REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Ikona kina sensacyjnego, czyli najlepsze filmy z Denzelem Washingtonem

Mówisz: strzelaniny, pościg, wyścig z czasem; myślę: Denzel Washington. Ikona. Aktor, którego nie można nie znać. Zdominował gatunek filmów sensacyjnych, i to dobrze, bo odnajduje się w nim, jak nikt inny.

22.01.2023
7:35
denzel washington
REKLAMA

Jeśli w dzieciństwie w telewizji na Polsacie leciał film akcji, to szansa, że będzie to film z Denzelem Washingtonem, była ogromna. I mimo że aktor w swoim dorobku posiada także produkcje, które z akcją i thrillerem nic wspólnego nie mają, to jednak najczęściej kojarzony jest właśnie z tymi sensacyjnymi. A jakie to filmy?

REKLAMA

Najlepsze filmy z Denzelem Washingtonem: "Bez litości" (2014)

Spokojne życie Roberta McCalla (Denzel Washington), które postanowił wieść po tajemniczych wydarzeniach z przeszłości, przerywa wiadomość o zagrażającej młodej dziewczynie Teri (Chloe Moretz) niebezpieczeństwie, za którym stoi rosyjska mafia. McCall, dzięki swoim ukrytym umiejętnościom, postanawia pomóc Teri, planując zemstę na brutalnych oprawcach i zaprowadzić sprawiedliwość.

Zwiastun filmu "Bez litości" (2014)

Deja Vu (2006)

Z pozoru niegroźne uczucie deja vu, staje się dla agenta FBI – Douga Carlina (Denzel Washington) – kluczem do rozwiązania przyczyny tajemniczej eksplozji na nowoorleańskim statku wycieczkowym, wskutek której śmierć ponosi kilkaset osób. Śledztwo prowadzi do ofiary Claire Kuchever (Paula Patton), której morderstwo jest powiązane z wybuchem na promie. Wyścig o życie zatoczy koło, a wtedy okaże się, czy agent FBI jest w stanie zmienić bieg wydarzeń i zmienić przeszłość.

Platforma: Disney+, CHILI, Apple TV

Zwiastun filmu "Deja Vu" (2006)

Człowiek w ogniu (2004)

Gdy były policjant ze specjalnej jednostki antyterrorystycznej – John Creasy (Denzel Washington) popada w depresję, jego przyjaciel Rayburn (Christopher Walken) postanawia mu pomóc. Proponuje mu pracę jako ochroniarz córki meksykańskiego przedsiębiorcy – Pity Ramos (Dakota Fanning). Kiedy dziewięcioletnia dziewczynka zostaje porwana, Creasy postanawia odnaleźć porywaczy i zemścić się na meksykańskiej mafii.

Zwiastun filmu "Człowiek w ogniu" (2004)

Kolekcjoner kości (1999)

Nowy Jork nawiedził psychopatyczny seryjny morderca. O pomoc w wytropieniu szaleńca zostaje poproszony były detektyw – Lincoln Rhyme (Denzel Washington) – który, przykuty do łóżka po tragicznym wypadku, postanawia pomóc miejscowej policji. Do pomocy w rozwiązaniu śledztwa zostaje mu przydzielona młoda policjantka – Amelia Donaghy (Angelina Jolie). Współpracowniczka Rhyme’a bada miejsca zbrodni i przekazuje dowody sparaliżowanemu mężczyźnie. Okazuje się, że morderca zostawia po sobie ślad w postaci zaszyfrowanych komunikatów.

Platforma: CHILI, Apple TV, Rakuten TV

Zwiastun filmu "Kolekcjoner kości" (1999)

Karmazynowy przypływ (1995)

W Rosji wybucha wojna domowa. Komandor Frank Ramsey (Gene Hackman), dowódca atomowego okrętu podwodnego "Alabama" dostaje rozkaz wystrzelenia pocisków nuklearnych w kierunku Rosji, by zapobiec potencjalnemu atakowi dowódcy Radczenki (Daniel von Bargen). Gdy okręt traci łączność z bazą, pierwszy oficer Ron Hunter (Denzel Washington) postanawia sprzeciwić się rozkazowi, aby nie dopuścić do wybuchu III wojny światowej.

Platforma: Disney+, CHILI

Zwiastun filmu "Karmazynowy przypływ" (1995)

Filadelfia (1993)

Gdy ambitny i zdolny prawnik Andrew Beckett (Tom Hanks) dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV, kancelaria adowkacka Wheeler & Benedick w Filadefii postanawia go zwolnić. Rozgoryczony mężczyzna postanawia oskarżyć swoich pracodawców o dyskriminację. Batalię sądową w jego imieniu ma toczyć adwokat Joe Miller (Denzel Washington), który będzie musiał zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami, aby reprezentować Becketta w sądzie i walczyć o jego dobre imię, a ponad wszystko – o sprawiedliwość.

Platforma: CHILI, Apple TV, Rakuten TV, Loomi

Zwiastun filmu "Filadelfia" (1993)

Raport pelikana (1993)

W adaptacji książki Johna Grishama o tym samym tytule, studentka prawa Darby Shaw (Julia Roberts) pisze pracę na temat morderstwa dwóch sędziów Sądu Najwyższego. W międzyczasie odkyrwa nieznane dotychczas fakty związane z wydobyciem ropy naftowej, które mogą być niewygodne dla rządu Stanów Zjednoczonych. O pomoc w zdemaskowaniu wysokich rangą osób zamieszanych w aferę, prosi o pomoc dziennikarza Graya Granthama (Denzel Washington).

Platforma: CHILI, Apple TV

Zwiastun filmu "Raport pelikana" (1993)

Malcolm X (1992)

Film biograficzny opowiadający historię Malcolma Little, szerzej znanego jako Malcolm X – afroamerykańskiego przywódcy, rywalizującego z Marthinem Lutherem Kingiem o poparcie afroamerykańskiej ludności Stanów Zjednoczonych. Mimo wielu podobnych poglądów, obaj przywódcy mieli odmienne światopoglądy.
W rolę Malcolma X wcielił się znakomity Denzel Washington.

Platforma: Prime Video

Zwiastun filmu "Malcolm X" (1992)

Lot (2012)

Kiedy doświadczony pilot William "Whip" Whitaker (Denzel Washington) ratuje życie większości pasażerów uszkodzonego samolotu poprzez awaryjne lądowanie, rozpoczyna się rutynowe śledztwo, odnośnie tego, co zawiniło podczas lotu. Przypadkowo ujawnione zostają tajemnice pilota, które stawiają pytanie, czy Whitaker rzeczywiście był bohaterem.

Zwiastun filmu "Lot" (2012)

Najlepsze filmy z Denzelem Washingtonem: "Płoty" (2016)

Ten film jest chyba najbardziej cenny w dorobku Denzela Washingtona, ponieważ, prócz tego, że zagrał w nim główną rolę, to był również jego producentem i reżyserem. Adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Augusta Wilsona o tym samym tytule opowiada o Troy’u Maxsonie i jego rodzinie, mieszkańcach Pittsburga w latach 50. XX wieku. Mężczyzna, niegdyś afroamerykański gracz baseball’u, traci swój sportowy dorobek na rzecz uprzedzeń rasowych.

REKLAMA

Platforma: CHILI, Apple TV, Rakuten TV

Zwiastun filmu "Płoty" (2016)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA