REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

O co chodzi w kryptowalutach? Właśnie wychodzi książka, która zgrabnie to wyjaśnia

Michał Zajda zebrał najważniejsze informacje o kryptowalutach, ale nie tylko, i podał w przystępny sposób. W książce “Kryptowaluty dla zabieganych” wyjaśnia poszczególne kwestie, dając szeroki obraz rynku, o którym wielu fantazjuje, ale który mało kto rozumie.

07.11.2022
18:08
O co chodzi w kryptowalutach? Właśnie wychodzi książka, która to wyjaśnia
REKLAMA

Zajda jako architekt rozwiązań blockchainowych, który od 15 lat pracuje w IT, z jednej strony doskonale wie, na czym pod kątem technicznym rzecz polega. Z drugiej jednak potrafi przedstawiać je w lekki sposób, językiem, który nie sprawia kłopotów osobie nietechnicznej. Jeśli chce pokazać, jak coś działa, używa do tego obrazowych przykładów. Nie boi się upraszczać technologii, by zbliżyć do niej czytelnika.

REKLAMA

Taki zresztą był jego cel. - Większość dostępnych online informacji to urywki, które wprowadzają chaos, nie pozwalają na zbudowanie koherentnego obrazu. Na dodatek często pochodzą od komercyjnych projektów lub influencerów, którym brakuje obiektywizmu - mówi Zajda. I trudno odmówić mu racji. Kryptowaluty są na tyle chwytliwym tematem, że w sieci mnóstwo jest naciągaczy, podejrzanych projektów i - nie ma co ukrywać - scamu.

Dlatego tym bardziej cenna jest pozycja książkowa, w której wiedza ta zebrana jest w jednym miejscu i zgrabnie podana. Ważne, że Zajda nie tylko tłumaczy same kryptowaluty, ale i cały system wokół nich zbudowany. Jest więc rozdział o smart city, o NFT, o blockchainie czy walutach CBDC. Zajda nie tylko wyjaśnia, jak kryptowaluty działają, ale i jak mogą pomóc w rozmaitych zastosowaniach i jak mogą rozwinąć świat.

 class="wp-image-2059444"

Jednocześnie autor nie ocenia, ani nie pała nadmiernym entuzjazmem, który mógłby zrazić osoby niepewne do kryptowalut. Jak sam mówi, zaprasza do świata młodych technologii i pozwala samemu wyrobić sobie osąd. Zrywa też ze stereotypem o tym, że kryptowaluty to ral dla osób pragnących anonimowości. Wręcz przeciwnie. - Blockchain jako audytowalna baza danych jest tym samym, wbrew powszechnemu przeświadczeniu, jednym z gorszych miejsc do popełnienia przestępstw - zauważa.

I to niejedyna obserwacja, która może czytelnika w tej książce zaskoczyć. Jest ona jednocześnie i przełamaniem stereotypów, i wstępem do świata kryptowalut, i oswojeniem z tym pełnym nieznanych i niewiadomych środowiskiem. Nawet jeśli ktoś nie zamierza wchodzić w kryptowaluty, warto, by wiedział, jakie wyzwania ma współczesna gospodarka i w jaką stronę może pójść rozwijający się świat.

REKLAMA

Premiera książki “Kryptowaluty dla zabieganych” już 9 listopada. Z kolei pięć dni później w Magazynie Spider’s Web+ będzie można przeczytać wywiad z jej autorem Michałem Zajdą. Książkę wydaje wydawnictwo Insignis. Spider’s Web objął patronat medialny nad książką.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA