REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Colin Firth rusza na ratunek rosyjskim marynarzom. Zobacz zwiastun Kurska

Kumpel Larsa von Triera powraca z nowym filmem. Twórca Polowania wybierze się tym razem na pokład tytułowego Kurska, słynnego rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym.

26.11.2018
21:05
kursk thomas vinterberg
REKLAMA
REKLAMA

Całość scenariusza autorstwa Roberta Rodata, autora m.in. oscarowego Szeregowca Ryana czy Patrioty, to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami dotyczącymi zatonięcia wspomnianej jednostki bojowej, do którego doszło 12 sierpnia 2000 roku. Film oparto na książce Roberta Moore'a A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy.

Kursk - zobacz zwiastun

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, prawdziwy kolos w swojej kategorii, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. Niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w wielkich manewrach Floty Północnej, w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Zaledwie dwa dni po wypłynięciu dochodzi do potężnej eksplozji, która zostaje zarejestrowana przez sejsmografy na Alasce. Według docierających do świata informacji, katastrofę udało się przeżyć 23 z 118 osób obecnych na pokładzie. Rozpoczyna się akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata, ale Rosjanie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa prawdziwy dramat, w którym biorą udział walczący o życie marynarze okrętu.

Obraz został wyprodukowany przez studio Luca Bessona. Reżyserem jest Thomas Vinterberg, a światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Tak prezentuje się plakat filmu:

kursk plakat firth vinterberg class="wp-image-226349"

W obsadzie znaleźli się Colin Firth i Léa Seydoux.

REKLAMA

Aktorzy wcieli się odpowiednio w role brytyjskiego komandora Davida Russella oraz w Tanyę Averin, żonę jednego z marynarzy uwięzionych na pokładzie Kurska. Ponadto na ekranie zjawili się Max von Sydow, zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts oraz szwedzki aktor Michael Nyqvist.

Kursk trafi na ekrany polskich kin 14 grudnia 2018 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA