REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Monty Norman nie żyje. Twórca motywu z filmów o Bondzie miał 94 lata

Monty Norman nie żyje. Brytyjski kompozytor miał 94 lata. Najbardziej znany był jako autor motywu do filmów o Jamesie Bondzie. Stworzył go do "Dr. No", ale twórcy kolejnych odsłon przygód agenta 007 wykorzystują go do dzisiaj. W czasie swojej kariery artysta komponował jednak muzykę również do innych produkcji i występował na scenie obok takich gwiazd jak Benny Hill czy Peter Sellers.

12.07.2022
8:30
monty norman james bond nie żyje
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Monty Norman nie żyje. Brytyjski kompozytor po krótkiej chorobie zmarł 11 lipca 2022 roku w wieku 94 lat. Na swoim koncie miał utwory stworzone na potrzeby wielu różnych filmów, jednakże najlepiej znany był z motywu, który powstał do serii o przygodach najsłynniejszego szpiega Jej Królewskiej Mości - Jamesa Bonda.

Skomponowany przez Monty'ego Normana motyw usłyszeliśmy po raz pierwszy w "Dr. No", czyli filmie otwierającym ekranową serię przygód Jamesa Bonda z Seanem Connerym w roli głównej. Utwór zaaranżował John Barry i wiele osób myślało, że to właśnie on jest jego twórcą. Autor dociekał nawet swoich praw przed sądem.

REKLAMA

Monty Norman - autor motywu z filmów o Jamesie Bondzie nie żyje

Monty Norman uchwycił istotę Jamesa Bonda w kilku nutach. Nic więc dziwnego, że skomponowany przez niego motyw wykorzystywany jest w filmach o agencie 007 do dzisiaj. John Barry próbował jednak przypisać sobie jego autorstwo, a w "Times of London" pojawił się artykuł na ten temat.

Monty Norman postanowił podać periodyk do sądu za oszczerczy tekst i wygrał sprawę. W 2001 roku ława przysięgłych uznała, że to on jest prawdziwym autorem motywu do filmów o Jamesie Bondzie i przyznała mu 30 tys. funtów zadośćuczynienia.

Monty Norman - James Bond - muzyka

Motyw serii o Jamesie Bondzie nie jest jedynym w dorobku Monty'ego Normana. Kompozytor odpowiada również za muzykę do takich filmów jak "Call Me Bwana", czy "The Two Faces of Dr. Jekyll" i szeregu brytyjskich programów telewizyjnych oraz musicali.

REKLAMA

Prócz tego Monty Norman był również piosenkarzem. Swoją karierę zaczynał w bigbandowych zespołach w latach 50. W kolejnych dekadach zdarzyło mu się występować m.in. u boku Benny'ego Hilla czy Petera Sellersa.

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider’s Web.

*Zdj. główne: screen z "The story of Monty Norman's creation of the James Bond Theme" dostępnego w serwisie YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA