REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Seriale

Netflix czy HBO GO – który wybrać? Porównanie dwóch wielkich serwisów

Netflix czy HBO GO? Dwa znane zagraniczne serwisy VoD są już od dawna dostępne w Polsce. Porównaliśmy obie usługi, by wskazać różnice pomiędzy nimi i unikalne zalety każdej z nich.

15.11.2017
20:00
polskie dokumenty w vod.pl
REKLAMA
REKLAMA

Porównania obu serwisów VoD dokonałem za pomocą podziału na następujące kategorie - dostępność, kompatybilność i aplikacje, cena i darmowy okres testowy, darmowe treści, polskie produkcje, rozdzielczość i jakość obrazu, pobieranie offline, a także przykładowe hity własnej produkcji.

Netflix vs HBO GO - dostępność

Największą, najbardziej fundamentalną różnicą między dwoma platformami VoD jest właśnie dostępność. Z Netfliksa może skorzystać każdy. Nawet osoby, które nie korzystają z telewizji naziemnej, satelitarnej lub kablowej. Jedyną barierą dostępności jest połączenie z Internetem. Masz dostęp do sieci? Masz Netfliksa. To bardzo proste.

Niestety, korzystanie z HBO GO w Polsce proste już nie jest. Jeżeli nie posiadasz telewizji kablowej lub cyfrowej z wykupionym pakietem HBO, dostęp do platformy VoD jest niemal niemożliwy. W Polsce dostęp do HBO GO to zawsze oferta wiązana - trzeba kupić kablówkę, telewizję satelitarną, podpisać umowę z operatorem komórkowym i tak dalej. Dostęp do samego HBO GO za pomocą prostego oraz czytelnego abonamentu obejmującego wyłącznie tę platformę niestety nie istnieje. To gigantyczna wada. Współcześnie coraz mniej osób ogląda i płaci za linearną telewizję. HBO na własne życzenie zamyka się na nową generację klientów, którzy płacą za Netfliksa, ale Grę o tron muszą pobierać z torrentów. Wiele wskazuje na to, że niedługo może się to zmienić. HBO oderwało się od operatorów w Rumunii, Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech. Może niedługo przyjdzie czas na Polskę?

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - kompatybilność oraz aplikacje

Obie platformy VoD są dostępne w postaci przeglądarkowej, a także w postaci aplikacji dla iOS oraz Androida. Zarówno Netflix jak i HBO GO ma programy kompatybilne z najpopularniejszymi systemami Smart TV. Różnicą są za to konsole do gier. Netfliksa pobierzemy na PlayStation 4, Xboksa One, a podobno za kilka miesięcy również na Nintendo Switcha. HBO GO nie jest obecne na żadnej z tych platform. Do tego nic nie wskazuje, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Ponadto HBO GO nie posiada dedykowanej aplikacji dla ekosystemu Windows 10.

Netflix:

komputery osobiste (przez przeglądarki internetowe)
iOS 9.0 lub nowszy
Android 4.4.2 lub nowszy
Najpopularniejsze systemy SmartTV
Nowoczesne dekodery oraz set-top-boxy
Aplikacja Windows 10
PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One

HBO GO:

komputery osobiste (przez przeglądarki internetowe)
iOS 7.1 lub nowszy
Android 4.0 lub nowszy
Najpopularniejsze systemy SmartTV
Nowoczesne dekodery oraz set-top-boxy

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - cena i darmowy okres testowy

Oferta Netfliksa została podzielona na trzy kategorie cenowe. Pakiet podstawowy kosztuje 34 zł miesięcznie. Pakiet standard kosztuje 43 zł miesięcznie. Pakiet premium kosztuje 52 zł miesięcznie. W przypadku pakietu premium użytkownicy mogą oglądać materiały na 4 urządzeniach jednocześnie (serwis pozwala tworzyć subkonta dla członków rodziny), a materiały dostępne są w rozdzielczości 4K. Pakiet premium pozwala oglądać materiały na dwóch sprzętach naraz i oferuje rozdzielczość HD. Pakiet standard pozwala oglądać filmy i seriale na jednym urządzeniu naraz, a maksymalna rozdzielczość to SD. W każdym przypadku nie ma limitu urządzeń, na których można zalogować się na swoje konto. Netflix oferuje miesiąc okresu próbnego.

HBO GO nie posiada stałej, regularnej ceny. Platforma VoD jest zawsze powiązana z usługą podstawową, taką jak oferta telewizji kablowej czy telefonii komórkowej. Z tego powodu trudno znaleźć jedną, uniwersalną miesięczną stawkę, którą będzie mógł zapłacić każdy zainteresowany klient. Podział dostarczycieli telewizji kablowej, długoletnie umowy lojalnościowe z operatorami czy zasięg telewizji satelitarnej to wszystko elementy dywersyfikujące klientelę HBO GO wpływające na cenę. Trudno również skazać jeden, stały okres testowy. W zależności od wybranej usługi może to być miesiąc, a nawet pół roku.

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - darmowe treści

Wyłączając okres testowy, Netflix nie oferuje żadnych darmowych treści. Biblioteka platformy VoD jest w stu procentach objęta paywallem. Bez żadnych wyjątków.

Inaczej działa HBO GO. Na tej platformie istnieje rotacyjna grupa darmowych programów, które obejrzymy bez konieczności posiadania konta. Co więcej, HBO od czasu do czasu organizuje świetne inicjatywy z darmowym dostępem. Jak wtedy, gdy wszyscy polscy internauci mogli legalnie obejrzeć na HBO GO pilotażowy odcinek jednego z sezonów Gry o tron.

Zwycięzca: HBO GO

Netflix vs HBO GO - autorskie polskie produkcje

W połowie 2017 roku Netflix nie posiada w bibliotece ani jednej polskojęzycznej produkcji sfinansowanej za własne środki. To się jednak zmienia. Platforma VoD zapowiedziała produkcję serialu o alternatywnej historii, w której Żelazna Kurtyna nigdy nie upadła, a Polska wciąż znajduje się w radzieckiej strefie wpływów. Reżyserką serialu będzie sama Agnieszka Holland! Premierę zaplanowano na 2018 rok.

HBO jest znane ze swoich autorskich polskojęzycznych produkcji. Wataha, Pakt, Ślepnąc od świateł to wszystko ciepło przyjęte produkcje zrealizowane za pieniądze HBO. Medialny gigant jest przy okazji współproducentem wielu polskich klasyków oraz wybitnych filmów, co by jedynie wspomnieć Ostatnią Rodzinę, Pod Mocnym Aniołem czy Quo Vadis.

Zwycięzca: HBO GO

Netflix vs HBO GO - rozdzielczość i jakość obrazu

Netflix oferuje trzy abonamenty, które różnią się maksymalną rozdzielczością wideo. Pakiet podstawowy za 34 zł miesięcznie oferuje rozdzielczość SD, pakiet standard za 43 zł miesięcznie pozwala oglądać wideo w rozdzielczości HD (1080p), a dopiero pakiet premium odblokowuje rozdzielczość 4K.

HBO GO dokonuje rozdziału rozdzielczości w oparciu o urządzenie, z którego się korzysta. Na komputerach osobistych oraz aplikacjach Android/iOS oferowany jest obraz w maksymalnej jakości SD (720p). W programach SmartTV oraz dekoderach HBO GO działa w FullHD (1080p). Kontrowersyjna decyzja, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozdzielczość serwowaną posiadaczom komputerów osobistych. Warto dodać, że HBO GO wciąż nie wspiera standardu 4K.

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - pobieranie offline

Netflix pozwala pobierać pliki offline na ograniczoną liczbę urządzeń wskazaną w opisie jednego z wybranych pakietów. Najtańszy abonament pozwala pobierać produkcje na jedno urządzenie. Droższy na dwa, z kolei najdroższy na cztery urządzenia z wbudowaną pamięcią. Warto jednak dodać, że nie wszystkie tytuły w ofercie Netfliksa są możliwe do odtworzenia offline. Na szczęście w aplikacji istnieje osobna sekcja grupująca materiały spełniające ten wymóg.

W przypadku HBO GO nie jest możliwe jakiekolwiek pobieranie plików wideo. W zamian użytkownicy platformy VoD mogą oglądać programy HBO, HBO 2 oraz HBO 3 na żywo.

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - liczba jednocześnie podłączonych urządzeń

Konto Netflix może być używane przez maksymalnie cztery osoby jednocześnie, ale tylko przy wykupieniu najdroższego pakietu. Tańszy pozwala oglądać treści przez dwie osoby jednocześnie, z kolei najtańszy - tylko przez jedną. Co ważne, Netflix nie dokonuje sztywnego podziału na urządzenia. Na konto można się zalogować z dowolnej liczby rozmaitych sprzętów.

W HBO GO został wprowadzony limit urządzeń, na których można korzystać z usługi. Jednoczesne oglądanie jest możliwe na czterech urządzeniach, niezależnie od abonamentu oraz wykupionej usługi podstawowej. Niestety, jako oddzielne urządzenia wliczane są również odmienne przeglądarki zainstalowane na tym samym PC. Jeżeli limit zostanie wyczerpany, a chcemy dodawać kolejne urządzenie (np. świeżo kupiony tablet), możemy przeprowadzić taką operację w ustawieniach, ale tylko pięć razy na miesiąc.

Zwycięzca: Netflix

Netflix vs HBO GO - przykładowe hity własnej produkcji

Netflix:

 • Narcos
 • Iron Fist
 • Thirteen Reasons Why/Trzynaście Powodów
 • Daredevil
 • Orange is the new Black
 • Jessica Jones
 • Stranger Things
 • Riverdale
 • Luke Cage
 • House of Cards
 • The Defenders
 • Glow
 • The OA
 • Santa Clarita Diet
 • The Crown
 • Marco Polo
 • Unbreakable Kimmy Schmidt
 • Ozark
 • Spectral
 • The Discovery/Odkrycie
 • Beast of no Nation

HBO GO seriale:

 • Game of Thrones/Gra o tron
 • Band of Brothers/Kompania Braci
 • True Detctive/Detektyw
 • Westworld
 • Ballers/Gracze
 • True Blood/Czysta Krew
 • Sex in the City/Sex w wielkim mieście
 • Silicon Valley/Dolina Krzemowa
 • The Newsroom
 • The Pacific/Pacyfik
 • Pakt
 • Wataha
 • Six Feet Under/Sześć stóp pod ziemią
 • The Leftovers/Pozostawieni
 • The Sopranos/Rodzina Soprano
REKLAMA

Zwycięzca: HBO GO. Mimo wszystko. Netflix posiada bibliotekę pełną uzależniających seriali. Nic jednak nie jest w stanie dorównać fenomenowi Gry o tron. Do tego HBO wyprodukowało jeden z dwóch najlepszych seriali na świecie. Mowa oczywiście o niesamowitej, niepodrabianej Kompanii Braci (drugim jest sitcom Przyjaciele). Pierwszy sezon Detektywa jest z kolei wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o kino detektywistyczne. Netflix posiada świetną ofertę na tutaj i teraz, ale to HBO ma w ręku prawdziwe legendy srebrnego ekranu.

Ostateczny wynik pojedynku: 6 - 3 dla Netfliksa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA