REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jan Komasa o powstaniu warszawskim. Miasto 44 dziś wieczorem na antenie TVP Kultura

Produkcja Jana Komasy podzieliła krytyków filmowych, historyków i fanów kina. Widowiskowe i psychodeliczne Miasto 44 oddało osobliwą cześć historii. Tym bardziej warto ten film zobaczyć. Na przykład dziś wieczorem na antenie TVP Kultura

01.08.2018
18:50
miasto-44-jan-komasa
REKLAMA
REKLAMA

Miasto 44 autorstwa Jana Komasy to zupełnie inny film od tych, do których przyzwyczaiła nas polska kinematografia. Nie boi się bawić formą, chętnie wprowadza eksperymentalne metody filmowania, czasem wręcz wyglądając bardziej jak teledysk z MTV niż dzieło historyczne. Film wypełniony jest efektami specjalnymi, dynamicznymi ujęciami, surrealizmem i psychodelicznymi scenami.

Miasto 44 dziś wieczorem na antenie TVP Kultura.

Takie rzeczy w polskim filmie się już zdarzały. Nigdy jednak w tak świętym dla Polaków temacie, jakim jest powstanie warszawskie. Miasto 44, żeby była jasność, nie jest filmem kontrowersyjnym. Nie stroi sobie żartów z polskich bojowników o wolność i nie śmieje się w twarz historii. Zebrał jednak skrajnie różne opinie od krytyków.

Jedni byli zachwyceni. Miasto 44 wygląda, jak na polski film, obłędnie. Wspomniane wyżej dziwna praca kamery czy surrealistyczne wstawki podbijają ładunek emocjonalny filmu, starając się odzwierciedlić grozę, jaką przeżywali Powstańcy. Sceptycy uważają jednak, że twórcy Miasta 44 przedobrzyli z eksperymentowaniem, będąc w wielu miejscach efekciarski i nowoczesny na siłę, przez co staje się autoparodią.

Reżyserem i scenarzystą Miasta 44 jest Jan Komasa. W rolach głównych wystapili: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Maurycy Popiel, Filip Gurłacz, Karolina Staniec i Tomasz Schuchardt. Za zdjęcia odpowiada Marian Prokop. Muzykę napisał Antoni Łazarkiewicz.

REKLAMA

Jeżeli chcecie znać naszą opinię na temat filmu, zachęcamy do lektury recenzji Szymona. Po seansie zapraszamy do tego tekstu, w którym wyjaśniamy niektóre wątki, konfrontując je z realiami historycznymi.

Miasto 44 obejrzycie dziś na  TVP Kultura o godz. 20:00 i o 3:05.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA