REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

10 najlepszych filmów z Mattem Damonem

Dziś 45. urodziny Matta Damona. W sPlay nie obchodzimy wszystkich tego typu wydarzeń, ale ponieważ akurat Matt Damon to jeden z ulubionych aktorów większej części naszej redakcji, postanowiliśmy to jakoś uczcić. Toast za jego zdrowie wzniesiemy dopiero w weekend, tymczasem postanowiliśmy sporządzić listę 10 najlepszych filmów, w których grał dzisiejszy solenizant. Niekoniecznie w roli głównej. 

08.10.2015
19:01
10 najlepszych filmów z Mattem Damonem
REKLAMA
REKLAMA

Buntownik z wyboru

buntownik z wyboru matt damon

Will Hunting (Matt Damon) to nastolatek, który nie wie, co począć ze swoim życiem. Mieszka w ubogiej dzielnicy, pracuje dorywczo na niewymagającym stanowisku, na pozór pozbawiony jest jakichkolwiek ambicji. W istocie skrywa w sobie ogromny matematyczny talent, który przypadkiem odkrywa pewien profesor. Naukowiec chciałby, by chłopak zaczął rozwijać swoje zdolności, ale ten niekoniecznie ma na to ochotę. Gdy Will wdaje się w konflikt z prawem, w wyniku którego grozi mu odsiadka w więzieniu, staje przed dylematem - czy dalej żyć życiem, które dla siebie wybrał i ponieść tego konsekwencje, czy zmienić swój stosunek do świata i samego siebie, korzystając z pomocy słynącego z niekonwencjonalnych metod psychologa.

Utalentowany pan Ripley

utalentowany pan ripley matt damon

Tom Ripley (Matt Damon), ubogi nowojorczyk, marzy o życiu w pełnym bogactwa, blichtru i piękna. Nic nie wskazuje, by kiedykolwiek jego sen mógł się spełnić, do czasu aż przypadkiem trafia na swojej drodze na amerykańskiego milionera Herberta Greenleafa. Ten bowiem omyłkowo bierze Ripleya za przyjaciela swojego syna, Dickiego. Greenleaf prosi Toma, by ten udał się do Włoch i sprowadził Dickiego do domu. Bohater przystaje na ten pomysł, wcale jednak nie zamierza go realizować. Zamiast tego, kłamiąć, oszukując i manipulując, chce zająć miejsce młodego Greenleafa.

Szeregowiec Ryan

szeregowiec ryan matt damon

II wojna światowa, rok 1944. Alianci ruszają do ofensywny, 6 czerwca lądują na plaży w Omaha. W wyniku krwawych starć, śmierć ponosi trzech braci Ryan. Najmłodszy z nich, James (Matt Damon), zaginął. Dowództwo sił zbrojnych chce, by został on odnaleziony i odesłany do domu. Sformowany zostaje specjalny oddział pod dowództwem  kapitana Millera (Tom Hanks), który ma za zadanie odszukać szeregowca Ryana. By to zrobić, żołnierze muszą przedostać się za linię wroga. Śmiertelnie niebezpieczna misja rodzi pytanie, czy życie jednego człowieka jest warte więcej niż życie ośmiu ludzi.

Infiltracja

infiltracja matt damon

Młody policjant Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) otrzymuje zadanie zinfiltrowania od środka działającej w Bostonie mafii. W tym samym czasie kryminaliście Colinowi Sullivanowi (Matt Damon) udaje się przeniknąć do struktur policyjnych. Obie strony są świadome, że w ich szereg znajduje się kret - rozpoczyna się dramatyczna walka o to, któremu z mężczyzn uda się jako pierwszemu wytropić wtykę. Stawką w tym wyścigu może być ich życie.

Tożsamość Bourne'a

tożsamość bourna matt damon

Ekranizacja powieści Roberta Ludluma. Jason Bourne (Matt Damon) traci pamięć - nie pamięta kim jest, ani dlaczego nagle znalazł się porzucony na środku morza. Uratowany, usiłuje odkryć swoją tożsamość. Z biegiem czasu ujawniają się jego niezwykłe zdolności, z istnienia których nie zdawał sobie sprawy. Wkrótce okazuje się, że tropi go tajemnicza organizacja, która zamierza go wyeliminować. Bourne, by przetrwać, musi przypomnieć sobie wszystkie szczegóły ze swojej przeszłości.

Ocean's Eleven: Ryzykowna gra

oceans eleven matt damon

Dany Ocean (George Clooney) to włamywacz-dżentelmen, prawdziwy artysta w swoim fachu. Stroni od przemocy, okrada tylko tych, którzy - jego zdaniem - na to zasługują, jednak mimo to nie wszyscy darzą go szacunkiem. Niechęcią pałają do niego przede wszystkim ci, którzy w przeszłości stali się jego celami, a także stróże porządku. Dany nie jest jednak typem człowieka, który by się tym przejmować. Tuż po wyjściu z więzienia po czteroletniej odsiadce, planuje kolejny skok, tym razem na sieć kasyn w Las Vegas. Powodzenie tego przedsięwzięcia, w którym stawką są nie tylko pieniądze, ma zagwarantować wykwalifikowana ekipa specjalistów, między innymi wytrawny szuler (Brad Pitt), kieszonkowiec (Matt Damon) czy akrobata (Shaobo Qin).

Hazardziści

hazardziści matt damon

Mike McDermott (Matt Damon) to hazardzista, który po przegraniu całych swoich oszczędności w pokera, postanawia zerwać z nałogiem. Obiecuje także swojej dziewczynie, Jo (Gretchen Mol), że nigdy już do niego nie powróci. Przez pewien czas udaje mu się wytrwać w tym postanowieniu, jednak sytuacja zmienia się, gdy z więzienia wychodzi jego przyjaciel, Lester "Worm" Murphy (Edward Norton). Lester ma ogromne długi u mafii, które musi czym prędzej spłacić. Mike postanawia mu pomóc, narażając przy tym swój związek i życie.

Contagion - Epidemia strachu

Contagion matt damon

Na świecie wybucha epidemia śmiertelnego wirusa przenoszącego się drogą powietrzną. Zarażeni nim ludzie umierają w ciągu kilku dni. Naukowcy, koncerny farmaceutyczne i przedstawiciele rządu robią wszystko, by znaleźć lekarstwo i opanować panikę. Tymczasem zwykli ludzi, jak Mitch Emhoff (Matt Damon) muszą za wszelką cenę walczyć o przetrwanie siebie i swoich najbliższych.

Prawdziwe męstwo

prawdziwe męstwo matt damon

Ojciec czternastoletniej Mattie Ross (Hailee Steinfeld) zostaje zamordowany przez przestępcę, któremu udało się zbiec z miejsca zbrodni. Dziewczyna zrobi wszystko, bo dopaść mordercę. Wynajmuje bezwzględnego szeryfa Roostera Cogburna (Jeff Bridges) i wraz z nim udaje się w pościg, który doprowadzi ich w sam środek ziemi Indian. Pomocy w odnalezieniu kryminalny może udzielić im strażnik z Teksasu, LaBoeuf (Matt Damon), który jednak ściga zabójcę za inne zbrodnie i zamierza samemu pojmać zabójcę, by w zamian za nagrodę przekazać go w ręce wymiaru sprawiedliwości. Gdyby do tego doszło, zemsta Mattie pozostanie niedopełniona.

Marsjanin

REKLAMA
marsjanin

Mark Watney (Matt Damon) ma być pierwszym człowiekiem, któremu przyjdzie umrzeć na Marsie. Porzucony na Czerwonej Planecie na pastwę losu przez załogę misji badawczej, uznany za śmiertelnie rannego, nie ma - zdawałoby się - wielkich szans na powrót na Ziemię. Watney nie zamierza jednak załamywać rąk, wręcz przeciwnie. Czym prędzej bierze się do roboty, za wszelką cenę starając się ocalić swoje życie i przetrwać do czasu przybycia kolejnej ekspedycji. Jego pierwszym zadaniem jest uzupełnienie zapasów jedzenia, co w panujących na Marsie warunkach nie jest proste, ale to przecież wcale nie znaczy, że niemożliwe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA