REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Wiadomo, kto pojawi się na koronacji Karola III. Nie zabraknie wielkich nazwisk światowych przywódców i osób z show-biznesu

Koronacja Króla Karola III, która odbędzie się już w tę sobotę, to wydarzenie historyczne. W uroczystości weźmie udział nie tylko rodzina królewska, ale i również najważniejsi politycy, koronowane głowy z innych państw oraz celebryci. Kto się pojawi?

05.05.2023
16:30
Król Karol III
REKLAMA

Koronacja Króla Karola III zapowiadana jest jako wydarzenie historyczne. Koronacja ma być przede wszystkim znacznie skromniejsza, tańsza i nowocześniejsza, niż przed laty jego matki, Królowej Elżbiety II. Uroczystość będzie trwała krócej, niż trzy godziny. Wiadomo też, że król nie włoży typowych koronacyjnych szat, lecz wojskowy mundur. Z kolei w  Opactwie Westminsterskim pojawi się zaledwie 2 tysięcy gości, a nie jak w przypadku koronacji Elżbiety II, aż 8 tysięcy.

REKLAMA

Koronacja Karola III tuż tuż. Wspierać go będzie najbliższa rodzina.

Koronacji Karola III przyglądać się będą najwięksi tego świata, którzy zostali zaproszeni na tę uroczystość. Nie zabraknie oczywiście najbliższej rodziny Karola. Wspierać go w tym ważnym dniu będą oczywiście starszy syn William z żoną Kate, ale również jego rodzeństwo: księżniczka Anna, książę Edward oraz książę Andrzej. Nie do końca było wiadomo, czy na uroczystość przyleci książę Harry i Meghan Markle. Teraz pewne jest, że ich nie będzie. Wiadomo też, że na uroczystości nie będzie byłej żony księcia Andrzeja - Sarah Ferguson.

Koronację Karola III będą oglądać i brać w niej udział jego wnuczęta. Wiadomo, że książę George został "paziem honorowym", a podczas procesji będzie mu towarzyszyć młodsze rodzeństwo: księżniczka Charlotte i książe Louis oraz wnuki Kamili - Gus i Louis Lopes, Freddy Parker Bowles oraz wnuk brata królowej, Arthur Elliot.

Najwięksi politycy zagoszczą na koronacji Karola III. Kto się pojawi?

Na koronacji nie zabraknie oczywiście wielkich polityków. Swoją obecność zapowiedział Rishi Sunak. Pojawią się też ministrowie oraz członkowie Izby Lordów, a także lider Szkockiej Partii Narodowej oraz pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf. Będą również byli premierzy, m.in. Tony Blair oraz David Cameron.

REKLAMA

Nie zabraknie również zagranicznych polityków. Pojawi się m.in. prezydent Francji, Emmanuel Macron, pierwsza dama USA, Jill Biden, w imieniu prezydenta USA, Joego Bidena. Na wydarzeniu obecny będzie również prezydent Polski, Andrzej Duda z żoną Agatą. Zagości też książę Monako, Albert z żoną, księżną Charlene , król Hiszpanii, Filip z żoną, królową Letizią oraz król Jordanii, Abdullah II.

Karol oraz jego żona Kamila zaprosili też 850 przedstawicieli organizacji charytatywnych oraz osoby uhonorowane Medalem Imperium Brytyjskiego. Wśród nazwisk wymienia się też celebrytów, m.in. Davida oraz Victorię Beckhamów. Zaproszony jest również redaktor brytyjskiego "Vogue'a" Edward Enninful, wokalista Lionel Richie, lider zespołu Stereophonics Kelly Jones, magik oraz brytyjska aktorka i była modelka Joanna Lumley. Koronacja króla Karola III odbędzie się już 6 maja 2023 roku o godzinie 11:00 czasu lokalnego (12:00 polskiego czasu).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA