REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Krzysztof Materna nowym dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela. Wyprowadzi miejsce na prostą?

Krzysztof Materna to jeden z najpopularniejszych polskich satyryków. Właśnie przyjął nowe wyzwanie zawodowe i został mianowany dyrektorem artystycznym krakowskiego Teatru Bagatela. Dyrektorem naczelnym został zaś były wiceminister kultury, Andrzej Wyrobiec. Czy wspólnymi siłami naprawią szkody wyrządzone przez poprzedniego szefa placówki?

02.06.2020
15:36
krzysztof materna teatr bagatela
REKLAMA
REKLAMA

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie stał się w ostatnich miesiącach bohaterem głośnej medialnej dyskusji. Niestety, powodem takiego stanu rzeczy nie były sukcesy artystyczne, a zachowanie byłego już dyrektora, Henryka Jacka S. Mężczyzna miał przez wiele lat całkowicie bezkarnie molestować pracownice, reżyserki i aktorki. Jego ofiary zebrały odwagę w listopadzie 2019 roku i wspólnym głosem ujawniły skalę nadużyć dochodzących w Bagateli.

Dwa miesiące później Henryk Jacek S. usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące nakłaniania do poddania się czynności seksualnej i łamania praw pracowniczych. Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności, a jego sprawa jest obecnie w toku. A to nie koniec problemów krakowskiej sceny. Bo przez większość 2020 roku Teatr Bagatela, podobnie jak inne instytucje tego typu, nie mógł funkcjonować normalnie z powodu kwarantanny wymierzonej w pandemię koronawirusa. Minister kultury Piotr Gliński podjął jednak niedawno decyzję i zezwolił na działalność teatrów od 6 czerwca. Moment ogłoszenia nowej dyrekcji placówki wydawał się więc jak najbardziej odpowiedni.

Dyrektorem naczelnym Teatru Bagatela został Andrzej Wyrobiec. Krzysztof Materna będzie z kolei odpowiadać za sprawy artystyczne.

Jak podaje portal TVN24.pl, urząd miasta rozpisał konkurs na nowego dyrektora, w którym wzięło udział dziesięcioro kandydatów (dwie kandydatury odrzucono z powodów formalnych). W poniedziałek odbyło się przesłuchanie chętnych na to stanowisko. Ostatecznie pięć głosów z ośmioosobowej komisji przypadło Andrzejowi Wyrobcowi i jego wizji rozwoju teatru. Na istniejącą od kilku miesięcy pozycję dyrektora artystycznego wybrano zaś Krzysztofa Maternę.

REKLAMA

Andrzej Wyrobiec to polityk i przedsiębiorca z Krakowa, który w latach 2010-13 działał jako Sekretarz Generalny Platformy Obywatelskiej. Przez kolejne dwa lata pełnił zaś rolę wiceministra kultury w rządzie Ewy Kopacz. Materny nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Popularny satyryk i reżyser teatralny przez lata stanowił duet z Wojciechem Mannem, tworzący takie kultowe programy jak „Za chwilę ciąg dalszy programu” czy „MdM”. Pierwszym zadaniem obu dyrektorów będzie z pewnością zadbanie o większy komfort psychiczny pracownic oraz naprawa mocno nadwyrężonego wizerunku Bagateli.

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA