REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Media

Helena Modrzejewska w Google Doodle. Kim była?

Helena Modrzejewska upamiętniona przez Google Doodle. Ikoniczna polska aktorka pokazana jest na nowej, przepięknej grafice.

12.10.2021
8:58
helena modrzejewska google doodle
REKLAMA

12 października Google uhonorowało postać wybitnej postaci XIX-wiecznej sceny. Helena Modrzejewska do dziś jest uznawana za najlepszą polską teatralną aktorkę, a teraz otrzymała własne Google Doodle na dziś - klimatyczna grafika przedstawiająca młodą artystkę po kliknięciu przenosi internautę na stronę z najważniejszymi informacjami z nią związanymi. Okej, tym razem nie doświadczymy dodatkowych efektów graficznych, ale "wspominki" serwisu to dobra okazja, by dowiedzieć się czegoś o tej tak ważnej dla polskiej kultury postaci.

REKLAMA

Helena Modrzejewska uhonorowana przez Google. Kim była?

Helena Modrzejewską - kim była?
REKLAMA

Helena Modrzejewska, uważana za najwybitniejszą aktorkę w historii naszego kraju, urodziła się w Krakowie, 12 października 1840 roku. Zaczynała od występów w niewielkich teatrach w Nowym Sączu czy Rzeszowie, a w 1862 zadebiutowała na deskach teatru lwowskiego. Kolejne lata to rosnący rozgłos, a zatem - olbrzymia popularność. Od 1865 Helena Modrzejewska występowała w Krakowie, a od 1965 regularnie pojawiała się na scenach warszawskich. Potężnym napędem jej kariery okazała się emigracja do USA - w 1876 roku osiedliła się w Kalifornii wraz z rodziną (opuściła Polskę wraz z grupą przyjaciół, wśród których był m.in. Henryk Sienkiewicz). Została matką chrzestną aktorki Ethel Barrymore, stryjecznej babci Drew, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Helena Modrzejewska wkrótce przyjęła nowy pseudonim - jako Helena Modejska podbijała sceny amerykańskie i angielskie, najczęściej wcielając się w role postaci ze sztuk Szekspira. Znana była zresztą jako propagatorka twórczości słynnego dramaturga. Helena Modrzejewska występowała niemal do końca swojego życia; łącznie zagrała w 260 rolach. Zmarła w Bay Island w East Newport w 1909 roku, a jej pogrzeb odbył się w Los Angeles, skąd przeniesiono później jej szczątki - wróciły do Polski, złożono je na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA