REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Jaki czytnik Kindle wybrać? Podpowiadamy, który czytnik Amazon spełni twoje oczekiwania

Zdecydowałeś się na zakup czytnika e-booków od Amazona, ale nie wiesz który wybrać? Kindle 10, Paperwhite czy Oasis – czym się właściwie różnią i który z nich sprosta twoim oczekiwaniom? Poniżej znajdziesz krótki poradnik.

17.06.2021
8:01
jaki czytnik Kindle wybrać
REKLAMA

Poniżej przyglądamy się czytnikom e-booków Kindle 10, Paperwhite 4 i Oasis 3 z lat 2018-2019 (10. generacja). Szukasz informacji o nowszych sprzętach? Porównanie modeli Kindle 11, Paperwhite 5, Oasis 3 i Scribe, które Amazon sprzedaje w 2023 r., znajdziesz tutaj.

Kindle 10 – najtańszy, ale czy najgorszy?

Wersja czytnika Kindle 10 to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą za bardzo nadwyrężać swojego portfela, a czytnika e-booków potrzebują do najbardziej podstawowych celów. Kindle 10 ma 6 cali, waży niecałe 175 gram, a jego wymiary to 160 x 113 x 8,7 mm. Wbudowane 8 GB pamięci pozwala na przechowanie na nim dużej liczby książek, a funkcja podświetlenia ekranu pozwoli cieszyć się ich czytaniem nawet w słoneczny dzień.

Wyposażony jest w ekran dotykowy E-Ink Pearl o rozdzielczości 800 x 600 oraz baterię, która – zdaniem producenta – wytrzyma nawet miesiąc, przy korzystaniu z urządzenia przez 30 minut dziennie. Dostępny jest w dwóch kolorach: białym i czarnym.

Za pomocą Wi-Fi ściągniesz na ten czytnik książki, które następnie możesz przechowywać w bibliotece na urządzeniu lub podłączyć się do głośnika poprzez Bluetooth i wysłuchać książki w formie audiobooka. Pamiętaj jednak, że czytniki firmy Amazon nie są obsługiwane po polsku. Kindle 10 w większości sklepów znajdziecie za ok. 400 zł. 

Lepiej wyposażona i droższa wersja czytników od Amazona to kolekcja Paperwhite. Najnowszy produkt z tej kolekcji do Kindle Paperwhite 4. Znajdziecie go w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, niebieskiej, zielonej i śliwkowej oraz w dwóch opcjach pamięciowych: 8 GB i 32 GB. Ten wododoporny czytnik ma 6-calowy ekran o rozdzielczości 1448 x 1072 i jest nieznacznie większy od poprzedniego modelu, gdyż jego wymiary to 160 x 116 x 8,2 mm, a waga wynosi 182 gramy.

Energooszczędny ekran dotykowy E-Ink Carta sprawia, że bezproblemowo korzysta się z niego także na słońcu, a dzięki wbudowanym w matrycę 5 diodom, Paperwhite nie męczy waszego wzroku podczas korzystania z niego w nocy. Paperwhite umożliwia więcej, niż tylko czytanie książek – za pomocą urządzenia można robić notatki, sprawdzać przypisy czy tłumaczenia poszczególnych słów. Pozwala także na dopasowanie rozmiaru oraz rodzaju fontu zgodnie z waszymi upodobaniami, a jego bateria wytrzyma 42h czytania bez przerwy.

Te czytniki także nie są obsługiwane w języku polskim. Wersję 8 GB znajdziecie za ok. 650 zł, natomiast wersja 32 GB kosztuje ok. 800 zł.

Kindle Oasis 3 – czy jest warty swojej ceny?

Najdroższe, ale i najbardziej kompleksowe rozwiązanie od Amazona to Kindle Oasis 3. Jeśli szukasz czytnika, który będzie też trochę gadżetem, Oasis to strzał w dziesiątkę. Ta wersja urządzenia jest większa od swoich poprzedników, ponieważ wyposażona jest w 7-calowy ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264, a wymiary urządzenia wynoszą 159 x 141 x 3,4/8,4 mm przy wadze 188 gram. Kindle Oasis jest więc większy i umożliwia czytanie książek w dużo lepszej jakości. Podświetlony jest przez aż 12 diod, które pozwalają na czytanie książek w dużym w słońcu oraz w nocy, lecz to nie wszystko. Ta wersja pozwala także na wybieranie temperatury podświetlenia oraz automatyczne dopasowywanie jasności ekranu. Dostępny jest w dwóch kolorach – złotym i grafitowym – oraz dwóch wersjach wbudowanej pamięci – 8 GB i 32 GB.

Jako jedyny posiada oprócz wodoodpornego ekranu dotykowego panel z przyciskami do zmiany strony. Posiada także akcelerometr, czyli coś, co pozwoli na automatyczną zmianę orientacji strony, w zależności od ręki, w której trzymamy urządzenie (w końcu ktoś pomyślał o nas – leworęcznych).

Tak jak model Paperwhite, Oasis pozwala na dopasowywanie wielkości liter, robienie notatek czy tłumaczenie poszczególnych wyrazów. Jest też przy okazji po prostu ładny, ponieważ twórcy Oasis 3 postawili na elegancki design, a faktura ekranu została stworzona tak, by przypominać prawdziwy papier. Ceny czytnika wahają się od ok. 1400 zł za wersję 8 GB do ok. 1600 zł za wersję 32 GB. Istnieje także jeszcze droższa wersja z wbudowanym modemem LTE, która może łączyć się zarówno z Wi-Fi, jak i korzystać z własnego bezpłatnego 4G.

REKLAMA

Czytnik Kindle z reklamami – jak to działa?

Jeśli szukaliście czytników Amazona w Internecie, na pewno natknęliście się na wersje czytników z reklamami. Amazon oferuje swoje czytniki w niższej cenie, jeśli kupi się wersje z reklamami oraz ofertami promocyjnymi, które wyświetlają się w menu oraz na wygaszaczu ekranu, gdy nie korzystamy z urządzenia. Nie wyświetlają się jednak one podczas czytania książek, więc nie są na tyle uciążliwe, by przeszkadzać w korzystaniu z czytnika. Kindle z reklamami nie są dostępne do kupienia w Polsce, więc chcąc zaopatrzyć się w tą tańszą wersję urządzenia, musisz zamówić je np. z niemieckiego Amazona lub od innego pośrednika.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA