REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Jakie płyty kupują Polacy? Najczęściej - ponoć - składanki

Sprzedaż płyt podobno leci na łeb na szyję, i nie tylko w tym kraju. Pewnie nie tylko przez piractwo, ale również przez tani i coraz powszechniejszy streaming. Dlatego ja istnienie Oficjalnej Listy Sprzedaży Płyt OLiS traktuję z dziwnym dystansem. Ale od czasu do czasu warto się jej przyjrzeć, by poznać choć minimalnie gust statystycznego Kowalskiego, który od czasu do czasu wyda te 30 zł na jeden album w Empiku.

23.07.2013
8:00
Jakie płyty kupują Polacy? Najczęściej – ponoć – składanki
REKLAMA
rmf-styl-volume-2-b-iext21693137
REKLAMA

Z obecnego zestawienia OLiSu wynika prosto - Polacy najbardziej lubią składanki, a jedna jest na samym szczycie notowania. Na pierwszym miejscu znajduje się wydana pod szyldem RMF FM składanka "RMF STYLE, VOL.2", która występuje na liście dopiero po raz drugi. Na #5 kolejna składanka sygnowana przez RMF FM, na #15, #25 i #43 składanki złożone przez Marka Sierockiego z radia VOX FM, na #16 "Opole - 50 największych przebojów", na #18 składanka sygnowana przez Radio Zet, na #21 i #24 składanki z logo Eski, a na #28 "Bravo Hits Lato 2013". Gdy Czarny Iwan na początku czerwca zaglądał na OLiS, w pierwszej dziesiątce jedynymi składankami były kompilacje utworów Anny German. Widać że na wakacje Polacy się rozleniwiają, i wolą mieć same hity w odtwarzaczach. Takie składanki zapewne przydają się do samochodu na zagraniczne wojaże, chociaż ta tendencja ciut dziwi - w dobie internetu znacznie łatwiej samemu sobie złożyć składankę, niż wyłazić po nią do sklepu.

Pierwszą dziesiątkę zdominowała muzyka wydana spod polskiej flagi. Na miejscu drugim mamy ulubieńca polskich mediów - Dawida Podsiadło, o którym również się rozpisywaliśmy. Z listy mamy już widoczne, iż debiut młodzieńca pokrył się platyną. Podium zamyka Michał Łaszkiewicz, czyli raper W.E.N.A. i jego wydana przed trzema tygodniami "Nowa Ziemia". Na miejscu czwartym mamy soundtrack z... hiszpańskojęzycznego serialu nadawanego w dziecięcym kanale Disney Channel - "Violetta". Widać że dzieciaki potrafią w miarę rozsądnie wydawać kieszonkowe, albo dobrze pertraktować z rodzicami. Na "szóstkę" trafiła Sylwia Grzeszczak, oczko niżej wylądował PiH. Od miejsca ósmego mamy 3 albumy które już pokryły się złotem - kolejno są to najnowszy Daft Pank, "trzynastka" Black Sabbath oraz "40 Piosenek" Anny German. Patrząc uważnie na liście można znaleźć jedną niespodziankę - na pozycji 32 znajdujemy... "Only By The Night" Kings Of Leon, które, przypominamy, zostało wydane w 2008 roku. To chyba coś, co możemy nazwać "efektem Open'era".

REKLAMA

Nowości na liście znajdują się dopiero na niemal szarym końcu. Na 36 pozycji mamy album białostockiego składu hip-hopowego Non-Koneksja - "Tylko dla prawdziwych", który można odsłuchać na YouTube. Na #49 "Greatest Hits" Black Sabbath, a listę zamyka reedycja legendarnego albumu Kaliber 44 "W 63 minuty dookoła świata".

Za to wykonawcą, który się najdłużej zadomowił na liście jest fenomen, którego za nic nie jestem w stanie zrozumieć. Już 68 raz (sic!) na liście ląduje "Myśliwiecka" Artura Andrusa! I tym akcentem pozwolę sobie was zapytać - kiedy ostatni raz "przyłożyliście się do wylądowania" ulubionego artysty na OLiS?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA