REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

Netflix czy kino? Od teraz można to połączyć. Serwis przejął kultowe kino w Los Angeles

Pogłoski docierające do mediów od zeszłego roku sprawdziły się: Netflix właśnie kupił Egyptian Theatre, czyli jedno z najstarszych i najsłynniejszych kin w Los Angeles. Streamingowy potentat będzie w nim organizować premiery, pokazy specjalne i inne branżowe eventy.

02.06.2020
17:20
netflix kino egyptian theatre transakcja
REKLAMA
REKLAMA

O tym, że Neflix ma zamiar kupić słynne kino przy Hollywood Blvd., mówiło się już od dawna. Teraz pogłoski stały się faktem — streamingowy gigant przejął Egyptian Theatre, w którym będzie organizować własne premiery i inne branżowe wydarzenia.

Od symbolicznego dolara po astronomiczną sumę

Choć dokładna suma, za którą sprzedano Egyptian Theatre nie jest jawna, szacuje się ją na kilkadziesiąt milionów dolarów. Kwota robi wrażenie, zwłaszcza że po tym, jak w latach 90. jedno z najstarszych kin w Los Angeles (swoją działalność rozpoczęło w 1922 roku) popadło w kłopoty finansowe, w 1996 roku za symbolicznego dolara, wykupiła je fundacja American Cinematheque. Organizacja częściowo odrestaurowała budynek, a kino stało się kultowym miejscem, w którym puszczano ambitne, często niszowe, tytuły. Zgodnie z umową, na mocy której Netflix kupił Egyptian Theatre, fundacja American Cinematheque nadal będzie mogła prowadzić w nim swoją działalność. Miejsce ma się również stać ośrodkiem, w którym Netflix będzie organizował własne eventy — premiery, pokazy prasowe i spotkania z twórcami.

Film na Netfliksie czy w kinie? Teraz, przynajmniej w Los Angeles, nie trzeba będzie wybierać.

Krok Netfliksa, który zainwestował w zabytkowe kino, nie tylko rewolucjonizuje myślenie o platformach VOD postrzeganych dotychczas jako największe zagrożenie dla lokalnych kin, ale daje również możliwość startowania netfliksowych produkcji w różnego rodzaju konkursach i festiwalach filmowych, które dotychczas dość niechętnie spoglądały w kierunku tytułów debiutujących w serwisach streamingowych:

Tym samym Netflix próbuje dopasować się, choć na swoich własnych zasadach do wymogów festiwalowych i m.in. oscarowych, które zakładają, że dany film musi mieć ekskluzywne okno dystrybucji w kinach przed premierą w streamingu — pisał w zeszłym roku, jeszcze gdy transakcja Netfliksa ograniczała się do spekulacji, nasz redakcyjny kolega, Przemysław Dobrzyński.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy kino, już oficjalnie pod sztandarem Netfliksa, rozpocznie nową działalność. Nieoficjalnie mówi się, że zanim do tego dojdzie, władze amerykańskiej platformy planują generalny remont budynku. Jak zapewnił Scott Stuber, szef Netflix Films, serwis zamierza przywrócić dawną świetność Egyptian Theatre.

* Zdjęcie główne: Facebook/EgyptianTheatre

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA