REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Szukasz horroru na Halloween? Naukowcy znaleźli najstraszniejszy film wszech czasów

Halloween zbliża się wielkimi krokami, a ty wciąż nie wiesz jaki horror wybrać na wieczorny seans? Nie ma problemu. Brytyjski naukowiec znalazł bowiem odpowiedź na pytanie, jaki jest najstraszniejszy film wszech czasów.

19.10.2020
18:42
Halloween horror nauka badanie
REKLAMA
REKLAMA

Halloween za pasem, więc pewnie przygotowania idą już pełną parą. Drążymy dynie, aby móc wsadzić w nie świeczki, zastanawiamy się czy lepiej będzie przebrać się za zombie czy wampira i przygotowujemy przekąski w kształcie ludzkich części ciała. Co prawda obchodzenie wigilii wszystkich świętych wciąż wzbudza w naszym kraju niemałe kontrowersje, ale tradycja jej obchodzenia weszła nam w nawyk.

W tym roku nie należy się jednak spodziewać tego jednego dzieciaka, który zapuka do naszych drzwi i poprosi o cukierka.

Nawet jeśli również ze względu na pandemię spędzenie wieczoru na imprezie w towarzystwie znajomych nie wydaje się najbezpieczniejsze, nie znaczy to, że należy powstrzymać się od obchodzenia Halloween. Co to to nie. Po prostu trzeba nakupować słodyczy i w przygotowanym wcześniej stroju zasiąść przed ekranem telewizora lub komputera, aby w odpowiednim nastroju obejrzeć jakiś horror.

Tylko tutaj pojawia się problem. Kino grozy od dłuższego czasu kojarzone jest (niekoniecznie słusznie) z tanimi jumpscares'ami. Zamiast nas straszyć, bawią do upadłego. Rodzi się więc pytanie, co powinniśmy obejrzeć, aby wprawić się w halloweenowy klimat. Z pomocą przychodzi nauka.

I tym razem nie chodzi o amerykańskich naukowców, którzy wyssali sobie z palca jakieś wnioski.

W tym wypadku brytyjski badacz Daniel Clifford postanowił odpowiedzieć na pytanie, jakie od zawsze spędza sen z powiek każdemu miłośnikowi kina grozy: jaki jest najstraszniejszy horror?

Badanie „The Science of Scare” zostało przeprowadzone dla BroadBandChoices, a przyjęta przez Clifforda metodologia była bardzo prosta. 50 osób w różnym wieku miało obejrzeć 50 horrorów, które w bazach IMDB czy Rotten Tomatoes są aktualnie najwyżej oceniane. Podczas seansu każdemu uczestnikowi mierzono puls. Wygrywał film, przy którym uśredniona liczba uderzeń serca na minutę wszystkich uczestników była najwyższa.

I jak się okazuje najstraszniejszym horrorem jest „Sinister” z 2012 roku.

Uczestnikom badania w normalnym stanie serce biło średnio 65 razy na minutę. Podczas seansu filmu liczba ta wzrosła do 86 uderzeń serca na minutę.

Drugie miejsce zajął „Naznaczony” z dokładnie taką samą uśrednioną liczbą uderzeń serca na minutę. Jednakże w tym wypadku obliczona przez naukowców różnica wartości, była nieco mniejsza niż przy „Sinisterze”.

Lista 10 najstraszniejszych horrorów według badania „The Science of Scare”:

Wartości w nawiasach to uśrednione liczby uderzeń serca na minutę wszystkich uczestników badania.

REKLAMA
 1. Sinister (86)
 2. Naznaczony (86)
 3. Obecność (85)
 4. Dziedzictwo. Hereditary (83)
 5. Paranormal Activity (82)
 6. Coś za mną chodzi (81)
 7. Obecność 2 (80)
 8. The Babadook (80)
 9. Zejście (79)
 10. Wizyta (79)

Pełną listę najstraszniejszych horrorów według badania „The Science of Scare” znajdziecie tutaj. Film „Sinister” obejrzycie na platformie Cineman.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA