REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Rząd podał nowe zasady organizowania koncertów i imprez kulturalnych na stadionach i w plenerze

Rząd zniósł już obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Od niedawna możemy się cieszyć rozrywkami kulturalnymi w nowym reżimie sanitarnym. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszerza możliwości organizacji imprez artystycznych i rozrywkowych.

30.06.2020
20:21
koncerty imprezy zasady koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

19 czerwca informowaliśmy, że minister kultury i dziedzictwa narodowego złożył wniosek, aby poszerzyć możliwości możliwości organizacji imprez artystycznych i rozrywkowych. Piotr Gliński wystąpił o nowelizację „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, chcąc aby wydarzenia kulturalne odbywały się na stadionach zgodnie z wytycznymi dla imprez sportowych na tego typu obiektach, a w wydarzeniach plenerowych mogło brać udział więcej niż 150 osób.

Od 20 czerwca wydarzenia kulturalne mogą odbywać się w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu - w amfiteatrach i muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, według zasad obowiązujących w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych do dyspozycji publiczności jest jedynie 50 proc. dostępnych miejsc. Uczestnicy wydarzeń powinni zajmować co drugie wolne miejsce w rzędach naprzemiennie.

Natomiast na obiektach sportowych na wolnym powietrzu (stadionach), do dyspozycji publiczności dostępnych jest 25 proc. miejsc na widowni. Naszym obowiązkiem będzie więc zajmować co czwarte miejsce w rzędach naprzemiennie. Jeśli na danym obiekcie nie będzie wyznaczonych miejsc dla publiczności, trzeba zachować 2-metrowy dystans.

Tym samym w wydarzeniu na PGE Narodowym w Warszawie może wziąć udział 14 500 osób, w imprezie na Stadionie Śląskim w Chorzowie - 13 500, a 5000 uczestników zostanie wpuszczonych do Ergo Areny czy Atlas Areny.

REKLAMA

Dodatkowo niedługo zmienią się zasady dotyczące organizacji imprez plenerowych. Teraz może w nich brać udział maksymalnie 150 osób. Od 17 lipca liczba ta się zwiększy i będzie uzależniona od wielkości terenu, na jakim dane wydarzenie się odbywa. Każdy uczestnik będzie miał dla siebie 5 m2 i zostanie na niego nałożony obowiązek zachowania 2-metrowego dystansu. Miejsca dla publiczności będą zaznaczone znakami poziomymi.

We wszystkich wymienionych wypadkach uczestników imprez artystycznych i rozrywkowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Pamiętajmy, że chociaż obostrzenia zostały już zniesione i powoli wracamy do względnej normalności, epidemia wciąż trwa, a koronawirus nie zagraża nam mniej niż jeszcze trzy miesiące temu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA