REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej Nagrody Nobla

Szwedzka Akademia właśnie ogłosiła swoją decyzję. Laureatem literackiej nagrody Nobla za całokształt twórczości został Kazuo Ishiguro. 

05.10.2017
14:04
Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej nagrody Nobla
REKLAMA
REKLAMA

Kazuo Ishiguro to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, który urodził się w Nagasaki. Jego rodzina przeniosła się do Anglii w latach 60. Jest autorem powieści, opowiadań, ale także scenariuszy do filmów i tekstów piosenek. W Polsce ukazały się powieści: Kiedy byliśmy sierotami, Malarz świata ułudy, Pogrzebany olbrzym, Okruchy dnia i inne.

Magazyn Time umieścił powieść science fiction Nie opuszczaj mnie na liście 100 najlepszych książek anglojęzycznych, a The Times dodał go do listy 50 największych brytyjskich pisarzy od 1945 roku. W 1986 roku otrzymał Whitbread Award. Później za powieść Okruchy dnia zdobył w 1989 roku Nagrodę Bookera – najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.

Ta ostatnia powieść została zekranizowana w 1993. Główną rolę w filmie zagrał Anthony Hopkins, a obraz wyreżyserował James Ivory, który nakręcił jeszcze jeden film na podstawie książki noblisty. Obraz Biała hrabina ukazał się w 2005 roku. Pięć lat później na ekrany kin wszedł Nie opuszczaj mnie w reżyserii Marka Romanka.

REKLAMA

Wśród tegorocznych kandydatów typowany był m. in. Haruki Murakami, Ngugi Wa Thiong’o, a także Margaret Atwood (na podstawie jej powieści nakręcono serial Opowieść podręcznej).

W ostatnich latach literacką nagrodę Nobla otrzymali m. in. Bob Dylan, Swiatłana Aleksijewicz, Patrick Modiano, Alice Munro, Mario Vargas Llosa, Orhan Pamuk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA