Google upamiętnia Krzysztofa Kieślowskiego czymś więcej, niż tylko grafiką w wyszukiwarce
Dziś w Google Doodle, czyli tymczasowej zmianie logo na stronie głównej wyszukiwarki, możemy zobaczyć grafikę oddającą hołd Krzysztofowi Kieslowskiemu, legendarnemu polskiemu reżyserowi. Technologiczny gigant zdecydował się upamiętnić 80. urodziny zmarłego w 1996 roku filmowca na kilka sposobów.
Wielokrotnie nagradzany Krzysztof Kieślowski, który podbijał festiwale w Cannes, Wenecji czy Berlinale, był jednym z tych polskich twórców, którego znali i cenili filmowcy na całym świecie, niejednokrotnie inspirując się jego obrazami. Swoją miłość do opowiadania historii początkowo wyrażał za pomocą filmów dokumentalnych (jeden z nich skupiał się na uczestnikach strajków z grudnia 1970 roku), by następnie, począwszy od „Personelu” z 1975, wziąć na warsztat fabuły. Gwiazda jego sławy zaświeciła najjaśniejszym światłem wraz z dziesięcioma odcinkami „Dekalogu”. W 1988 roku Kieślowskiego zaczęto kojarzyć na arenie międzynarodowej.
Twórca stopniowo oddalał się od stylistycznego realizmu i skupiał się na metafizycznej i filozoficznej treści. Analizował ludzkie twarze, ukazywał psychologiczne zawiłości za pomocą choćby specjalnego kadrowania. Po kinowych wersjach dwóch odcinków „Dekalogu” kolejne produkcje realizował już na Zachodzie: w Szwajcarii i we Francji. „Podwójne życie Weroniki” i „Trzy kolory” nakręcił nie znając francuskiego. Przy okazji tych filmów ostatecznie odrzucił techniki dokumentalne. Ostatnie obrazy sięgają po motyw transcendencji, która wpływa na ludzki los; rzecz w tym, że zdaniem twórcy człowiek nie posiada już zdolności jej rozpoznawania i odczuwania: zapomniał o niej.
Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku, czyli równo 80 lat temu. Zmarł 1996 na zawał serca.
Dziś Google składa dziś hołd polskiemu reżyserowi.
Lydia Nicholas, autorka grafiki, zdecydowała się na dominację kolorów: niebieskiego, białego i czerwonego, nawiązując do najsłynniejszego dzieła twórcy i, rzecz jasna, francuskiej flagi.
Poza okolicznościową grafiką Google Doodle nowy partner na Google Arts & Culture, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, przygotowała dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Kieślowskiego. Fundacja prowadzi archiwum jego twórczości, w którym znaleźć można scenariusze, notatki, wiersze czy fotografie. Tutaj znajdziecie obie wystawy zatytułowane: Kieślowski. Od Sokołowska do Sokołowska oraz Pamiętając Krzysztofa Kieślowskiego - wspomnienia w obiektywie Piotra Jaxy.