REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Luty 2014: podsumowanie płyt + zapowiedzi na marzec

W lutym ukazało się kilka całkiem niezłych albumów. Przejrzawszy historię tego, w co muzycznie obrodził niedawno ukończony miesiąc, wybrałem z nich takie, które - moim zdaniem - zasługują na szczególną uwagę. Biorę je dla Was pod lupę poniżej. Zapraszam.

04.03.2014
11:14
Luty 2014: podsumowanie płyt
REKLAMA

Behemoth The Satanist

REKLAMA

Niesamowity powrót Adama Darskiego i reszty zespołu - pierwszy album, który nagrali, odkąd Nergal przeszedł triumfalnie wygraną walkę z białaczką. Fenomenalny album w swoim gatunku, o czym świadczą wyjątkowo jednogłośnie pozytywne oceny, które płyną ze wszystkich stron świata. Przykłady? The Guardian: 5/5 gwiazdek, Kerrang!: 5/5 gwiazdek, Loudwire: 4.5/5 gwiazdek, PopMatters: 9/10 gwiazdek, Total Guitar: 5/5 gwiazdek, Terrorizer: 9.5/10 gwiazdek, Pitchfork: 8.2/10, Metal Sucks: 4.5/5 gwiazdek, Loudwire: 4.5/5, Bloody Disgusting: 5/5… A to tylko część. Ten album po prostu trzeba sprawdzić - nawet, jeśli nie jesteś “metalowcem”; nawet, jeśli z konwencją black- i death-metalową jest Tobie nie do końca po drodze, warto przesłuchać - aby znać. Znakomita płyta.

Katy B Little Red

Album, który szturmem wziął listę sprzedażową w Wielkiej Brytanii, dochodząc do miejsca pierwszego. 12 znakomitych kawałków (w wersji standardowej albumu), z których większość wyprodukowana jest przez niesamowicie utalentowanego Geeneusa, układających się w spójną, wyjątkowo klimatyczną całość. Naprawdę warto.

Toni Braxton & Babyface Love, Marriage & Divorce

Płyta, która za Oceanem zadebiutowała na #4 listy najlepiej sprzedających się albumów Billboardu - dało to Toni Braxton, współwykonawczyni utworów na płycie, szósty album w Top 10 w jej dorobku. Płyta wyprodukowana jest przez samego Babyface’a, który producentem jest równie dobrym, jak wokalistą - o ile nie lepszym. To powrót klimatycznego R’n’B z lat ’90-tych, dziś nazywanego “adult R’n’B”, “R’n’B dla dojrzałych”, ze względu na kontrast z nieco lżejszym i mniej poważnym R’n’B, któro dziś króluje w wykonaniu artystów z nowego pokolenia. Bardzo dobry, elegancki materiał, którego wyjątkowo przyjemnie się słucha.

††† †††

Jeśli zastanawiacie się, jak przeczytać nazwę zespołu - i tytuł właśnie wydanej przez niego płyty - już spieszę z pomocą. To “Crosses”. Ich debiutancki album, zatytułowany ††† (tak, “Crosses”), to mieszanka wielu gatunków: jest tu coś z elektronicznego rocka, jest trochę trip-hopu, nieco darkwave’u i mrocznego ambientu. Większość z 15 utworów znalazło się wcześniej na dwóch wydanych przez grupę EP-kach, zatytułowanych po prostu EP1 i EP2, ale są tutaj też 4 utwory całkowicie premierowe. To niełatwa muzyka, ale warto się z nią zapoznać - choćby po to, by poszerzyć muzyczne horyzonty.

Beck Morning Phase

Dwunasty już, studyjny album Becka - i pierwszy od ponad 6 lat, bo tyle aż czasu minęło od wydanego w 2008 roku Modern Guilt. Beck to artysta, który często utożsamiany jest z jego hipstersko-rapowym przebojem sprzed 20 lat - niesłusznie jednak, bo to wyjątkowo solidny muzyk, tworzący jednak muzykę spoza głównego nurtu. Nie inaczej jest i w tym przypadku - płyta Morning Phase to album z pogranicza alternatywnego folk-rocka i country-rocka, który pozwala wybrać się na wyjątkowo ciekawą podróż, z dala od mainstreamu.

Markus Schulz Scream 2

Co ciekawe, jakoś - pomiędzy graniem olbrzymich setów, ciągłbym odbywaniem podróży, i prowadzeniem własnej wytwórni, Markus Schulz znalazł czas, by nagrać album - sequel do wydanego przez siebie w 2012 roku, Scream. Producentem Markus Schulz jest tak samo dobrym, jak DJem - co w sumie nie powinno zaskakiwać, bo często gra swoje własne tracki, więc naturalnym jest poniekąd, że dba o ich poziom. Scream 2 to album mocno melodyjny, z olbrzymią ilością wprost kolosalnych melodii. To jeden z lepszych, trance’owych albumów ostatnich lat - przynajmniej, jeśli o tej upopionej wersji trance’u mowa.

REKLAMA

Płyty zapowiadane na marzec:

Imogen Heap Sparks - 3. marca
Pharrell Williams G I R L - 3. marca
Ashanti BraveHeart - 4. marca
Lea Michele Louder - 4. marca
Metronomy Love Letters - 10. marca
Kylie Minogue Kiss Me Once - 14. marca
Belinda Carlisle The Collection/The Anthology - 17. marca
Enrique Iglesias Sex + Love - 18. marca
Foster The People Supermodel - 18. marca
Tony Bennett & Lady GaGa Cheek To Cheek - 18. marca
Johnny Cash Out Among The Stars - 25. marca
Shakira Shakira - 25. marca
Kaiser Chiefs Education, Education, Education & War - 31. marca

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA