REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Trwa plebiscyt Książka Roku 2017. Zagłosuj na swoje ulubione tytuły

Już po raz trzeci polscy czytelnicy mogą głosować na swoje ulubione książki minionego roku. Tym razem w plebiscycie bierze udział 240 tytułów w 12 kategoriach.

09.02.2018
12:30
Książka Roku 2017
REKLAMA
REKLAMA

Książka Roku 2017 to plebiscyt organizowany przez portal lubimyczytać.pl. Wziąć w nim udział może każdy posiadacz konta w serwisie. Łącznie w konkursie rywalizuje 240 książek, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem.

Użytkownicy wybierają tytuły w 12 kategoriach, z których każda zawiera pozycje z konkretnego nurtu.

Internauci mogą oddawać swoje głosy na ulubione powieści historyczne, horrory czy literaturę piękną. Na razie najpopularniejsze są kryminały, sensacje i thrillery, gdzie do wyboru jest kilka zeszłorocznych hitów, jak Czarownica Camilli Lackberg, Pragnienie Jo Nesbo czy Mężczyzna, który gonił swój cień Davida Lagercrantza. Najmniejsze zainteresowanie odnotowuje kategoria science-fiction.

Wśród nominowanych znalazło się 78 autorów z Polski. Rodzime książki zdominowały autobiografię, biografię, wspomnienia, gdzie zajęły 18 z 20 miejsc, oraz literaturę faktu, publicystykę, w której przypadło im 14 pozycji. Rodzimi twórcy zdecydowanie gorzej radzą sobie w nurtach skierowanych dla młodszych czytelników. Zarówno w literaturze młodzieżowej, jak i fantastyce młodzieżowej znajdziemy zaledwie po jednej polskiej książce; są to odpowiednio Najlepszy powód, by żyć Augusty Docher oraz Pusta noc Pauliny Hendel. Podobnie jest w przypadku literatury pięknej, romansu, gdzie jedynym reprezentantem krajowej prozy jest książka Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdaleny Witkiewicz.

Ponadto w plebiscycie biorą udział m. in. Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, Hel 3 Jarosława Grzędowicza czy Płomienna korona Elżbiety Cherezińskiej. Spośród zagranicznych autorów w konkursie znajdziemy takie nazwiska jak Ken Follett (Słup ognia), J.K. Rowling (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz) czy Tom Hanks (Kolekcja nietypowych zdarzeń).

Pełną listę kategorii i nominowanych znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Plebiscyt Książka Roku 2017 rozpoczął się w tym miesiącu i potrwa do końca lutego.

Do tej pory oddano już ponad 70 tys. głosów. W każdej kategorii można wybrać tylko jednego kandydata.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA