uczucie i biorą potajemnie ślub.

Anakin ślubował wierność Jedi. Zakon wierzy, że uczucia mogą sprowadzić jego członków na Ciemną Stronę Mocy. Mimo to młody wojownik, który zbyt późno zaczął szkolenie, zakochuje się w senator powierzonej jego ochronie. Naraża swoją misję na szwank i dręczony wizjami rusza odszukać matkę na Tatooine, a Padme postanawia mu towarzyszyć.

Po powrocie na rodzinną planetę, Anakin znajduję umierającą matkę w obozowisku Ludzi Pustyni. W akcie zemsty zabija odpowiedzialnych za jej śmierć dzikusów i rusza z Padme na Geonosis, by uratować Obi-Wana. Misja ratunkowa nie poszła zgodnie z planem, a bohaterów ratuje dopiero Armia Klonów, której przewodzi mistrz Jedi i przewodniczący rady - Yoda.

Towarzysze ratują Obi-Wana, Anakina i Amidalę, ale ponoszą ogromne straty. Klony walczące dla Republiki stają naprzeciw Armii Robotów ufundowanej przez wspierające Separatystów korporacje. Jedi toczą pojedynek z Dooku, któremu udaje się zbiec. Republika nie ma wyjścia innego, niż wdanie się w długą i wyniszczającą wojnę.

Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów (plakat)
Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów (plakat)

Zemsta Sithów (20 lat BBY)

Po trzech latach walk na dziesiątkach różnych planet, Anakin i Obi-Wan bronią stolicy przed atakiem Separatystów. W desperacji lądują na wrogim krążowniku, na którym Generał Grievious i hrabia Dooku przetrzymują Palpatine'a. Jedi udaje się odbić kanclerza, a po zakończonym pojedynku Anakin, bez wiedzy Obi-Wana, ku uciesze Palpatine'a, dokonuje egzekucji na Tyranusie.

Separatyści się wycofują, a Obi-Wan rusza tropem ich ostatniego generała - Grievousa. Jedi wierzą, że po eliminacji cyborga uda im się zakończyć wojnę. Anakin z kolei zostaje w stolicy i dowiaduje się, że Padme jest w ciąży. Moc zsyła mu z kolei wizje umierającej żony i desperacko poszukuje dla niej ratunku. Z niespodziewaną pomocą przychodzi mu kanclerz.

Palpatine ujawnia Anakinowi, że tak naprawdę to on jest Lordem Sithów, sterującym Wojnami klonów od samego początku.

Darth Sidious nakłania Anakina do porzucenia Zakonu Jedi i przejścia na Ciemną Stronę Mocy szantażem - wmawia mu, że tylko on może uratować jego żonę i ich nienarodzone dziecko. Anakin przyjmuje imię Darth Vader i zdradza Zakon, mordując młodych adeptów w Świątyni Jedi. Po tym okrutnym akcie rusza na Mustafar i zabija ostatnich przywódców Separatystów.

Sidious zabija niemal wszystkich członków Rady Jedi i przejmuje władzę, zmieniając Republikę w Imperium. Palpatine wydaje Rozkaz 66 - klony mają zabić w zdradziecki sposób wszystkich Jedi. Zaledwie garstce rycerzy udaje się ujść z życiem. Wśród nich jest Obi-Wan, który po pokonaniu Grievousa gubi pościg klonów i wraca na Coruscant. Razem z Padme ruszają tropem Anakina.

Mentor i jego uczeń toczą na Mustafar pojedynek, który kończy się sromotną klęską Anakina. Obi-Wan zabiera jego miecz świetlny i zostawia go na skraju rzeki lawy. Młodego Anakina ratuje świeżo mianowany Imperator, który zakuwa go w (później ikoniczną) czarną zbroję z respiratorem. Padme umiera przy porodzie powijając bliźniaki: Luke'a i Leię. Obi-Wan i Yoda udają się na dobrowolne wygnanie.

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (plakat)
Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (plakat)

Nowa nadzieja (0BBY/0ABY)

Przez dwie dekady Imperator terroryzuje Galaktykę. Garstce Rebeliantów udaje się wreszcie odnieść małe zwycięstwo, zdobywając plany nowej stacji bojowej Imperium. Statek buntowników zostaje jednak schwytany nad Tatooine. Księżniczka Leia przed schwytaniem przez Dartha Vadera ukrywa plany Gwiazdy Śmierci w pamięci droida R2-D2.

Droid trafia na powierzchnię pustynnej planety i ma za zadanie odszukać Obi-Wana Kenobiego. Ze względu na zbieg okoliczności R2-D2, napotyka na swojej drodze młodego farmera, Luke'a Skywalkera. Razem ruszają do chatki Kenobiego, który przekazuje Luke'owi miecz świetlny jego ojca. Imperium w tym samym czasie odnajduje dom rodzinny młodzieńca i zabija jego wujostwo.

Luke i Kenobi, dzięki pomocy szmuglera Hana Solo, opuszczają planetę na pokładzie Sokoła Millenium.

Celem podróży bohaterów jest Alderaan. Po doleceniu na miejsce okazuje się, że planeta została zniszczona przez nową broń Imperium. Sokół trafia na pokład Gwiazdy Śmierci, gdzie Luke i Han ratują przetrzymywaną tam przez Vadera księżniczkę. Obi-Wan toczy pojedynek ze swoim byłym uczniem, kupując swoim kompanom czas na ucieczkę i przegrywa.

Luke, Han i Leia trafiają do bazy Rebeliantów na Yavinie IV, ale nadajnik przylepiony do kadłuba Sokoła naprowadza Imperium na kryjówkę buntowników. Gdy tylko Gwiazda Śmierci pojawia się w układzie rozpoczyna się wyścig z czasem. Po przeanalizowaniu planów stacji bojowej udaje się znaleźć jej słaby punkt.

Luke w towarzystwie pilotów rusza w bój i po długiej walce celnym strzałem doprowadza do zniszczenia Gwiazdy Śmierci. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Hana Solo, który wpierw odleciał przed walką z nagrodą za uwolnienie księżniczki, ale wrócił by pomóc nowym przyjaciołom.

Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (plakat)
Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (plakat)

Imperium Kontratakuje (3 lata ABY)

Zwycięstwo Rebeliantów pozwoliło im odetchnąć, ale zmuszeni byli szukać nowej bazy. Tę udało im się znaleźć dopiero po trzech latach na mroźnej planecie Hoth. Vader, który przetrwał Bitwę o Yavin na pokładzie swojego myśliwca, przeszukuje całą Galaktykę w poszukiwaniu pilota odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci i wreszcie wpada na trop Rebeliantów.

Zanim udało się zbudować bazę na orbicie Hoth pokazują się Niszczyciele Gwiezdne. Imperium przypuszcza szturm na bazę i zmusza Rebeliantów do ucieczki. Luke Skywalker, po tym jak przemówił do niego duch Obi-Wana, rusza na Dagobah w poszukiwaniu Yody. Han i Leia z kolei odłączają się od sił Sojuszu ze względu na zniszczony hipernapęd.

Syn Anakina odnajduje wreszcie mentora, który może mu pomóc stać się Jedi.

Po śmierci Obi-Wana młody Luke nie mógł znaleźć nikogo, kto byłby w stanie wyjaśnić mu, jak korzystać Mocy. Yoda ukrywający się na bagnistej planecie też z początku nie chciał szkolić Luke'a, ale stary mistrz w końcu postanowił zaryzykować. Niestety Luke przerwał swoje szkolenie po wizji przyjaciół znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Leia i Han po Bitwie o Hoth, ze względu na brak hipernapędu trafili na znajdujący się niedaleko Bespin. Liczyli na pomoc Lando Calrissiana, ale znajomy Hana nie mógł im jej udzielić. Księżniczkę i byłego przemytnika schwytał wkrótce później Darth Vader, który następnie zahibernował Hana Solo w bryle karbonitu.

Luke dociera na stację i toczy zawzięty pojedynek z Darthem Vaderem. Potyczka kończy się ucięciem ręki Luke'a, w której dzierżył miecz świetlny. Lord Sithów wyjawia Luke'owi, że jest jego ojcem i proponuje mu wspólne rządzenie Galaktyką po obaleniu Imperatora. Rebeliant ani myśli się na to godzić i woli popełnić samobójstwo. Leia ratuje go w ostatniej chwili.

Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (plakat)
Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (plakat)

Powrót Jedi (4 lata ABY)

Zamrożony przez Vadera w bryle karbonitu Han Solo trafił do pałacu gangstera Jabby i zawisnął na ścianie w ramach kary za niespłacone długi. Luke, Leia, Lando i Chewbacca postanowili odbić przyjaciela infiltrując pałac, w którym przetrzymywano zahibernowanego szmuglera. Akcja zakończyła się sukcesem. Luke poleciał na Dagobah, by dokończyć naukę i znalazł tam umierającego Yodę. Stary mistrz uznał, że szkolenie młodego chłopaka zostało tak naprawdę zakończone i powinien stawić czoła Vaderowi. Yoda na łożu śmierci wyjawia, że "jest jeszcze jeden Skywalker" - ma na myśli Leię, czyli siostrę-bliźniaczkę ostatniego Rycerza Jedi.

Rebelianci po uratowaniu Hana muszą się zmierzyć z okropną nowiną.

Szpiedzy Sojuszu wykryli, że Imperium planuje stworzyć drugą, jeszcze potężniejszą Gwiazdę Śmierci. Rebelianci postanowili zrobić wszystko, byle tylko nie dopuścić do ukończenia budowy stacji bojowej, zdolnej niszczyć całe planety. Luke, Leia i Han, wraz z grupą żołnierzy, polecieli na księżyc planety Endor, a zadaniem buntowników było wyłączenie generatora pola siłowego.

Po wielu trudach udało się zniszczyć generator pola, a Gwiazda Śmierci została wystawiona na atak. Pozwoliło to pilotom Rebelii zniszczyć reaktor znajdujący się w środku niedokończonej stacji. Luke z kolei poddał się Vaderowi, licząc na to, że uda mu się nawrócić ojca na Jasną Stronę Mocy. Vader zabrał go jednak przed oblicze Imperatora - prosto na pokład Gwiazdy Śmierci.

Palpatine chciał nakłonić młodego Jedi do zdradzenia ideałów i zabicia ojca, a po odmowie poddał go torturom. Vader nie mógł znieść widoku cierpiącego syna i poświęcił swoje życie, by zabić Imperatora. Luke zabrał ciało ojca i odleciał z Gwiazdy Śmierci na moment przed wysadzeniem jej przez Rebeliantów i w ciszy pochował Anakina Skywalkera na Endorze...

A co z Expanded Universe?

REKLAMA

W sklepach można nadal znaleźć tysiące książek, komiksów i gier osadzonych w uniwersum "Star Wars", które opowiadały o historii odległej galaktyki oraz dalszych losach ukochanych bohaterów i ich potomków. Disney podjął jednak decyzję, że J.J. Abrams otrzyma swobodę twórczą, a "Przebudzenie Mocy" zignorowało tzw. "Expanded Universe". Korporacja rozwija teraz nowy kanon.

Sprawdź nasze pozostałe teksty przygotowane z okazji May the 4th, czyli dnia "Star Wars"!

Star Wars - chronologia
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA