REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Francuski artysta oskarżył Disneya o plagiat. Plakat filmu o Hanie Solo żywo przypomina jego dzieło

Disney rozpoczął już promocję jednego ze swoich największych tegorocznych projektów. Kilka tygodni temu wytwórnia udostępniła plakaty zapowiadające film Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. Teraz gigant rozrywkowy oskarżany jest o plagiat.

05.03.2018
14:39
Han Solo plakat plagiat
REKLAMA
REKLAMA

Ten film z pewnością jest jednym z najbardziej wyczekiwanych obrazów tego roku. Drugi spin-off serii skupi się na jednym z jej najbardziej kultowych bohaterów. W dziele Rona Howarda zobaczymy Hana Solo w okresie, zanim jeszcze przyłączył się do Sojuszu Rebeliantów. Bohater stawia dopiero pierwsze kroki w karierze przemytnika.

Niedawno należący do Disneya Lucasfilm rozpoczął promocję obrazu. W czasie tegorocznego meczu Super Bowl wyemitowano pierwszy zwiastun produkcji. Następnie w sieci pojawiła się seria plakatów reklamowych filmu, które spotkały się z pozytywnym przyjęciem.

Wygląda jednak na to, że dopuszczono się plagiatu.

Takie oskarżenie przeciwko Disneyowi skierował francuski grafik Hachim Bahous. Według niego, twórcy materiałów zbyt mocno zainspirowali się okładkami albumów muzycznych, które artysta zaprojektował dla Sony Music France w 2015 r. O całym zajściu Bahous poinformował za pomocą swojego facebookowego profilu.

Artysta przyznał, że schlebia mu docenienie jakości jego prac, ale całą sytuację nazwał „czystym fałszerstwem”. Grafik zaznaczył, że nikt nie prosił go o zgodę i zażądał uznania oraz zapłaty za swój wkład w projekt. Nie wiadomo jednak, czy Sony nie zawarło umowy z Disneyem czy odpowiedzialnym za plakaty BLT Communications. Wcześniej wytwórnia korzystała z usług tej firmy, która przygotowała materiały promujące do zeszłorocznych filmów z Marvel Cinematic Universe. Nie wiadomo, czy przed premierą filmu, Disney zdecyduje się na wycofanie plakatów.

REKLAMA

Główną rolę w filmie zagra Alden Ehrenreich. Solo nie będzie jednak jedyną znaną z oryginalnej serii postacią, którą zobaczymy na ekranie. Towarzyszyć mu będą młodsze wersje Lando Calrissiana i Chewbacci, w które wcielą się odpowiednio Donald Glover oraz Joonas Suotamo. W obsadzie znaleźli się także Woody Harrelson, Emilia Clarke czy Paul Bettany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA