REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale
  4. VOD
  5. Netflix /

Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?

Wczorajsze wejście Netfliksa do Polski (i 130 innych krajów) dla wielu jest jednym z najważniejszych newsów ostatnich miesięcy. Nie brak jednak i takich osób, które nie do końca rozumieją, o co to całe zamieszanie, a nawet - czym w zasadzie jest ten cały Netflix. W niniejszym tekście wyjaśniamy najbardziej podstawowe kwestie dotyczące tego tematu. 

07.01.2016
11:13
Netflix dla początkujących. Co to jest, ile to kosztuje, co znajduje się w ofercie?
REKLAMA
REKLAMA

Co to jest Netflix?

Netflix to jedna z największych i najpopularniejszych platform VOD (Video On Demand, wideo na żądanie) na świecie, działająca podobnie do znanych z polskiego rynku serwisów w rodzaju VOD.pl, Player.pl czy Ipla. W zamian za miesięczną opłatę abonamentową uzyskujemy dostęp do pełnej oferty filmów fabularnych i dokumentalnych, kreskówek oraz seriali, proponowanej w danym kraju. Największy wybór tytułów mają widzowie z USA, ze względu na ograniczenia prawne i licencyjne w innych państwach brakuje niektórych pozycji. Netflix wyróżnia się między innymi tym, że w chwili premiery serialu na tej platformie, użytkownicy uzyskują dostęp od razu do pełnego sezonu, nie muszą więc czekać na kolejne odcinki. Obecnie powoli staje się to standardem wśród amerykańskich serwisów VOD, ale to właśnie Netflix był prekursorem takiego podejścia.

logo-netflix class="wp-image-58124"

Na jakich urządzeniach to działa?

Netflix działa w zasadzie na wszystkim - programy można oglądać za pośrednictwem przeglądarki na dowolnym komputerze, na urządzeniach mobilnych korzystając z aplikacji (dostępnych na Androida, iOS oraz Windowsa) oraz w telewizorach Smart TV lub używając aplikacji dostępnych między innymi w PlayStation, Xboksie, Wii, Chromecast, Apple TV, czy odtwarzaczach Blu-ray.

Ile to kosztuje?

Miesięczny abonament na Netfliksa to koszt od 8 do 12 euro. Za 8 euro możemy korzystać z platformy na jednym urządzeniu, a programy są dostępne w jakości SD. Za jakość HD (minimum 720p) trzeba zapłacić 10 euro, jednocześnie Netflix będzie działał na dwóch urządzeniach jednocześnie. 12 euro daje nam możliwość oglądania filmów czy seriali nawet na czterech urządzeniach jednocześnie, w dodatku w jakości Ultra HD (4k). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie produkcje - szczególnie dotyczy to tych starszych - dostępne są w jakości HD czy UHD. Wybrany pakiet można bez problemu zmienić także po dokonaniu rejestracji.

netflix ceny class="wp-image-58146"

Płatności i subskrypcja

By dokonać rejestracji musimy posiadać kartę kredytową, debetową albo do płatności internetowych lub konto PayPal z podpiętą kartą kredytową/debetową. Opłaty dokonuje się z góry za cały miesiąc. Pierwszy miesiąc korzystania z Netfliksa jest bezpłatny, lecz mimo to wymaga dokonania rejestracji i podania swoich danych osobowych, wliczając w to konto PayPal lub dane karty kredytowej. Opłata za kolejny miesiąc dokonywana jest automatycznie, jeżeli wcześniej nie zdecydujemy się zrezygnować z subskrypcji. Z subskrypcji można wypisać się w dowolnym momencie (opcja ta dostępna jest w ustawieniach konta Netflix - "Cancel Membership", lewy górny róg) - działa to natychmiastowo, jednocześnie nie tracimy możliwości oglądania programów aż do końca opłaconego (lub bezpłatnego) miesiąca.

Jak szybkie musi być moje łącze internetowe?

Wymagane minimum to 0,5 megabita na sekundę. Dla produkcji w jakości SD rekomendowana prędkość to 3 megabity, dla HD 5 megabitów, a dla UHD  - 25 megabitów.

netflix logo class="wp-image-58121"

Jak ustawić lepszą jakość oglądanych materiałów?

Netflix nie pozwala zarządzać jakością materiału z poziomu odtwarzacza - ustawić pożądaną jakość można jedynie w opcjach konta (prawy górny róg, z rozwijanego menu - "Your Account", następnie z zakładki "My profile" - "Playback settings"). Do wyboru mamy 4 możliwości: auto, low, medium, high. Oczywiście im wyższa jakość, tym więcej danych będzie przesyłanych, co może być nie bez znaczenia przy korzystaniu z internetu mobilnego.

Jak sprawdzić co jest w ofercie?

Nie ma niestety innej możliwości jak... zarejestrować się i zacząć przeglądać zasoby Netfliksa. Oczywiście o niektórych dostępnych w ofercie programach możecie dowiedzieć się z internetu, jednak nie będą to dane kompletne i szczegółowe. Szukając na ten temat informacji w sieci, zwróćcie uwagę, że oferta Netflixa w USA, Anglii czy Niemczech różni się od tego, co dostępne jest w naszym kraju.

Zrzut ekranu 2016-01-06 o 19.02.24 class="wp-image-58112"

Co z polskimi napisami i lektorem?

W tej chwili nie wygląda to różowo. Z całej oferty Netflixa większość produkcji nie jest dostępna z polskimi napisami i/lub lektorem. Z czasem zapewne będzie ich coraz więcej, ale w tej chwili tak naprawdę nie wiadomo jak szybko będą one dodawane. Z całej oferty jedynie około 100 filmów i seriali możecie obejrzeć w polskiej wersji językowej. Wśród nich są miedzy innymi: "Daredevil", "Blacklist", "Gotham", "Under the Dome", "BoJack Horseman", "Ray Donovan", "Penny Dreadful" "AKA Jessica Jones" czy "Shrek" i "Jak wytresować smoka", "Orange is the New Black" (część wyłącznie z lektorem lub wyłącznie z napisami). Filtrować produkcje pod kątem dostępności polskich napisów można za pośrednictwem tego odnośnika (lub z menu "Details" danego tytułu klikając "polski" w zakładce "Subtitles") - w rozwijanym menu w lewym górnym roku nie ma naszego języka, niemniej wszystkie wyświetlane tam pozycje mają taką wersję językową.

Korzystając z rozszerzenia do przeglądarki, np. Netflix Super do Google Chrome, można dodawać własne napisy pobrane z internetu.

Dlaczego w ofercie nie ma na przykład "House of Cards"?

REKLAMA

Brak niektórych seriali czy filmów - jak na przykład słynnego "House of Cards" w polskiej wersji Netflixa wynika z postanowień licencyjnych i ograniczeń prawnych. I tak na przykład wyłączne prawa na emisję "House of Cards" w Polsce ma na razie nc+. Brakujące tytuły będą się prawdopodobnie pojawiać z czasem, między innymi dzięki wygasaniu umów między Netfliksem i dystrybutorami. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj. 

Macie jeszcze jakieś pytania? Dajcie nam znać w komentarzach - postaramy się wyjaśnić wszystkie trapiące was kwestie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA