REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Scenarzysta „Gry o tron” wybrał najlepsze odcinki serialu. Znalazł się tam jeden z ostatniego sezonu

„Gra o tron” obchodzi w tym roku 10. rocznicę premiery pierwszego odcinka. Fanów wzięło na wspominki w mediach społecznościowych, ale i sami twórcy serialu dołączają się do internetowych dyskusji. Bryan Cogman, jeden ze scenarzystów, sporządził nieoczywistą listę odcinków, które uznaje za najlepsze. Może to skłoni widzów do ponownego obejrzenia serialu?

14.04.2021
8:35
najlepsze odcinki gry o tron
REKLAMA

HBO z okazji „święta” jednej ze swoich najpopularniejszych produkcji (przypadnie na 17 kwietnia), zorganizowało wydarzenie pod hasłem „Żelazna Rocznica”. Wypuszcza nowe materiały i gadżety, ale fani uniwersum stworzonego przez George'a R. R. Martina przyjmują to z chłodem godnym Białych Wędrowców. Wszystko przez zaskakująco niski poziomu finału telewizyjnej sagi. 8. sezon zawiódł niemal wszystkich. Ze scenarzystami włącznie.

REKLAMA

Tak przynajmniej wynika z wpisu na Twitterze Bryana Cogmana. Scenarzysta 11 odcinków wymienił na swojej liście tylko jeden odcinek (ten, w którym nic nie było widać). I pomimo tego, że umieścił na niej kilka „swoich” epizodów (np. „Prawa ludzi i bogów” i „Pocałowana przez ogień”), to nie wrzucił jedynego napisanego przez siebie epizodu ostatniego sezonu - „Rycerz Siedmiu Królestw” (2. odcinek). Jest to albo bardzo wymowne, albo po prostu inne okazały się lepsze.

Lista najlepszych odcinków „Gry o tron” wg scenarzysty Bryana Cogmana

20. The Long Night / Długa noc (S08E03)

19. The Spoils of War / Wojenne łupy (S07E04)

18. The Wolf and the Lion / Wilk i Lew (S01E05)

17. The Queen’s Justice / Sprawiedliwość Królowej (S07E03)

16. What Is Dead May Never Die / Co jest martwe, nigdy nie umrze (S02E03)

15. The Battle of the Bastards / Bitwa bękartów (S06E09)

14. The Laws of Gods and Men / Prawa ludzi i bogów (S04E06)

13. The Door / Drzwi (S06E05)

12. The Watchers on the Wall / Strażnicy na Murze (S04E09)

11. Fire and Blood / Ogień i Krew (S01E10)

10. The Rains of Castamere / Deszcze Castamere (S03E09)

9. Two Swords / Dwa miecze (S04E01)

8. A Knight of the Seven Kingdoms / Rycerz Siedmiu Królestw (S08E02)

7. The Mountain and the Viper / Góra i Żmija (S04E08)

6. Baelor (S01E09)

5. Kissed By Fire / Pocałowana przez ogień (S03E05)

4. Blackwater / Czarny Nurt (S02E09)

3. Hardhome (S05E08)

2. The Winds of Winter / Wichry zimy (S06E10)

1. The Children / Dzieci (S04E10)

Patrząc na listę, widzimy, że wybrane przez scenarzystę odcinki pokrywają się po części z gustami widzów. Na 15. miejscu jego listy znalazł się najlepiej oceniana ze wszystkich „Bitwa Bękartów”, a na 2. miejscu „Wichry Zimy” - spektakularny finał 6. sezonu (jego streszczenie znajdziecie w tym artykule) napisany przez później znienawidzony przez niektórych duet David Benioff & D. B. Weiss.

Najlepszym zdaniem Cogmana odcinkiem jest zwieńczenie 4. sezonu, w którym (bez spoilerów) pewien sympatyczny mężczyzna zabija swojego ojca siedzącego na „tronie”. Dla widzów, którzy nie czytali książek, to był szok połączony z konsternacją. A przecież trup w serialu ścielił się i tak gęsto. Krótko mówiąc: doskonały cliffhanger.

REKLAMA

Scenarzysta „Gry o tron” mocno się rozpisał. Przygotował też jeszcze inne listy – z najlepszymi odcinkami z Jonem, Daenerys, Tyrionem, Sansą i Aryą.

Słodko-gorzka rocznicy towarzyszy też rozgoryczenie związane z Georgem R. R, Martinem. Fani nie mogą się doczekać kontynuacji sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Autor wciąż nie skończył 6. tomu, choć wydał w międzyczasie dwie części kroniki „Ogień i Krew”. Czytelnicy jednak chcieliby poznać „właściwe” zakończenie historii Jona, Deanerys i spółki. Na to się jednak w najbliższym czasie nie zapowiada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA