REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Mariusz Szczygieł z nagrodą Nike. „Nie ma“ to seria niezwykłych reportaży

W niedzielę odbyła się uroczysta gala wręczenia Literackiej Nagrody Nike. 23. zwycięzcą prestiżowego tytułu został Mariusz Szczygieł.

07.10.2019
11:49
Nie ma - okładka serii reportaży Mariusza Szczygła
REKLAMA
REKLAMA

Autor został nagrodzony za swoją serię reportaży „Nie ma”, w której przygląda się pustce w swoim życiu i zastanawia, jak przeżywa odejście najbliższych. Książka zadedykowana jest zmarłym przyjaciołom autora. Ich nieobecność jest odczuwalna każdego dnia. W swoich tekstach autor zastanawia się nad wpływem wspomnień o nieobecnych na jego bieżący dobrostan.

Takie podejście do tematu urzekło jurorów, którzy uzasadniali swój wybór, mówiąc:

To brawurowe i ekscentryczne podejście, jak na reportaż, którego racją jest przecież to, co jest, co się zdarzyło. (...) Nieobecność [zmarłych przyjaciół] stanowi rzeczywisty wymiar jego codzienności. To tylko jedna z postaci owego „nie ma”, z jaką mamy tu do czynienia – powiedział przewodniczący jury, prof. Marek Zaleski.

Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz przewodniczący prof. Marek Zaleski przyznała najważniejszą polską literacką nagrodę Mariuszowi Szczygłowi. Nagrodą jest statuetka oraz 100 tys złotych.

Warto zwrócić uwagę, że autor dzień wcześniej otrzymał także Nike Czytelników za ten sam tekst. Powtórzył się więc sukces reportażysty, który w 2009 roku otrzymał podobne wyróżnienie od publiki za tekst „Gottland”.

Autor, odbierając nagrodę nie krył wzruszenia.

REKLAMA

Przyszedł moment w moim życiu, kiedy pomyślałem sobie, że nie piszę reportaży tylko dla czytelników, nie tylko piszę dla bohaterek i dla bohaterów, którym te reportaże też coś dają w ich życiu, ale że mogę pisać reportaż dla siebie. Wspaniali pisarze fikcji mogą swoje sprawy pozałatwiać swoimi powieściami, wywentylować pewne problemy, to pomyślałem, że można to też robić reportażami – skwitował podczas uroczystości.

„Nie ma” dostępne jest już w sprzedaży.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA