REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Netflix w 2018 roku zarobił rekordowe 845 mln dol. Chcecie wiedzieć ile oddał w podatkach w USA? Ani centa

Netflix stale robi się coraz popularniejszy. Dlatego nikogo nie zdziwił fakt, że firma zaliczyła w zeszłym roku swój najwyższy dochód w historii. Ta piękna historia niczym z amerykańskiego snu ma jednak swoją ciemniejszą stronę. A dotyczy ona kwestii podatków.

15.02.2019
14:11
netflix podatki
REKLAMA
REKLAMA

Podatki to jedna z tych spraw, które nikomu nie sprawiają przesadnej przyjemności. Każdy chciałby, żeby były mniejsze. Wszyscy narzekają, że płacą za dużo. Ich istnienie stanowi jednak efekt pewnej umowy społecznej, według której nasza praca i zarobek stanowią pewne wspólne dobro. Stały przepływ pieniędzy i dóbr jest zwyczajnie pożyteczny dla rozwoju społeczeństwa, choć ekonomiści jeszcze długo będą się spierać, który model podatkowy jest najbardziej optymalny.

Wszyscy zgadzają się za to, że wypaczenia nieskutecznego systemu mogą mieć katastrofalne skutki. Dobrze pokazuje to przykład Netfliksa. Firma zadała właśnie kłam popularnemu stwierdzeniu, że na świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Skąd to wiemy? Na początku lutego Netflix opublikował szczegółowy raport dotyczący swoich przychodów i wydatków.

Serwis zanotował w zeszłym roku zysk w USA przekraczający 845 mln dol. A jaką kwotę odprowadził w podatkach stanowych i federalnych?

netflix podatki class="wp-image-254068"
REKLAMA

Jak poinformował Institute of Taxation and Economic Policy, firma nie zapłaciła ani centa stanowi Kalifornia i rządowi. W dodatku Netflix uzyskał bonifikatę od podatku federalnego w wysokości 22 mln dol. Według badań instytutu serwis (podobnie jak inne wielkie korporacje) potrafi doskonale wykorzystywać luki w prawie i dostępne ulgi podatkowe. Podobna sytuacja miała miejsce dwukrotnie między 2008 a 2015 rokiem. Zysk zanotowany przez firmę nigdy nie był jednak równie wysoki.

Nie oznacza to oczywiście, że jakiekolwiek przepisy zostały złamane i komukolwiek grożą konsekwencje prawne. Co więcej, na początku 2018 roku amerykańskie prawo podatkowe zostało zmienione, a możliwości ominięcia płacenia podatków przez korporacje znacznie ułatwione. Wyraźnie widać jednak niesprawiedliwość sytuacji, w którym pojedynczy podatnik płaci więcej niż multimilardowa firma. Wszystko to sprawia, że gdy następnym razem usłyszymy rekordowych pieniądzach przeznaczanych przez Netfliksa na nowe produkcje, to wiele osób będzie czuło w ustach nieprzyjemny posmak.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA