REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Pierwsze opinie o "Matrix Zmartwychwstania" was zaskoczą. Ten film pokochacie albo znienawidzicie

Film "Matrix Zmartwychwstania" trafi do polskich kin tuż przed Wigilią, ale część szczęśliwców z USA miała już okazję obejrzeć 4. część serii sióstr Wachowskich. Jeśli liczyliście na jednolitą opinię płynącą ze wszystkich reakcji, to muszę was rozczarować. "Matrix 4" zapowiada się na najbardziej kontrowersyjny film roku. Pokochacie go całym sercem lub równie mocno znienawidzicie. Dlaczego? Pierwsze recenzje "Matrix Zmartwychwstania".

17.12.2021
19:10
matrix 4 pierwsze opinie matrix zmartwychwstania recenzje
REKLAMA

Seria "Matrix" to nie tylko trzy pełnometrażowe filmy, ale też animowana antologia "Animatrix", komiksy czy gry wideo. Pomimo tego bogactwa utarło się jednak powszechne przekonanie, że wszystko to, co nastąpiło po filmie z 1999 roku, stało na znacznie niższym poziomie. Dlatego wielu fanów "Matriksa" miało nadzieję, że najnowsza część zatytułowana "Matrix Zmartwychwstania" uniknie błędów popełnionych przez dwa filmowe sequele. Czy udało się to osiągnąć? Pierwsze opinie na temat "Matrix 4" nie do końca na to wskazują.

W czym dokładnie jest problem? Dosyć trudno go zlokalizować, bo "Matrix 4" budzi skrajnie odmienne reakcje. Część widzów i krytyków twierdzi, że to najlepszy sequel "Matrixa", najlepszy tegoroczny film lub nawet najwspanialsze dzieło, jakie kiedykolwiek widzieli. Inni z kolei mówią o ostrym sprzeciwie wobec tego, co wymyśliła i nakręciła Lana Wachowski. Na szczęście w sieci pojawiło się na tyle dużo sprzecznych stwierdzeń, by dało się z nich mimo wszystko wyciągnąć pewne cechy wspólne.

REKLAMA

Matrix 4 - opinie, reakcje i recenzje:

Wszyscy musimy być najwyraźniej gotowi na to, że "Matrix Zmartwychwstania" to film dziwny, nietypowy i bardzo świadomy historii całej serii. Nie jest to też produkcja przesadnie ułatwiająca widzom seans. Dlatego w wielu twitterowych recenzjach można zauważyć zdania o tym, że do pełnego zrozumienia i zaakceptowania (lub odrzucenia) wizji Wachowskiej będziemy potrzebowali więcej niż jednego obejrzenia. Amerykańscy recenzenci z portali takich jak Vox, Collider, Mashable, Variety i Forbes wskazują też na odmienność "Matrix Zmartwychwstania" od większości współczesnych blockbusterów. To nie jest kino pokroju Marvel Cinematic Universe, choć częściej niż w oryginalnej trylogii pozwala sobie na żarty.

Od strony fabuły przeważają opinie, że "Matrix 4" jest romansem na miarę współczesnych czasów. Potwierdza to domysły wielu fanów wysunięte na bazie pierwszych zwiastunów, które mocno podkreślały relację między postaciami Keanu Reevesa i Carrie-Ann Moss. Chemia między tą dwójką wciąż jest mocno odczuwana przez wielu widzów, choć to akurat nie oni dostają najwięcej pochwał. Te spływają przede wszystkich w kierunku nowych w serii Neila Patricka Harrisa i Jonathana Groffa, który podobno fenomenalnie wciela się w antagonistę 4. części "Matrixa".

"Matrix Zmartwychwstania" budzi sprzeczne reakcje. Co się nie udało według Amerykanów?

REKLAMA

Bardzo możliwe, że wasz stosunek do "Matrix Zmartwychwstania" będzie zależeć od podejścia do meta-narracji. Nowy film Wachowskiej jest bowiem podobno pełen tego rodzaju motywów. Co w jakimś sensie czyni go sequelem oryginalnej trylogii, który wie, że była filmową trylogią. Nie zdziwi mnie, jeśli podobne nastawienie z góry odrzuci część widzów. Z drugiej strony, lepiej robić dziwne i godne zapamiętania filmy niż coś, o czym większość odbiorców zapomina po tygodniu od obejrzenia. Na szczęście już wkrótce między mieli możliwość przekonania się na własne oczy, kto ma rację w sporze o czwartego "Matrixa".

"Matrix Zmartwychwstania" zadebiutuje w polskich kinach 22 grudnia 2021 rok.

Matrix 4 - opinie o filmie
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA