REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Muzyka

Tydzień z...: LEGO® PRZYGODA - kilka słów o ścieżce dźwiękowej

Już w tym tygodniu, 7. lutego, będzie miała miejsce premiera filmu LEGO® PRZYGODA - pierwszego, trójwymiarowego filmu z udziałem komputerowo wygenerowanych, ludzików LEGO®. Jak to zwykle w przypadku filmów zaś bywa, towarzyszyć mu będzie i ścieżka dźwiękowa, która to mnie interesuje z tego wszystkiego najbardziej. Poniżej pod lupę biorę dla Was właśnie ją, i sprawdzam, co na soundtracku - który premierę swoją miał dziś, 4. lutego - możemy usłyszeć.

05.02.2014
14:00
Tydzień z…: LEGO® PRZYGODA – kilka słów o ścieżce dźwiękowej
REKLAMA

W przypadku filmu LEGO® PRZYGODA soundtrack to "ścieżka dźwiękowa" w pełnym tego słowa znaczeniu. Często "soundtracki" to zbiór mniej lub bardziej przypadkowych utworów, starszych i premierowych, z których raptem kilka pojawia się w filmie... Najczęściej pod sam koniec, w trakcie wyświetlania końcowych napisów. Pozostałe, z jakichś przyczyn, zostały włączone w promocję filmu, choć nie mają z nim, czy z jego fabułą, zbyt wiele wspólnego. Soundtrack do LEGO® PRZYGODA, to zaś aż 28 kompozycji, z których większość to integralna część samego filmu. Są one jednak wyjątkowo krótkie - w większości są to niespełna dwuminutowe, krótkie motywy, towarzyszące konkretnym scenom, które możemy zobaczyć w filmie. Za ich kompozycję odpowiada Mark Mothersbaugh, który wcześniej stworzył muzykę do tak znakomitych filmów, jak Klopsiki I Inne Zjawiska Pogodowe, czy 21 Jump Street. Mark Mottersbaugh jest także wokalistą nowofalowego zespołu Devo, aktywnego - z pięcioletnią przerwą - od 1972 roku, grającego mocno elektroniczną mieszankę muzyki elektronicznej, oraz post-punku.

REKLAMA

I to właśnie echa New Wave'u na soundtracku słychać najmocniej. Większość kompozycji autorstwa Mothersbaugha jest na wskroś elektroniczna, pełna mechanicznych, chłodnych, ascetycznych brzmień, przywodzących na myśl dokonania takich klasyków gatunku, jak New Order czy The Human League. Jest tam również solidna dawka energetycznego, pokręconego, wyspiarskiego, rave'u z początku lat '90-tych. Nie samą elektroniką jednak soundtrack stoi - dostajemy również w swoisty sposób tradycyjne, konserwatywne kompozycje orkiestrowe, z kotłami, okraszone gdzieniegdzie dźwiękami instrumentów dętych, przeplatane przestrzennymi smyczkami. Wszystko to tworzy ciekawą całość, będącą swoistym odzwierciedleniem fabuły filmu - kompozycje na płycie ze ścieżką dźwiękową ułożone zostały w tej samej kolejności, co odpowiadające im sceny w filmie, dlatego też zdecydowałem się nie wymieniać tutaj ich tytułów (warto zwrócić na to uwagę - osoby planujące wybrać się do kina na film, mogą chcieć uniknąć kupna czy odsłuchiwania muzyki przed seansem).

Film promowany jest przez bardziej standardowy utwór, który spokojnie może znaleźć się na szczytach list przebojów - niesamowicie pozytywne, beztroskie, i dość mocno sacharynowe Everything Is Awesome duetu Tegan and Sara, oraz komediowo-rapowego trio The Lonely Island, znanego z viralowych hitów, takich jak Dick In A Box czy Motherlover z Justinem Timberlake'iem, oraz I Just Had Sex z featuringiem Akona. Utwór promujący film LEGO® PRZYGODA, to najbardziej zwariowany utwór, jaki kiedykolwiek usłyszeliście - muzyczny odpowiednik tlenku diazotu, potocznie nazywanego gazem rozweselającym. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami, poniżej.

REKLAMA

PS Film LEGO® PRZYGODA, z polskim dubbingiem, w kinach w całym kraju, już od 7. lutego :)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA