REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Lars von Trier cierpi na chorobę Parkinsona. Wytwórnia reżysera wydała oświadczenie

Lars von Trier, popularny i kontrowersyjny twórca kina artystycznego, cierpi na chorobę Parkinsona. Zentropa, duńska wytwórnia firmowa, której reżyser jest współzałożycielem, właśnie poinformowała o tym opinię publiczną.

08.08.2022
20:38
lars von trier parkinson choroba oświadczenie the kingdom exodus
REKLAMA

Lars von Trier to jeden z tych reżyserów kina autorskiego, który już dawno przedostał się do świadomości wielbicieli mainstreamowego kina. Od czasu, gdy w latach 90. współtworzył manifest artystyczny duńskiej awangardowej grupy twórców, Dogma 95, zrealizował już wiele produkcji z hollywoodzką obsadą. Podziwiany przez wielu, nigdy nie zaskarbił sobie jednogłośnej przychylności krytyków, a jego obrazy niemal za każdym razem dzieliły prasę i widzów. Nagradzano go, krytykowano, a nawet anulowano. Zgadza się - za niefortunne dowcipy o tym, że "rozumie Hitlera" uznano go w 2011 roku za osobę niepożądaną na festiwalu filmowym w Cannes i wykluczono z udziału w nim na siedem lat.

REKLAMA

Von Trier ma Parkinsona. Zentropa o kondycji twórcy

Teraz wytwórnia Zentropa, którą von Trier założył z producentem Peterem Jensenem w 1992 roku, ogłosiła, że reżyser zmaga się z chorobą Parkinsona. Oczekujący kolejnego dzieła fani twórcy nie powinni się jednak martwić - reżyser jest w dobrym nastroju, wciąż pracuje nad swoim nowym dziełem i jak na razie nic nie wskazuje na to, by miał żegnać się z karierą czy podejmować inne radykalne działania.

Po "Domu, który zbudował Jack" z 2018 roku, kontrowersyjny twórca przystąpił do pracy nad trzecią odsłoną zapoczątkowanego w 1994 roku serialu "Królestwo". Dzięki "The Kingdom Exodus" cykl wreszcie doczeka się zamknięcia - premiera odbędzie już pod koniec sierpnia tego roku podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Zentropa informuje, że z uwagi na proces leczenia, udział von Triera w promocji produkcji będzie dość ograniczony - dziennikarze raczej nie powinni liczyć na wywiady z artystą.

Von Trier - The Kingdom Exodus
REKLAMA

Von Trier jest stałym bywalcem od blisko czterech dekad. Do jego najpopularniejszych filmów należą "Idioci", "Dogville", "Antychryst", "Melancholia", "Nimfomanka" czy "Tańcząc w ciemnościach".

Choroba Parkinsona to powoli postępująca zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Początkowo chorzy zauważają spowolnienie i niezgrabność ruchową, pojawiają się zaburzenia w pisaniu, a później spowolnieniu ulegają także procesy psychiczne. Charakterystyczne jest też drżenie spoczynkowe, a wśród innych objawów wymienia się niestabilność postawy, niewyraźną mowę czy osłabioną pamięć. Przebieg jest zazwyczaj bardzo powolny, ale w pewnym momencie - mimo leczenia - doprowadza do inwalidztwa.

Lars von Trier
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA