REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Historia Roja" - zobacz zwiastun filmu o żołnierzach wyklętych

Powstający od kilku lat polski dramat wojenny "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" doczekał się pierwszego, oficjalnego zwiastuna. Ujawniono też datę premiery tego widowiska, które do kin trafi na początku 2016 roku. 

14.12.2015
16:04
Historia Roja - zobacz zwiastun filmu o żołnierzach wyklętych
REKLAMA
REKLAMA

"Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim »Rój«, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować »wroga władzy ludowej«" - tak prezentuje się opis dystrybutora "Historii Roja", zapowiadanego jako "pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie żołnierzom wyklętym".

Choć skrócony opis fabuły zapowiada się interesująco, zwiastun nie zrobił na mnie zbyt dobrego wrażenia. Razi sztuczność i zbytnia teatralność, a także tanie efekty, mające na siłę upodobnić film do efektownych hollywoodzkich widowisk. Mam też wątpliwości, czy próba "oddania hołdu" będzie równoznaczna z opowiedzeniem dobrej historii, nie przeładowanej martyrologią.

REKLAMA
historia roja 2

"Historia Roja" powstaje od 2009 roku. W 2011 roku odbyła się prapremiera roboczej wersji filmu, która pozytywnie przeszła kolaudację. Jednak w wyniku zmian personalnych w zarządzie Telewizji Polskiej, będącej współproducentem tego dzieła, twórcy nie otrzymali pieniędzy na dokończenie produkcji, swoje wsparcie wycofała także część sponsorów. W 2012 roku rozpoczęła się zbiórka społeczna, której celem było zebranie brakujących funduszy. Ostatecznie "Historia Roja" trafi do kin na początku marca 2016 roku. Reżyserem filmu jest Jerzy Zalewski, autor między innymi "Czarnych słońc" oraz filmu dokumentalnego "Tata Kazika".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA