REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Znamy jury tegorocznego Festiwalu w Cannes. W składzie Blanchett i reżyser Blade Runnera 2049

Jeśli Festiwal w Cannes wciąż robi czymś wrażenie, to właśnie składem swojego jury. Co roku zmienia się dobór jurorów, a włodarze francuskiego widowiska za każdym razem potrafią zaskoczyć. W tym roku przewodniczącą została australijska aktorka, Cate Blanchett. Towarzyszyć jej będą m.in. twórca nowego Blade Runnera, gwiazda serii Zmierzch i ceniony rosyjski reżyser.

18.04.2018
10:40
Oto jury tegorocznego Festiwalu w Cannes. Więcej kobiet w składzie
REKLAMA
REKLAMA

Jury pod prezydenturą Blanchett będzie zawierać pięć kobiet i czterech mężczyzn. Składać się będzie z osób pochodzących z siedmiu krajów i pięciu kontynentów. Jak podaje Variety, przewaga kobiet w jury 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego jest wynikiem głębokich przemyśleń dyrektora artystycznego festiwalu, Thierry'ego Fremaux i jego dyskusji o roli kobiet w przemyśle filmowym:

Przez ostatnie cztery lata zwracam znacznie większą uwagę na obecność kobiet w festiwalu. Rozmawiałem z wieloma inteligentnymi kobietami, jak Jessica Chastain i posłuchałem ich rad, co do możliwych sposób poprawy sytuacji. Dwa z trzech komitetów głosujących mają w 2018 roku równą liczbę kobiet i mężczyzn – powiedział Femaux.

Chastain należała do poprzedniego składu jury, którego przewodniczącym był hiszpański reżyser, Pedro Almodovar. W tym roku w najważniejszym komitecie Cannes również nie zabraknie głośnych nazwisk.

Obok Blanchett w jury Cannes znaleźli się Denis Villeneuve i aktorki Kristen Stewart oraz Léa Seydoux.

REKLAMA

Oprócz tego do tegorocznego składu należą również twórca Lewiatana i Niemiłości, Andriej Zwiagincew, chiński aktor Chang Chen, piosenkarka Khadja Nin, a także reżyserzy Robert Guédiguian i Ava DuVernay.

Po ostatnich zawirowaniach i kontrowersjach Cannes przyda się dla odmiany trochę dobrej prasy. Osoby odpowiedzialne za festiwal ogłosiły niedawno, że w konkursie głównym nie będą mogły startować filmy, które nie mają kinowej dystrybucji we Francji. Było to wymierzone przede wszystkim w Netfliksa. Na Cannes posypały się za ten ruch gromy ze strony choćby szefa platformy streamingowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA