REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Michael J. Fox nie traci optymizmu, choć stan jego zdrowia się pogarsza. Zwrócił się do fanów poruszającymi słowami

Michael J. Fox. - jedna z ikon kina lat 80. i 90. - w 2000 roku poinformował opinię publiczną, że dekadę wcześniej zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Postępuje ona stopniowo, ale nieubłaganie; siłą rzeczy stan zdrowia aktora się pogarsza. Teraz zwrócił się do fanów, odpowiadając na pytania po premierowym seansie dokumentu „Still: A Michael J. Fox Movie”. 

15.03.2023
14:56
michael j fox dokument parkinson apple
REKLAMA

23 lata temu Michael J. Fox oznajmił publicznie, że z powodu choroby Parkinsona jest zmuszony zrezygnować z występów w serialu „Spin City”, w którym odgrywał główną rolę. Od tamtej pory kilkakrotnie udzielił głosu animowanym postaciom i zaliczył kilka ról epizodycznych, napisał też kilka książek i scenariuszy, przede wszystkim jednak zaangażował się w rehabilitację i działalność na lecz wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu swojej przypadłości.

Artysta miał zaledwie 29 lat, gdy usłyszał diagnozę. Choroba Parkinsona postępuje latami, zwyrodniając nerwowe komórki, pogarszając sprawność ruchową, podnosząc napięcie mięśniowe, spowalniając reakcje i zaburzając postawę ciała. W jego przypadku zaczęło się od drgania małego palca lewej dłoni - jak większość chorych, zignorował pierwsze symptomy. Gdy prawda wyszła na jaw, nie było wątpliwości, że życie gwiazdora „Powrotu do przyszłości” ulegnie ogromnym zmianom. Fox poświęcił się działalności filantropijnej i założył fundację swojego imienia - jej misją jest poszukiwanie lekarstwa.

REKLAMA

Michał J. Fox dziękuje fanom

Michael J. Fox

61-letni aktor postanowił opowiedzieć o swojej walce również na ekranie - tym razem w filmie dokumentalnym pt. „Still: A Michael J. Fox Movie”. 14 marca obraz miał swoją premierę na festiwalu South by Southwest w Teksasie. Po seansie odbyła się sesja Q&A, na której gwiazdor odpowiedział na wiele pytań. Odnosząc się do kwestii odnalezienia w sobie siły, by nie poddawać się i walczyć, podziękował fanom. Wyznał, że choć „Parkinson ssie”, ciężka praca i nieustanne wsparcie od innych umożliwia mu prowadzenie w pełni satysfakcjonującego życia. 

Nie miałem wyboru - musiałem dać z siebie wszystko. Zrobić, co w mojej mocy. (…) Mógłbym się nad sobą użalać, ale najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu. Moi fani podarowali mi wspaniałe życie - i dziękuję im za to. 

REKLAMA

Film „Still: A Michael J. Fox Movie” ma odpowiedzieć na pytanie: co się dzieje, gdy nieuleczalny optymista konfrontuje się z nieuleczalną chorobą? Nie wiadomo, kiedy będziemy mieli szansę go obejrzeć. Produkcja będzie dostępna w Apple TV+.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA