REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Książka na weekend: Zakazane lektury, czyli czego nie wolno było czytać w 2013 roku

W ten weekend przyjrzymy się "zakazanym owocom", które jak wiadomo smakują najlepiej. Choć do Tygodnia Książek Zakazanych (ang. Banned Books Week) jeszcze trochę czasu, bo w tym roku obchodzić będziemy go od 21 do 27 września, ostatnie wydarzenia nakazują przyjrzeć się kilku pozycjom, które według niektórych powinny zniknąć ze szkół czy bibliotek.

20.04.2014
14:39
Książka na weekend: Zakazane lektury, czyli czego nie wolno było czytać w 2013 roku
REKLAMA

Kilka dni temu Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek udostępniło listę dziesięciu tytułów, których zakazywano bądź próbowano zakazać w minionym roku w szkołach i bibliotekach w Stanach Zjednoczonych. Niektóre z nich znalazły się na tej liście już któryś raz z rzędu. Jakie tytuły budziły największe kontrowersje w roku 2013? Co... warto przeczytać?

REKLAMA

toni-morrison-najbardziej-niebieskie-okoToni Morrison, "Najbardziej niebieskie oko"

Powieść, która światło dzienne ujrzała w 1970 roku. Jej autorką jest, urodzona 1931 roku, Afroamerykanka Toni Morrison, powieściopisarka, eseistka, noblistka i feministka jednocześnie. Powieść "Najbardziej niebieskie oko" opowiada o Pecoli Breedlove, czarnoskórej dziewczynce, która pragnie mieć niebieskie oczy, aby inne dzieci jej nie odtrącały. Życie dziewczyny coraz bardziej związane jest z postrzeganiem jej przez innych, problem samoakceptacji nawarstwia się, a wszystko wokół zaczyna się rozpadać... Książka porusza problem, rasy, klasy i płci, pokazuje myślenie społeczeństwa, mówi o tym, czym jest piękno. Premiera książki w Polsce przewidziana jest na 30 kwietnia 2014 roku.
(function() { var a4bstag = document.createElement('script'); a4bstag.type = "text/javascript"; a4bstag.async = true; a4bstag.src = 'https://www.a4b-tracking.com/pl/buybox/113/9788379433452/Najbardziej niebieskie oko/0/splay/buybox/news/bb-1'; var s = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.parentNode.insertBefore(a4bstag, s); })();

Książka została zakazana treści nieodpowiednie dla danej grupy wiekowej, wulgarny, obraźliwy język, opis scen przemocy i seksu.

szukajac alaski greenJohn Green, "Szukając Alaski"

John Green to autor książek dla młodzieży i youtuber. "Szukając Alaski" to jego pierwsza powieść, wydana w Stanach w 2005 roku. W książce została przedstawiona historia młodych ludzi, którzy szukają wrażeń oraz próbują odpowiedzieć na ważne pytania związane z dorastaniem  - czym jest przyjaźń i miłość. Głównym bohaterem "Szukając Alaski" jest Miles, który zakochał się w tym pięknym stanie i dzięki niej odnalazł prawdę i zrozumiał czym jest życie.
(function() { var a4bstag = document.createElement('script'); a4bstag.type = "text/javascript"; a4bstag.async = true; a4bstag.src = 'https://www.a4b-tracking.com/pl/buybox/113/9788362478934/Szukając Alaski/0/splay/buybox/news/bb-2'; var s = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.parentNode.insertBefore(a4bstag, s); })();

Powieść Johna Greena została zakazana za promowanie alkoholu, narkotyków, palenia oraz za opis wulgarnego seksu. Książkę uznano za nieadekwatną do danej grupy wiekowej.

igrzyska smiercicollinsSuzanne Collins, "Igrzyska Śmierci"

Tej książki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać - wszyscy znają ja choćby ze słyszenia albo za sprawą filmów z Jennifer Lawrence. Historia Katniss Everdeen chwyta za serce, budzi emocje i stawia pytania o poświęcenie, miłość, wojnę, rewolucję totalitaryzm. Książka Collins jest wspaniałą opowieścią, która stała się kanwą do równie dobrego i poruszającego filmu (z niecierpliwością czekam na trzecią część!). Kto jeszcze nie czytał, powinien nadrobić te zaległości tak szybko, jak się da!

(function() { var a4bstag = document.createElement('script'); a4bstag.type = "text/javascript"; a4bstag.async = true; a4bstag.src = 'https://www.a4b-tracking.com/pl/buybox/113/9788372783578/Igrzyska Śmierci/0/splay/buybox/news/bb-3'; var s = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.parentNode.insertBefore(a4bstag, s); })();

Książka została zakazana za zajmowanie stanowiska w sprawach religijnych i opis treści nieodpowiednich dla danej grupy wiekowej.

charlie-chboskyStephen Chbosky, "Charlie"

Książka Chbosky'ego stała się inspiracją do powstania filmu, w którym jedną z głównych ról grała Emma Watson, znana z serii produkcji o Harrym Potterze. Za powstanie filmu odpowiadał m .in. John Malkovich i autor książki. Charlie to nieśmiały chłopak, który zaczyna naukę w liceum. Jest wycofany i wrażliwy, dorastając, szuka własnego ja. "Charlie" ma formę listów, w których tytułowy bohater pisze o swoich doświadczeniach miłosnych, o rodzinie, braniu narkotyków, o próbie samoakceptacji.
(function() { var a4bstag = document.createElement('script'); a4bstag.type = "text/javascript"; a4bstag.async = true; a4bstag.src = 'https://www.a4b-tracking.com/pl/buybox/113/ 9788363142155/Charlie/0/splay/buybox/news/bb-4'; var s = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.parentNode.insertBefore(a4bstag, s); })();

REKLAMA

Książka została zakazana za promocję narkotyków, alkoholu, palenia, homoseksualizmu.

Ponadto na liście książek zakazywanych w 2013 roku znalazły się tytuły takie jak  seria książek Dave'a Pilkey'a "Przygody Kapitana Majtasa", powieść Shermana Alexie "The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian", głośna także w Polsce książka E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, której ze względu na moją nieudaną próbę zapoznania się z trylogią nie polecę. Ponadto kontrowersyjnymi lekturami okazały się: powieść Tanyi Lee Stone "A Bad Boy Can Be Good for A Girl", książka Rudolfo Anayi „Bless Me Ultima” oraz "Bone" autorstwa Jeffa Smitha. Większość z tych książek została oskarżona o wulgarny język, prezentację seksu, rasizmu czy nieodpowiednie treści dla czytelników w danym wieku. Lepsza reklama książki jest chyba niemożliwa!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA