REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

To jeszcze nie koniec serii "Millenium". Powstaną dwa kolejne tomy

"Co nas nie zabije" Davida Lagercrantza nie będzie ostatnią częścią sagi "Millenium". Dalsze losy Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista opisane zostaną w przynajmniej dwóch kolejnych tomach.

16.10.2015
10:48
millenium stieg larsson
REKLAMA
REKLAMA

Można się było tego spodziewać. Premiera "Co nas nie zabije" okazała się - zgodnie z oczekiwaniami - sporym sukcesem komercyjnym, sprzedając się na całym świecie w przeszło 2,5 mln egzemplarzy. Autor czwartej części, David Lagercrantz, kilkukrotnie sygnalizował w powieści możliwość napisania jej kontynuacji, pozostawiając niektóre wątki otwarte lub niewyjaśnione. Próżno więc szukać w informacji o tym, że istotnie do tego dojdzie, jakiekolwiek zaskoczenia. Czwarty tom "Millenium" ukaże się w 2017 roku, piąty - dwa lata później. Autorem obu z nich będzie Lagercrantz.

co nas nie zabije david lagercrantz

"Co nas nie zabije" spotkało się raczej z pozytywnym odbiorem ze strony czytelników i recenzentów, choć pojawiło się też sporo głosów krytycznych. Przemek Pająk na łamach Spider's Web pisał, że "powieść sama w sobie jest nad wyraz słaba. Warsztatowo, fabularnie. I na dodatek absurdalna w każdym wymiarze." W swojej recenzji z kolei, zwracałem uwagę na to, że "wiele z opisanych na kartach tej powieści wydarzeń jest przewidywalnych i naciąganych, nie brak też rozwiązań w stylu deus ex machina – a to szczególnie trudno wybaczyć thrillerowi", konkludując, iż "»Co nas nie zabije« nie wytrzymuje porównania z »Trylogią Millenium« na żadnym poziomie".

Premierze "Co nas nie zabije" towarzyszyło sporo kontrowersji. Stieg Larsson, autor oryginalnej trylogii "Millenium", zmarł na zawał, nie doczekawszy wydania swoich powieści, które wkrótce okazały się bestsellerami. Prawa do nich - i wynikające z tytułu zarządzania nimi korzyści - trafiły nie do wieloletniej partnerki Larssona, Evy Gabrielsson, z którą żył w nieuregulowanym prawnie konkubinacie, a do najbliższej rodziny, z którą nie od dawna nie utrzymywał on kontaktów. W związku z konfliktem między Gabrielsson a dziedzicami spuścizny Larssona, zarys czwartej części "Millenium", znajdujący się w posiadaniu towarzyszki pisarza, nigdy nie ujrzał światła dziennego. "Co nas nie zabije" David Lagercrantz napisał na zlecenie rodziny Larssona od zera. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

REKLAMA
millenium stieg larsson

Pierwsza części "Millenium", "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" ukazała się drukiem w 2005 roku, kilka miesięcy po śmierci Stiega Larssona. Cała seria właściwie z miejsca stała się bestsellerem - sprzedano ponad 80 milionów kopii na całym świecie - szybko też zainteresowali się nią producenci filmowi, wykupując prawa do dwóch ekranizacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA