REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Polski zespół Kat sugeruje, że Metallica splagiatowała ich numer. No, nie wydaje mi się

Metallica splagiatowała polski zespół Kat w swoim nowym numerze?! Moim zdaniem: wątpliwe, ale formacja zasugerowała to w social mediach, publikując nawet zestawienie jednego ze swoich kawałków z najnowszym singlem Mety: "Lux Aeterna".

30.11.2022
10:02
metallica lux aeterna kat plagiat noce szatana 2024 polska 72 seasons
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

O co chodzi zespołowi Kat? Otóż wczoraj Metallica opublikowała nowy singiel pt. "Lux Aeterna". Zapowiadający album "72 Seasons" (premiera w kwietniu 2023 roku) numer powoli dobija do już 5 mln wyświetleń. I nic dziwnego: fani byli bardzo wyposzczeni. To przecież pierwszy nowy utwór legendarnej formacji od sześciu lat.

Wyszło z tego fajne granko w szybkim, thrashmetalowym rytmie. Przy okazji zespół zapowiedział trasę koncertową, która rozpocznie się wkrótce po wydaniu krążka. Będzie ona dość nietypowa: w każdym z wybranych miast Meta zagra po dwa razy - i za każdym razem będzie to zupełnie inna setlista. 5 i 7 lipca 2024 roku polscy fani posłuchają zespołu na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

REKLAMA

Kat oskarża Metallikę o plagiat

Tymczasem kawałek zdążyli też już przesłuchać członkowie polskiej grupy Kat. Piotr Luczyk, założyciel bandu, dosłuchał się w "Lux Aeternie" podobieństw do swoich "Nocy Szatana". To debiutancki kawałek z 1984 roku, który dużo później doczekał się anglojęzycznej wersji ("Satan's Night" możemy usłyszeć na "The Last Convoy" z 2020 roku).

Luczyk opublikował na YouTube specjalne nagranie porównawcze. Nie wiem, czy to tylko dziwny dowcip, czy chłopaki tak serio - jeśli to drugie, to mogę tylko powiedzieć, że tego typu podobieństwa pojawiały się (i dalej pojawiają) w gatunku na przestrzeni dekad nadzwyczaj często. Starzy wyjadacze powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Porównania możecie posłuchać tutaj:

Metallica vs Kat

Gratulujemy Metallice nowego utworu "Lux Æterna". Bardzo mocne uderzenie i znakomity song na otwarcie albumu. Trochę nam przypomina nasze "Satan’s Nights" z albumu "The Last Convoy" , ale to z pewnością niezamierzony przypadek. W końcu Metallica wie co to są dobre riffy. Pozdrawiamy KAT

- czytamy na fanpage'u zespołu.
REKLAMA

Reakcje fanów mówią same za siebie. "Czy wiecie, że właśnie połowa internetow ma z was polew?"

Metallica: Lux Æterna
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA