REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Jerzy Trela nie żyje. Znany aktor filmowy i teatralny odszedł w wieku 80 lat

Jerzy Trela, czyli wybitny polski aktor filmowy i teatralny, nie żyje. Współtwórca teatru STU urodzony w miejscowości Leńcze koło Wadowic zmarł 15 maja 2022 r. w Krakowie w wieku 80 lat. Informację o śmierci artysty występującego w filmach i sztukach teatralnych, znanego z m.in. "Stawki większej niż życie", podał jego syn.

15.05.2022
18:41
jerzy trela nie zyje 80 lat krakow
REKLAMA

Smutne wieści ze świata polskiej kultury. 15 maja 2022 r. odszedł wybitny aktor filmowy i teatralny, Jerzy Trela. Informację o śmierci artysty współpracującego z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda czy Jerzy Kawalerowicz przekazał Gazecie Wyborczej jego syn, Piotr.

REKLAMA

Jerzy Trela nie żyje

Urodzony 14 marca 1942 roku w miejscowości Leńcze koło Wadowic aktor zmarł w Krakowie w wieku 80 lat. W swoim dorobku artysta ma mnóstwo ikonicznych wręcz ról, w które wcielał się zarówno na ekranach, jak i na deskach teatru. Jerzy Trela w latach 1985-1989 był ponadto posłem na Sejm PRL.

Swoją karierę artysta rozpoczął od liceum plastycznego oraz studiów na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, które ukończył już w 1969 r. w wieku 27 lat. W późniejszym okresie życia Jerzy Trela sam został profesorem na PWST oraz rektorem tej uczelni (co przypadało na lata 1984-1990).

Gdzie zagrał Jerzy Trela?

Jako aktor teatralny Jerzy Trela debiutował w głównej roli w spektaklu "Nos" Mikołaja Gogola w Teatrze Rozmaitości, a w świecie telewizji w "Stawce większej niż życie". W toku swojej kariery był częścią zespołu Teatru Starego w Krakowie i, jak podaje gazeta.pl, występował m.in. w sztukach Konrada Swinarskiego.

Oprócz tego aktor pojawiał się w filmach znanych polskich reżyserów. W jego filmografii można znaleźć takie dzieła jak "Kolumbowie" (Janusz Morgenstern), "Kobieta samotna" (Agnieszka Holland), "Trzy kolory. Biały" (Krzysztof Kieślowski), "Quo Vadis" (Jerzy Kawalerowicz) i "Pan Tadeusz" (Andrzej Wajda).

REKLAMA

Jedną z ostatnich ról Jerzego Treli był Dziadek w "Żywiołach Saszy" z 2020 r. To serial oparty na kryminalnej powieści Katarzyny Bondy, który zadebiutował na platformie Player.pl. W obsadzie znaleźli się również Magdalena Boczarska w tytułowej roli oraz Arkadiusz Jakubik, Piotr Cyrwus i Aleksandra Konieczna.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA