REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Detektyw Luther nadal niepokorny? Sprawdziliśmy pierwszy odcinek 5. sezonu serialu BBC

1 stycznia tego roku zadebiutował pierwszy odcinek 5. sezonu serialu „Luther”. Sprawdzamy, jak miewa się bezkompromisowy londyński policjant.

02.01.2019
18:00
Luther sezon 5 - sprawdziliśmy pierwszy odcinek nowego sezonu serialu BBC
REKLAMA
REKLAMA

Londyńskie, zamglone niebo - jest. Okrutny, tajemniczy i nieuchwytny morderca - jest. Pokusy dybiące na moralność inspektora Luthera - są. W pierwszym odcinku 5. sezonu serialu „Luther” wszystko się zgadza. Podejrzewam, że nie tylko ja tęskniłam za bezkompromisowym policjantem i jego przedziwną „przyjaciółką”, Alice.

W 5. sezonie Luther (Idris Elba) pracuje razem z niedawno zrekrutowaną detektyw, Catherine Halliday (Wunmi Mosaku).

Kobieta nie zna jeszcze metod pracy doświadczonego kolegi, które są, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne. Kto zna Johna, ten wie, że nie zawaha się on złamać prawa, jeśli tylko wymagać tego będzie sprawa i jeśli będzie od tego zależeć czyjeś życie. Catherine czeka jeszcze zatem sporo zaskoczeń. Luther tymczasem znajduje się na kolejnym zakręcie, próbując ułożyć swoje życie na nowo.  Przełożony Martin Schenk przypomina mu o tym, by uważał i nie ujawniał przed nową współpracownicą swoich metod działania.

luther sezon 5 class="wp-image-237736"

Pierwszy odcinek nowego sezonu szybko wprowadza widza w głąb kolejnej sprawy, którą zajmować się będzie Luther. Nie ma czasu, trzeba działać - w końcu detektyw ma na to tylko cztery odcinki. I jak zwykle nie będzie wcale łatwo. Na tapecie jednocześnie sprawa związana z dawnym wrogiem Luthera oraz seria mordów, która wstrząsnęła Londynem.

Scenarzyści zadbali o to, aby policja nie wyplątała się z intrygi zbyt szybko.

Podejrzany, na którego ślad policja wpadła dość szybko, jest przebiegły, niezwykle brutalny, prawdopodobnie przez lata leczył się psychiatrycznie. Nie wiadomo jednak, czy zajmująca się nim psychiatra, z którą policja nawiązała kontakt, chce pomóc w schwytaniu zbiega.

luther sezon 5 class="wp-image-237739"

Serial produkcji BCC zawsze charakteryzował się dość gęstą akcją. Twórcy w kilku odcinkach musieli zawrzeć całą intrygę, rozterki głównego bohatera, a także wątek jego dziwnej przyjaźni ze zbiegłą Alice Morgan (Ruth Wilson). W ciągu kolejnych sezonów kobieta stała się wierną powierniczką Luthera, który niezmiennie balansuje na granicy prawa i zbrodni.

Relacja Luthera i Morgan od początku była jednym z motorów napędowych tego serialu.

Obserwacja niekonwencjonalnych działań i moralnych dylematów Luthera to jedno. Intrygująca rozgrywka psychologiczna z podejrzaną o morderstwo Alice, to drugie. Obie linie narracyjne interesujące i tak samo ważne dla serialu. Jestem ciekawa, jaki los czeka tę... trudną przyjaźń. Niestety pierwszy odcinek nowej serii nie daje żadnych wskazówek w tej kwestii. Daje za to początek wciągającego, być może najtrudniejszego pościgu w karierze śledczego Luthera.

REKLAMA

Luther sezon 5 - gdzie obejrzeć?

Odcinki serialu znajdziecie na platformie HBO GO. Drugi odcinek pojawi się dziś, tj. 2.01.2019 roku, po godzinie 23:00. Dwa pozostałe trafią na platformę w kolejnych dniach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA