1. Rozrywka
  2. VOD

Gdzie oglądać Igrzyska Olimpijskie 2021? Najlepsza relacja jest na Eurosporcie w Player.pl

Lokowanie produktu

Jeśli oglądać Igrzyska Olimpijskiej 2021 w Tokio, to tylko w internecie! W dodatku najlepiej na platformie Player.pl. A dlaczego? Już tłumaczę.

29.07.2021
17:19
igrzyska-olimpijskie-2021-gdzie-ogladac-eurosport-io-2020-player-pl

Igrzyska Olimpijskie odbywają się co dwa lata, a założona w Paryżu pod koniec XIX w. organizacja o nazwie Międzynarodowy Komitet Olimpijski na zmianę organizuje zawody w sportach zimowych oraz letnich. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa letnia edycja zaplanowana na 2020 rok się nie odbyła, a sportowcy rywalizują w Tokio dopiero teraz. I to niemalże bez udziału publiczności.

Brak kibiców oznacza, że jest ciszej, spokojniej, aczkolwiek dla samych zawodników gra przy pustych trybunach jest pewnego rodzaju utrudnieniem. Trybuny nie są jednak w 100 proc. puste, bo MKOl w ostatniej chwili zdecydował, że po kilka-kilkanaście osób z poszczególnych komitetów może wchodzić na trybuny. Nawet teraz, w trakcie meczu Polska - Wenezuela, widzę kilku polskich zawodników, którzy już skończyli swoje starty, a także kilku działaczy.

– tłumaczy Kacper Merk, który relacjonuje Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Brak kibiców na miejscu związany jest z obostrzeniami, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się przez zawodników i obsługę wydarzenia koronawirusem. Na miejscu w Tokio oprócz nich pojawili się jedynie VIP-owie w postaci m.in. polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Dziennikarzom to zarówno ułatwia pracę, bo nie ma tutaj tłumów, jak i utrudnia, bo nie da się już na ostatnią chwilę wejść do mix roomu.

igrzyska-olimpijskie-2021-gdzie-ogladac-eurosport-io-2020-player-pl 1 class="wp-image-1760848"
Gdzie oglądać Igrzyska Olimpijskie 2021 na żywo? W internecie!

Gdzie oglądać Igrzyska Olimpijskie 2021?

Warto przy tym zauważyć, że ze względu na to, iż te Igrzyska Olimpijskie są inne niż wszystkie dotychczasowe, ekipy zajmujące się przygotowywaniem relacji muszą się mierzyć z nieznanymi wcześniej wyzwaniami. Konieczność zachowania reżimu sanitarnego utrudnia pracę, ale przedstawiciele właścicieli praw do transmisji z tej imprezy starają się, by stała ona na najwyższym poziomie — pomimo trudności.

[W Tokio] jest na pewno inaczej niż w Korei. Moje olimpijskie filmy skupione są na ludzkiej stronie, prywatnych historiach i momentach, w których ludzie nie mają ubranej medialnej maski. Niestety, taka formuła cierpi w warunkach social distancingu, bo nawet sama fizyczna odległość między sportowcami a mną utrudnia uchwycenie chwili intymności. Ale nie jest źle. Mam dostęp do praktycznie wszystkich wydarzeń sportowych, a polscy sportowcy są bardzo otwarci na nagrywki ze mną, więc nie narzekam. Muszę się nauczyć tych igrzysk — po prawie tygodniu pracy czuję, że jestem już w dobrym rytmie.

— wyjaśnia popularny vloger Krzysztof Gonciarz, który również relacjonuje IO2021 dla grupy Discovery.

Relacje na żywo z wybranych zawodów w ramach IO 2021 dostępne są w telewizji publicznej (TVP) oraz komercyjnej (Eurosport), ale poszczególne dyscypliny można oglądać również przez internet — zarówno na stronie Telewizji Polskiej, jak i u innych dostawców treści. Dla prawdziwych fanów sportów liczy się jednak tylko jeden serwis, czyli Player.pl należący do TVN-u i Discovery.

Sprawdzamy, dlaczego warto oglądać IO 2021 w Player.pl

Tysiące osób pojechało do Tokio i dba, by ludzie z całego świata mogli śledzić wyczyny ulubionych sportowców reprezentujących ich kraje. Nie zabrakło wśród nich dziennikarzy i reporterów, takich jak wspomniany wcześniej Kacper Merk, wysłanych na miejsce przez Eurosport i Player.pl, czyli kanał sportowy i serwis VOD z Grupy Discovery. Ich przedstawiciele mierzą się jednak z pewnymi wyzwaniami.

Testy muszę wykonywać codziennie, robione są ze śliny. Informację dostaje się tylko w przypadku wyniku pozytywnego. Jeśli jest negatywny, to takiej informacji nie dostaję. Nie jest to uciążliwe, bo przez półtora roku pracy w pandemii przyzwyczaiłem się, że trzeba się ciągle testować, trzeba zachowywać dystans, mieć maseczkę. Z tym spotykamy się na co dzień, nie tylko na igrzyskach. Na każdym kroku organizatorzy mierzą temperaturę, trzeba dezynfekować ręce, ale to także nic wyjątkowego. 

– wyjaśnia dalej Kacper Merk.

Krzysztof Gonciarz, czyli jeden z najpopularniejszych polskich YouTuberów, w Japonii spędził kilka lat i relacjonowanie Igrzysk Olimpijskich to dla niego nie pierwszyzna. Jego zadaniem jest (ponownie) przygotowywanie wyjątkowych materiałów zza kulis, które wzbogacają klasyczne relacje dziennikarzy i reporterów, a dostęp do nich możliwy jest wyłącznie w Player.pl. Skupia się na swoich filmach na YouTube, ale przyznaje, że i jemu zdarza się nagrać setkę dla Eurosportu, gdy akurat jest „pod ręką”.

igrzyska-olimpijskie-2021-gdzie-ogladac-eurosport-io-2020-player-pl 2 class="wp-image-1760851"
Dostęp do transmisji Eurosportu z IO 2021 w Tokio można uzyskać online już za 15 zł miesięcznie

Należy zaznaczyć, że zespół oddelegowany do Tokio od dawna był przygotowany technologicznie i koncepcyjnie na Igrzyska Olimpijskie bez kibiców.

Osoby odpowiedzialne za transmisję uznały, że technologię wykorzystają, jak tylko się da — w tym rozwiązania takie jak rozszerzona rzeczywistość; wszystko po to, aby widzowie siedzący w domach mogli poczuć się prawie tak, jakby byli na miejscu razem z zawodnikami. Z jednej strony mamy więc mistrzostwa bez kibiców, co z naszej perspektywy mało zmienia, a fani oglądający wydarzenie zdalnie nigdy nie byli tak blisko zawodów, jak teraz.

Widzowie interesowaliby się igrzyskami, niezależnie od obecności kibiców na trybunach. Japonia jest bardzo daleko, więc nie przyjechałoby tu 100-150 tys. polskich kibiców. Nie mówimy więc o takiej skali, która coś zmienia. Myślę, że fani igrzyskami po prostu się interesują, bo to wyjątkowe wydarzenie. Przez te kilkanaście dni raz na 2 czy 4 lata wszyscy nagle interesują się wioślarstwem, taekwondo, czy strzelectwem, czego na co dzień nie ma. Pandemia i brak kibiców ma żaden albo minimalny wpływ na to, czy igrzyska są oglądane, klikane, czytane.

— dodaje Kacper Merk w rozmowie z Rozrywka.Blog.

Zaprzęgnięcie nowych technologii oraz transmisji zawodów przez internet do realizacji relacji było kluczowe również z innego powodu. Przygotowanie linearnej transmisji z całych Igrzysk Olimpijskich 2021 w Tokio jest, tak po prostu, niemożliwe. Na miejscu pojawiły się setki zawodników, którzy będą rywalizować w 37 dyscyplinach. Wśród nich jest aż 211 wysłanników z Polski.

Player.pl i Eurosport są przygotowani na przeprowadzenie 3500 godzin, czyli blisko 146 dni (!) relacji na żywo.

Jak to możliwe, chociaż zawody odbywają się oficjalnie od 21 lipca do 8 sierpnia 2021 r., czyli przez niecałe dwa tygodnie? Chodzi o to, że zawody w wielu dyscyplinach realizować są jednocześnie. W telewizji linearnej to wydawca musi zdecydować, co pokaże na żywo, a co później w ramach powtórek, a co pominie. W przypadku internetu panem i władcą „ramówki” jest widz — ale sama treść audycji leży już po stronie nadawcy.

Konsultuję się w zakresie sportowym z redakcją Eurosportu, głównie z obecnym tutaj Kacprem Merkiem, z którym wspólnie wybieramy, jakie wydarzenia obstawiamy każdego dnia. Ale poza tym cała narracja moich filmów, a także to, co postuję na swoich social mediach, to mój autorski pomysł na przedstawienie Igrzysk Olimpijskich. Cieszą mnie pozytywne reakcje. Szczególnie ze strony Olimpijczyków dostaję bardzo dużo serdeczności i otuchy. Sportowcy są bardzo chętni coś ze mną ponagrywać, wspólnie znaleźć miejsca, gdzie możemy nawiązać kontakt przynajmniej na odległość.

— wyjaśnia Krzysztof Gonciarz.

Dla pokazania skali tego przedsięwzięcia warto przypomnieć inne wydarzenie sportowe, które przeniesiono na 2021 r., czyli Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Euro 2020, bo o nim mowa, to 51 meczów, czyli około 100 godzin transmisji. Oznacza to, że Eurosport planuje wyemitować we współpracy Player.pl na Igrzyska Olimpijskie w Tokio aż 35 razy więcej materiałów.

Najsmutniejsze dla mnie jest, że sportowcy nie mogą opuszczać wioski, bo kilka lat czekałem na to, by wykorzystać swoją znajomość Tokio, by pokazać polskiej kadrze coś niezapomnianego. Na szczęście mówi się, że sportowcy, którzy ukończyli już swoje zawody, mogą w pewnych okolicznościach wyjść na zewnątrz — liczę że to będzie furtka na coś fajnego!

— dodaje popularny vloger.

Warto przy tym zaznaczyć, że Player.pl i Eurosport oferują swoim klientom nie tylko transmisje samych zawodów, ale również wiele innych materiałów. W ramach usługi VOD otrzymamy dostęp do aż kilkunastu filmów i serii dokumentalnych o największych sportowcach i kluczowych wydarzeniach sportowych ostatnich lat, a ta kulturowa otoczka wiele osób interesuje nawet bardziej niż… sam sport.

* Artykuł powstał we współpracy z Player.pl.

* Zdjęcie główne: Creative Photo Corner/shutterstock.com

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze