REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

To nie koniec sprawy Nergala z podeptaniem wizerunku Matki Boskiej. Sąd nie umorzył postępowania

Nie będzie umorzenia postępowania wobec Adama "Nergala" Darskiego. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował się nie umarzać sprawy i wyznaczyć termin rozprawy, gdzie muzyk ponownie zostanie przesłuchany. Tematem rozprawy jest głośna sprawa zdjęcia, na którym Darski depcze wizerunek Matki Boskiej.

06.03.2023
18:27
Adam Nergal Darski
REKLAMA

Adam "Nergal" Darski nie należy do pokornych artystów. Gwiazdor lubi prowokować, co ma czasem przykre dla niego konsekwencje. Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać, jak lider grupy Behemoth depcze wizerunek Matki Boskiej. Jeszcze w styczniu tego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozważał umorzenie tej sprawie. Jak się okazuje, sprawa jest dalej w toku.

REKLAMA

Nergal zostanie ponownie przesłuchany. Wiadomo, kiedy odbędzie się rozprawa.

W poniedziałek ten sam sąd zdecydował nie umarzać postępowania, podkreślając, że w myśl orzecznictwa ETPC konieczne są ustalenia w kontekście zasady wolności wypowiedzi. W związku z tym trzeba znów przeprowadzić bardzo szczegółową rozprawę. Ta wyznaczona została przez sąd na 29 maja 2023 roku.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 roku muzyk Behemoth opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym depcze obraz Matki Boskiej. Na zachowanie muzyka oburzyło się Ordo luris i Towarzystwo Patriotyczne, którzy podkreślili, że obrażone zostały ich uczucia religijne. Wszczęto śledztwo, natomiast 8 lutego 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wyrokiem nakazowym skazał gwiazdora na zapłatę 15 tysięcy grzywny oraz prawie 3, 5 tysiąca kosztów sądowych. Później zażalenie od tego wyroku złożył prokurator oraz obrońca oskarżonego, z kolei sprawa ponownie trafiła do rozpoznania przez sąd.

Sprawa z Nergalem i zdjęciem Matki Boskiej ciągnie się od kilku lat

REKLAMA

Kilka miesięcy później, bo w sierpniu 2021 roku ten sam sąd wydał postanowienie o umorzenie postępowania. Na tym się nie skończyło, gdyż prawnicy Ordo luris złożyli zażalenie na postanowienie o umorzeniu. W grudniu 2021 roku zostało one uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Oznaczało to, że Nergal znów stanie przed sądem. Sprawa po raz kolejny nabrała jednak innego obrotu, gdy na początku stycznia tego roku odbyła się kolejna rozprawa. W jej trakcie sędzia Rafał Stępak poinformował o skierowaniu sprawy na posiedzenie w celu umorzenia postępowania. Sędzia powołał się wtedy na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z września 2022 roku w sprawie Doroty Rabczewskiej. ETPC orzekł wtedy, że ukaranie gwiazdy grzywną stanowiło naruszenie wolności słowa, zasądzając na jej rzecz 10 tysięcy euro zadośćuczynienia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA