REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Mapa Westeros to istny chaos. Sprawdzamy, kto aktualnie włada ziemiami i twierdzami w „Grze o tron"

Mapa Westeros to skomplikowana mozaika królestw i terytoriów pod władaniem najróżniejszych postaci. Kto w ostatecznej rozgrywce będzie bronił poszczególnych ziem?

12.04.2019
17:33
mapa westeros gra o tron 8 sezo nrecenzja
REKLAMA
REKLAMA

Gra o tron” momentami może przypominać lekcję geografii albo historii. Świat stworzony przez George’a R.R. Martina to niezwykle skomplikowana mapa powiązań, której historia sięga kilka tysiącleci wstecz. Już w 1. sezonie można było momentami pogubić się, który ród, jakimi ziemiami włada. Wojna domowa, jaka rozpętała się po śmierci Roberta Baratheona tylko utrudniła sprawę, ponieważ od tej chwili poszczególne domy dość płynnie zmieniały strony konfliktu. Nie mówiąc już o licznych starciach i morderstwach, które dokonały się na przestrzeni kilku lat ujętych w serialu „Gra o tron”.

Sytuacja przed 8. sezonem jest o tyle komfortowa, że dość dużo pretendentów do poszczególnych terytoriów zdążyło już ulotnić się ze sceny. I chociaż możemy żałować rodów z Reach czy Dorne, to powoli terytoria na mapie Westeros dążą do konsolidacji.

Mapa Westeros – kto i gdzie rządzi w „Grze o tron”?

Mur

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274458"

Najdalej wysunięty na północ obszar należący do królestw Westeros wyznacza od wieków granicę pomiędzy rodami zjednoczonymi niegdyś pod ręką władcy zasiadającego na Żelaznym Tronie a surową, nieprzyjazną północą, gdzie żyją Dzicy oraz magiczne stworzenia takie jak Giganty, Dzieci Lasu czy Biali Wędrowcy. Władzę nad terytorium obejmującym Mur sprawuje Lord Dowódca. Obecnie to stanowisko piastuje Eddison Tollett, wyznaczony przez poprzedniego Lorda Dowódcę, Jona Snowa.

Północ

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274449"

Największa z siedmiu królestw, odległa Północ na południe oddzielona jest od reszty Westeros terytorium nazywanym Przesmykiem. Północną jej granicę wyznacza Mur oraz terytorium strzeżone przez Nocną Straż. W trakcie siedmiu sezonów „Gry o tron” ziemie objęte tymi granicami przeszły ogromne zmiany. W wyniku wygranej Bitwy Bękartów władza nad tym terytorium powróciła w ręce rodu Starków, którym ziemie odebrał najpierw Theon Greyjoy, a następnie ród Boltonów na czele z Roosem i Ramsayem Boltonem. Będąc w otwartym konflikcie z zasiadającą na tronie Cersei Lannister, Północ ogłosiła swoją niepodległość, a na Króla Półnicy wybrała Jona Snowa. Obecnie Jon nadal jest postrzegany jako władca tej krainy, chociaż w ostatnich odcinkach 7. sezonu poprzysiągł lojalność Daenerys Targaryen.

Dolina Arrynów

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274455"

Nazywana w skrócie po prostu Doliną pozostawała przez długi czas neutralnym terytorium w walce o Żelazny Tron. Po śmierci Lysy Arryn rzeczywistą władzę sprawował jej mąż Petyr Baelish, chociaż ta w teorii należała się młodemu synowi Lysy, Robinowi Arrynowi. W decydujących momentach Bitwy Bękartów rycerze Doliny opowiedzieli się po stronie Starków i jednocześnie umożliwili Sansie i Jonowi Snow odzyskanie ich rodzinnej siedziby. Po bitwie - podobnie jak rody Północy - Dolina poprzysięgła swoją lojalność Królowi Północy, którym został Jon Snow. A poprzez wspomnianą już przysięgę lojalności Dolina jest obecnie lojalna Daenerys Targaryen.

Dorzecze

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274434"

Status Dorzecza jest, lekko mówiąc, obecnie niejasny. W trakcie wojny domowej o Żelazny Tron tereny te były początkowo rządzone przez ród Tullych, który opowiedział się po stronie Robba Starka, najstarszego syna Neda Starka. Jednak w trakcie Krwawych Godów obydwa wielkie rody zostały zdradzone przez swoich chorążych, Waldera Freya oraz Roose’a Boltona, którzy potajemnie przeszli na stronę Lannisterów w walce o władzę. Podstępem zabili większość obecnych Tullych oraz Starków, a władza nad Dorzeczem przypadła w efekcie Freyom. Ród ten został jednak niemal zupełnie wymazany przez Aryę Stark, która między 6. a 7. sezonem dokonała personalnej zemsty na Freyach za zamordowanie jej rodziny.

Krainy zachodu

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274437"

To terytorium od wieków rządzone jest przez ród Lannisterów. Jest to także kraina, którą przez pierwszych sześć sezonów „Gry o tron” względnie omijała zawierucha wojenna. To jednak skończyło się w siódmej odsłonie, kiedy to po raz pierwszy w historii rodowa siedziba Lannisterów, Castely Rock, została zdobyta przez lojalną Daenerys Targaryen armię Nieskalanych. Pomimo zdobycia ośrodka władzy krainy, wydaje się, że pozostałe jej tereny wciąż znajdują się pod kontrolą Lannisterów.

Żelazne Wyspy

mapa westeros gra o tron  class="wp-image-274428"

Najmniejsze z Siedmiu Królestw Westeros, Żelazne Wyspy od wieków znajdują się pod władzą rodu Greyjoyów. Jednak pomimo pozornego spokoju również i tutaj doszło do sporych zawirowań, jeśli chodzi o osobę władcy. W 6. sezonie „Gry o tron” w Pyke, siedzibie Greyjoyów, pojawia się niespodziewanie Euron Greyjoy, młodszy brat ówczesnego władcy wysp, Balona Greyjoya. Euron w tajemnicy zabija Balona, co otwiera mu drogę do zostania władcą Żelaznych Wysp. W międzyczasie do domu po latach wygnania powraca Theon, jedyny, żyjący syn Balona, któremu przynajmniej w teorii należy się władza nad wyspami. W trakcie wiecu Żelaźni Ludzie początkowo za namową samego Theona opowiadają się za Yarą Greyjoy, córką Balona Greyjoya. Rodzeństwo zostaje jednak ostatecznie pokonane przez ich wuja Eurona, który ostatecznie zdobywa władzę. Euron w 7. sezonie „Gry o tron” jest przedstawiany jako jeden z najważniejszych sprzymierzeńców Cersei Lannister zasiadającej na Żelaznym Tronie.

Krainy korony

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274431"

Ziemie te położone są na wschód od Doliny Arrynów, Reach oraz Krain zachodu. Podlegają bezpośrednio pod władcę zasiadającego na Żelaznym Tronie. Obecnie zatem są podlegają pod rządy Cersei Lannister, która przejęła koronę po śmierci wszystkich swoich dzieci pochodzących w teorii z jej małżeństwa z Robertem Baratheonem.

Krainy burzy

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274440"

Terytorium to było przez wielki rządzone przez ród Baratheonów z ich rodowej siedziby nazywanej Końcem Burzy. Jednak wraz ze śmiercią Roberta Baratheona, a następnie Renly’ego, Stannisa, jego córki Shireen, a także całej trójki dzieci pochodzących z małżeństwa Roberta Baratheona i Cersei Lannister kraina ta pozostała bez oficjalnego władcy. Ród Baratheonów w teorii przestał istnieć. Warto jednak pamiętać, że wciąż żyje nieślubny syn Roberta, Gendry, który obecnie ma najmocniejsze prawa do tego terytorium.

Reach

mapa westeros gra o tron class="wp-image-274443"

Południowo-zachodnie królestwo Westeros było przez wieki rządzone przez ród Tyrellów osiadłych w Wysogrodzie. W wyniku intryg dworskich, które rozgrywały się w Królewskiej Przystani, zginęli jednak Loras oraz Margaery Tyrell, dwójka potencjalnych spadkobierców tego rodu. Przy życiu pozostała jedynie nestorka rodu, lady Olenna Tyrell. Ta otwarcie opowiedziała się po stronie Daenerys Targaryen, gdy Smocza Królowa dobiła do brzegów Westeros. Lady Olenna zginęła jednak w trakcie najazdu na Wysogród przeprowadzonego pod wodzą Jaimego Lannistera oraz chorążych Tyrellów, Tarlych. Za swoją lojalność ród Tarlych został mianowany na władców tej krainy. Ten ruch jednak został bardzo szybko ukrócony przez Daenerys Targaryen, która pomściła śmierć Lady Olenny Tyrell w trakcie spektakularnej bitwy w 7. sezonie „Gry o tron”. Obecnie królestwo Reach ma zatem niejasny status prawny.

Dorne

REKLAMA
mapa westeros gra o tron class="wp-image-274446"

Dorne graniczy od północy z Krainami burzy, a od zachodu z Reach. Najbardziej egzotyczne z Siedmiu Królestw Westeros było przez wieki siedzibą rodu Martellów, którzy zwyczajowo tytułowali się książętami i księżniczkami. Po śmierci księcia Oberyna Martella jego kochanka Ellaria Sand zbuntowała się przeciwko ówczesnemu władcy Dorne, Doranowi Martellowi. Nie potrafiła zaakceptować spokoju, z jakim Doran przyjął wieść o śmierci swojego młodszego brata. Chęć zemsty na Lannisterach, których obarczała winą za śmierć Oberyna, doprowadziła ją finalnie do zdradzenia swojego władcy i w konsekwencji zamordowania go. Tym samym Ellaria przejęła władzę nad Dorne. W 7. sezonie „Gry o tron” trafiła wraz z częścią swoich córek do niewoli, gdzie została zmuszona przez Cersei, by obserwować, jak jedna z jej potomstwa umiera. Trudno obecnie określić, kto jest władcą Dorne. Jednak warto wspomnieć, że z ósemki nieślubnych córek Oberyna i Ellarii, piątka wciąż żyje, co oznacza, że któraś z nich może sięgnąć po władzę nad tym królestwem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA