REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Neil Gaiman - dokonania znanego pisarza

W obecnych czasach mamy niewielu ludzi, którzy mogliby dorównać Neilowi Gaimanowi pod względem wykorzystywanych przez niego form artystycznego wyrazu. To osoba tak wszechstronnie utalentowana, że swoją pracą skutecznie wypełnia wiele dziedzin dzisiejszej kultury. Pisze książki, tworzy scenariusze do filmów, opracowuje komiksy i para się mnie znaczącymi przedsięwzięciami. Jak sam twierdzi, wybiera najlepszą formę przekazu dla danej historii. Neil Gaiman zdobył ogromne uznanie, będąc przez wielu uważanym za jednego z najlepszych obecnie żyjących pisarzy. Tworząc swoje kolejne dzieła korzysta z różnych gatunków literacki, często sprawnie łącząc je ze sobą.

11.03.2010
23:39
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Porchester na terenie Wielkiej Brytanii. Aktualnie mieszka w Stanach Zjednoczonych (konkretnie w Minneapolis w stanie Minnesota) razem ze swoją żoną Mary T. McGrath, synem Michaelem i dwoma córkami: Holly i Maddy. Jego ojciec pracował w sieci sklepów warzywnych, które z kolei w Hampshire założył dziadek Gaimana. Natomiast Sheila Gaiman, matka Neila, pracowała w aptece. Jednak po przeprowadzce do East Grinstead w West Sussex, podjęli oni pracę w Kościele scjentologicznym, którego byli wyznawcami. Neil Gaiman wychowywał się z dwoma młodszymi siostrami. Jego charakter ukształtowali między innymi pisarze, których książki czytał w dzieciństwie. J.R.R. Tolkien, Michael Moorcock, Ursula K. Le Guin czy H. P. Lovecraft to tylko niektórzy z nich. Ukończył takie szkoły, jak Fonthill School, Ardingly College i Whitgift School.

REKLAMA

Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął jako dziennikarz, pisząc artykuły do licznych brytyjskich czasopism. Jednak nadszedł moment, gdy zrezygnował z uprawiania tego zawodu. Powodem była tutaj nieudana próba wymuszenia na nim przez szefa napisania stronniczego artykułu. W wielu opiniach Neila widać, że paradoksalnie nie przepada on za dziennikarzami, ponieważ nierzadko piszą na jego temat nieprawdziwe rzeczy (i dlatego zrezygnował z uprawiania dziennikarstwa...), aby tylko przyciągnąć uwagę czytelnika. Jednakże jak mówią, nie ma tego złego, co był na dobre nie wyszło, bowiem 1984 rok przyniósł Gaimanowi pierwszą książkę, będącą biografią zespołu Duran Duran. Stanowiło to doskonałe preludium przed podjęciem szerszych działań, jak i dalszego rozwoju twórczego.

Ten przyczynił się przede wszystkim do napisania serii komiksów Sandman, która przyniosła mu dużą popularność, zyskując miano kultowej. W 1990 roku światło dzienne ujrzała powieść pod tytułem Dobry omen napisana przez Gaimana i samego Terry'ego Pratchetta, który jednak w tamtym okresie nie był równie popularną i uznaną postacią jak dzisiaj. Przez kilka następnych lat Neil Gaiman napisał inne książki, nie zapominając przy tym o tworzeniu komiksów. Największy sukces zaoferowało mu jednak stworzenia dzieła Amerykańscy Bogowie, wydanego w 2001 roku. Przyniosło mu ono wiele nagród w kategorii "Najlepsza Powieść", wliczając w to Hugo, Nebula, Locus, jak i Bram Stoker Award.

Warto wspomnieć, że Neil Gaiman nie zapomina również o młodszych czytelnikach. Przykładem jest tutaj powieść fantastyczna Karolina, opowiadająca historie dziewczynki, która trafia do osobliwego miejsca, poznając nowych rodziców, którzy - jak dotychczasowo nikt inny - poświęcają jej swój czas... Interesująco wypadł również zbiór opowiadań M jak Magia, w którym z pewnością każdy młodszy odbiorca znajdzie coś dla siebie. Co zaskakujące, tego typu dzieła trafiają również w gusta starszych czytelników. Doskonale obrazuje to niedawno wydana Księga cmentarna, która od razu odniosła niesamowity sukces.

REKLAMA

Gaiman ma w swoim dorobku parę filmowych scenariuszy. Napisał je do takich filmów, jak Lustrzana maska i Beowulf. Aktualnie pracuje nad scenariuszem dla filmu Carolina, tworzonym przy wykorzystaniu komputerowej grafiki. Był producentem produkcji Gwiezdny pył, stanowiącej ekranizację jego książki. Oprócz tego organizuje słuchowiska radiowe, co - jak sam twierdzi - daje mu sporą przyjemność (i trzeba przyznać, że dodatkowo wychodzi naprawdę dobrze).

Neil Gaiman to ciut osobliwa (między innymi dlatego, że ubiera się jedynie na czarno), ale niezwykle utalentowana osoba. Przyczynił się on głównie do znacznego rozwoju literatury fantastycznej. Parę razy odwiedził nasz kraj, promując swoje najnowsze dzieła i tym samym skupiając wokół siebie duże rzesze fanów. Zdecydowanie warto zapoznać się z tworzoną przez niego literaturą, a nawet scenariuszami do komiksów oraz filmów. W innym przypadku można stracić możliwość poznania dzieł bardzo dobrego pisarza...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA