REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zdjęcie dnia, miesiąca, a może roku? Wojtek i Agata z Life on Wheelz jak John Lennon i Yoko Ono na ikonicznej fotografii

To niesamowite zdjęcie może okazać się jedną z najważniejszych i najgłośniejszych polskich fotografii od bardzo dawna. Autor bloga "Life on Wheelz" zapozował na nim razem z narzeczoną, inspirując się popularnym portretem Johna Lennona i Yoko Ono. To znakomite podsumowanie działalności Wojtka Sawickiego i Agaty Tomaszewskiej, którzy robią wszystko, by walczyć z dyskryminacją i oswajać społeczeństwo z tematem niepełnosprawności.

15.12.2021
21:49
life on wheelz wojtek sawicki john lennon zdjęcie agata tomaszewska
REKLAMA

Life on Wheelz to blog prowadzony przez Wojtka Sawickiego, czyli influencera z misją. Wojtek od dziecka choruje na dystrofię mięśni Duchenne'a, ale mimo ciężkiego stanu zdrowia stara się korzystać z życia, rozwijać, bawić i - przede wszystkim - edukować społeczeństwo, walczyć z ableizmem i przełamywać stereotypy związane z osobami na wózkach.

Instagramowe konto LoW zyskało dużą popularność i niewątpliwie przyczyniło się do walki z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Wojtek dokumentuje tam swoje codzienne życie, problemy, spotkania ze znajomymi, chwile radości, podróże, a także swój związek z Agatą Tomaszewską, z którą zaręczył się we wrześniu tego roku.

Ten związek, rzecz jasna, jest jednym z kluczowych dział w batalii wytoczonej stereotypom - wbrew krytyce i komentarzom sugerującym, że Agata "marnuje sobie życie będąc w związku z Wojtkiem". "Biedna dziewczyna", "długo tak nie pociągnie", "to nie ma sensu" - podobne opinie i krzywdzące, oderwane od rzeczywistości oceny podłoża ich relacji są wygłaszane przez obserwujących (lub wysyłane w DM-ach) wcale nierzadko.

Para podzieliła się swoją historią z "Tygodnikiem Powszechnym" - specjalnie z myślą o projekcie bohaterowie artykułu wzięli udział w sesji zdjęciowej. Jedno z wykonanych przez Renatę Dąbrowską zdjęć ma szansę przejść do historii - to niebywale inspirująca fotografia, odtwarzająca słynne zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono. Początkowo para miała wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście powinna dzielić się takim zdjęciem, ale szybko przypomnieli sobie, że "influencerzy z misją" nie powinni odpuszczać. Zadaniem podobnych fotografii jest przecież przykuwanie uwagi, zachęcanie do zapoznania się z tematem i normalizowanie. A przy okazji - inspirowanie innych, by nie obawiali się przykrych komentarzy ze strony osób, które nie znają i nie rozumieją was, waszych potrzeb i relacji. Taki zresztą jest tytuł rozmowy pary z "Tygodnikiem" - "I niech mówią, co chcą".

REKLAMA

Life on Wheelz: Wojtek i Agata jak Lennon i Ono

Na osobną wzmiankę zasługuje fantastyczna sesją zdjęciowa do artykułu autorstwa Renaty Dąbrowskiej. Już podczas jej trwania czuliśmy, że robimy coś wielkiego, że uczestniczymy w epokowym wydarzeniu. Proces twórczy zupełnie nas pochłonął, ale gdy patrzę na efekt końcowy, to wiem, że warto było się tak zaangażować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Ta inspirowane kultowym portretem Yoko Ono i Johna Lennona fotografia mówi o naszej miłości więcej niż tysiąc słów. Nasze uczucie jest jak to zdjęcie - szczere, odważne i głębokie.

Niemniej mieliśmy trochę wątpliwości, czy na pewno warto dzielić się czymś tak intymnym. Ale po trudnych i burzliwych rozmowach zdecydowaliśmy się na publikację. W końcu jesteśmy tu po to, żeby zmieniać świat, wywracać kanony do góry nogami. Poza tym tytułem naszej rozmowy jest “i niech mówią, co chcą”. Mówcie więc, a my zajmiemy się naszą miłością.

Ten portret ma szansę stać się ikoniczny, może całkowicie zmienić postrzegania OzN w Polsce. To czy tak będzie, zależy już tylko od was.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Instagram @agusatwa

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA