REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Współtwórca Woodstocka '69 nie żyje. Pożegnał go Jurek Owsiak: idea naszego festiwalu pokryła się z jego wizją

Zmarł współtwórca legendarnego festiwalu Woodstock Michael Lang. Miał 77 lat i od dłuższego czasu zmagał się z nowotworem. "Jestem przekonany, że idea naszego festiwalu pokryła się z jego wizją grania festiwali i choć nigdy nie udało się mu powtórzyć tego klimatu z 1969 roku to, jak sam powiedział, my fantastycznie ten pomysł kontynuujemy po dzień dzisiejszy" - napisał Jurek Owsiak. Lang odwiedził polski Woodstock w 2009 roku.

10.01.2022
12:00
michael lang nie zyje woodstock-1969 jurek owsiak
REKLAMA

Michael Lang razem z Artiem Kornfeldem, Joelem Rosenmanem i Johnem P. Robertsem zorganizował festiwal Woodstock w 1969 roku w Bethel niedaleko Nowego Jorku (na amerykańskie warunki, bo oba miasta dzieli ok. 160 km). Wystąpiło na nim 32 wykonawców jak m.in. Grateful Dead, Jefferson Airplane, The Who, Joe Cocker, Janis Joplin i Jimi Hendrix. Grali dla 400 tys. osób, a legendy o festiwalu krążą do dziś.

REKLAMA

Imprezę starano się powtórzyć w 1994, 1999 i 2019 roku (ten ostatni ostatecznie odwołano), ale jak można się domyślić, to nie było to samo. Mało tego - ostatnia edycja z XX wieku skończyła się zamieszkami i to cud, że nie doszło do takiej tragedii jak na zeszłorocznym koncercie Travisa Scotta.

Opowiada o tym dokument "Music Box. Woodstock '99: Pokój, miłość i agresja" (znajdziecie go na HBO GO). Z kolei fascynującą historię pierwszej, robionej na wariackich papierach edycji możecie obejrzeć w filmie "Woodstock: Trzy dni, które zmieniły wszystko" na Canal+.

Michael Lang nie żyje. Współtwórcę Woodstocku '69 pożegnał Jurek Owsiak.

Michael Langa pożegnał na swoim Facebooku Jurek Owsiak, który z powodzeniem przeniósł ideę lata miłości i muzyki z 1969 roku do naszego kraju. Szef WOŚP wspomniał o wizycie Amerykanina w Polsce oraz o zmianie nazwy polskiego festiwalu. W latach 1995-2017 był organizowany pod szyldem Przystanek Woodstock. Obecnie znamy go jako Pol'and'Rock Festival. Nazwa inna, ale klimat imprezy pozostał bez zmian.

Michael Lang odwiedził nas wraz z małżonką i dumni jesteśmy z tego, że wszystko, co działo się pod szyldem Przystanek Woodstock działo się legalnie zgodnie z pozwoleniem, którego udzielił nam Michael Lang. I choć później jego ekipa prawników postawiła nam dużo nowych warunków, to zmieniając nazwę na Pol'and'Rock Festival, wszystko, co było związane z festiwalem Przystanek Woodstock, nie łamało żadnych zasad, reguł i praw. A to w tym muzycznym biznesie bywa niezwykle trudne

– napisał Jurek Owsiak.

"Unikalny festiwal, unikalny koncert. Nie miałem pojęcia, że pod tak znanym szyldem odbywa się to od 15 lat. Absolutny ewenement. Zadziwiające. Opowiem o tym w Stanach. Mam wrażenie, że muzyka zmienia świat, że Woodstock może zmieniać świat. I pamiętajcie, że im więcej dajecie, tym więcej dostajecie" – powiedział Michael Lang w 2009 roku na Przystanku Woodstock.

REKLAMA

Michael Lang chorował na chłoniaka nieziarniczego. "Był absolutnie historyczną postacią i do tego wspaniałym facetem" – powiedział Assosiated Press pełnomocnik rodziny Michael Pagnotta, który go znał od ponad 30 lat. Michael Lang zmarł w sobotę, 8 stycznia 2022 r.

* zdjęcie główne: screen z Guardian Music / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA