REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Największą polską nagrodę literacką otrzymał... horror? Nike 2013 dla Joanny Bator

Autorka otrzymała prestiżowe wyróżnienie za powieść "Ciemno, prawie noc". Głównym konkurentem do lauru był Szczepan Twardoch. Autor "Morfiny" otrzymał Nike Publiczności, bo to Bator urzekła jury oniryczną atmosferą rodem z... Kinga.

08.10.2013
17:58
Największą polską nagrodę literacką otrzymał… horror? Nike 2013 dla Joanny Bator
REKLAMA

W "Ciemno, prawie noc" próżno szukać zombie czy innych opętańców. W zasadzie to w powieści nie ma żadnych sprawdzonych klisz, przyśpieszających akcję serca czytelnika i powodujących występowanie zimnych potów. Nie ujmuje to bynajmniej atmosferze roztaczanej piórem Joanny Bator. Wręcz przeciwnie: wzięła niezwykle naturalny, gawędziarski styl i owinęła weń trochę kryminału, trochę obserwacji teraźniejszej Polski, i onirycznych krajobrazów.

REKLAMA

Bohaterką powieści jest Alicja Tabor, która po kilkunastu latach nieobecności w rodzinnym Wałbrzychu wraca, by zdobyć materiał o dzieciach zaginionych w tajemniczych okolicznościach. Przede wszystkim ta podróż będzie jednak podróżą w głąb jej duszy, powrotem do lat dzieciństwa. Demony przeszłości nie dają Alicji spokoju. Ta jednak szybko staje na nogi i decyduje się działać.

BAtorCiemno

Wyjaśnienie tajemnicy samobójstwa siostry wydaje się typowym motywem z powieści kryminalnej, ale cała otoczka wymyka się z ryzów gatunkowych. Po drodze czytelnik przyłapuje mieszkańców na schizofrenicznej pobożności, objawiającej się bezczeszczeniem zwłok czy kanibalizmem w imię pomocy zaginionym dziatkom. Wariują też oponenci fanatycznych katolików i paradoksalnie wdają się w chorą grę, przeciwko której występowali. Nikt już nie jest bezpieczny w Wałbrzychu - i to nie z powodu szaleństwa, a z powodu nienawiści, której amunicją jest język.

REKLAMA

Wizja świata ujmuje sugestywnością niczym u Antoniego Libery czy Olgi Tokarczuk. Joanna Bator dopuszczając do głosu szereg postaci buduje obraz rzeczywistości ustami innych osób. Każda z nich dorzuca swoją cegiełkę i w ten sposób powstaje kompletny kształt, przybliżający do wyjaśnienia zagadki.

Dobrze, że to Joanna Bator otrzymała tegoroczną Nike. "Morfinę" zdążyło już przeczytać bardzo wiele osób i "Ciemno, prawie noc" mogłaby przejść niezauważona. Jak w mroku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA