REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zmarła Katarzyna Łaniewska. Aktorka znana z serii „Kogel Mogel” i serialu „Plebania” miała 87 lat

Katarzyna Łaniewska nie żyje. W swojej karierze popularna polska aktorka miała okazję występować w takim produkcjach jak „Przesłuchanie”, „Kogel-mogel”, „Plebania” czy „Smoleńsk”. W chwili śmierci miała 87 lat.

07.12.2020
15:04
katarzyna łaniewska nie żyje
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Katarzyna Łaniewska była jedną z najbardziej doświadczonych wciąż aktywnych zawodowo polskich aktorek. Od czasu swojego debiutu w filmie „Trzy opowieści” z 1953 roku wystąpiła w ponad 60 produkcjach telewizyjnych i kinowych. Do jej najpopularniejszych ról należą Solska, matka Kasi z czterech części serii „Kogel Mogel” i Józefina Lasek z nadawanego przez laty serialu „Plebania”.

Łaniewska oprócz tego wystąpiła na deskach teatru, a także m.in. w „Przesłuchaniu”, „Tygrysach Europy”, „W labiryncie”, „Przedwiośniu”, „Doktor Ewie”, „Czterdziestolatku”, „Taekwondo” oraz „Historiach miłosnych”. Dużo dyskusji wywołała za to jej obecność w obsadzie kontrowersyjnego filmu „Smoleńsk”, którego fabuła żywiła się spiskową teorią na temat katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. To właśnie tę produkcję uważała zresztą za najważniejsza w swoim dorobku. Jej ostatnim występem będzie z kolei najprawdopodobniej zapowiedziany na przyszły rok „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4”.

Katarzyna Łaniewska zmarła w wieku 87 lat w swoim domu rodzinnym.

Za swoje najsłynniejsze role Katarzyna Łaniewska była uwielbiana przez widzów i krytyków. W trakcie kariery została także nagrodzona licznymi wyróżnieniami, w tym Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski w 2007 roku. Informację o jej śmierci jako pierwszy podał portal Polsat News, a potwierdził ją Związek Artystów Scen Polskich. Katarzyna Łaniewska udzielała się także politycznie.

W latach 80. związała się z NSZZ „Solidarność” i współtworzyła struktury tej organizacji w warszawskim Teatrze Ateneum. Z kolei w 2011 roku urodzona w Łodzi aktorka próbowała się dostać do Senatu RP jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Nie uzyskała jednak wystarczającej liczby głosów, by zwyciężyć w swoim okręgu i zasiąść w wyższej izbie polskiego parlamentu.

REKLAMA

*Zdjęcie wyróżniające pochodzi z serwisu YouTube.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA